...

Agentúra Moody’s znížila hodnotenie Slovenska: Opozícia sa ide zblázniť, minister financií Kamenický vysvetlil, že nejde o žiadnu tragédiu. Na mieste je otázka, kde bola ratingová agentúra počas vlád Matoviča & spol.


„Po tom, ako médiá a opozícia tíško odignorovali nedávne potvrdenia ratingov Slovenska od agentúr Standard and Poor’s a Fitch; po tom, ako Slovensko doručilo jednu z najvyšších konsolidácií v EÚ a rozpočet na rok 2025, ktorý bol Európskou komisiou vyhodnotený ako jeden z najlepších v EÚ; a po tom, ako Slovensko vyriešilo s Európskou komisiou otázky ohľadom právneho štátu, na základe čoho EK uvoľnila 4. platbu z Plánu obnovy, som si chvíľku počkal na to, čo opozícia a progresívne médiá následne vyprodukujú o znížení ratingu Slovenska agentúrou Moody’s. Nemýlil som sa,“ vyhlásil šéf rezortu financií Ladislav Kamenický (Smer-SSD).


Ratingová agentúry Moody’s znížila hodnotenie Slovenska o jeden stupeň na A3 so stabilným výhľadom. Predchádzajúce hodnotenia od ratingových agentúr Standard & Poor’s a Fitch z decembra a z konca októbra potvrdili pôvodné hodnotenia. Informovalo o tom Ministerstvo financií (MF) SR, ktoré má k zníženiu ratingu výhrady.

„Agentúra Moody’s vníma záväzok vlády na postupné ozdravenie verejných financií, ktoré je realizované prostredníctvom nevyhnutných konsolidačných opatrení. Pre Ministerstvo financií SR z hodnotenia vyplýva, že Slovensko je ekonomicky v dobrej kondícii a agentúra nevidí riziká pri financovaní nášho dlhu,“ uviedol rezort financií. 

Agentúra ale podľa ministerstva znížila hodnotenie najmä na základe politického hodnotenia inštitúcií štátu. „Ministerstvo financií SR považuje viacero hodnotiacich úsudkov agentúry za nekorektné, nepresne interpretované a jednostranné,“ dodal rezort. 

Dôležité je podľa ministerstva konštatovanie, že Slovenská republika bude schopná naďalej lákať zahraničné investície a to aj s prihliadnutím na riziká, ktoré sú spojené s vývojom v Nemecku. Rezort pozitívne vníma aj to, že silný trh práce podporí v nasledujúcom období príjmy domácností. 

Agentúra očakáva tento rok rast hrubého domáceho produktu o 2,1 %, v roku 2025 o 1,5 %, v roku 2026 o 1,6 % a v roku 2027 o 1,9 %. Tento rast bude podporený najmä verejnými investíciami z fondov EÚ.

V KDH sa rozrozprávali a nad situáciou mudrujú: „V KDH nás neteší, že Slovensko sa v hodnotení prepadáva, lebo zhoršovanie ratingu sa cez vyššie úrokové sadzby prenáša do domácej ekonomiky,“ uviedol v stanovisku poslanec Národnej rady (NR) SR Jozef Hajko.

„V časoch, keď na spoločnosť tvrdo doľahne bremeno konsolidačného balíka, to bude znamenať ešte väčšie zbedačovanie ľudí a zhoršenie prostredia pre zamestnávateľov,“ vyhlásil.

Vo vláde sa podľa KDH detinsky vyhovárajú na dedičstvo po predchádzajúcich vládach, ktoré im nechali rozvrátené verejné financie. „Áno, tie nie sú v dobrom stave dlhšie, ale experti agentúry Moody’s v najnovšom hodnotení poukázali na negatívne činy súčasnej vlády, pričom kritizujú zmeny v súdnictve, polícii, v politike voči médiám, ktorá okresáva kontrolné mechanizmy v spoločnosti,“ priblížil Hajko.

Otázkou je, prečo sa nepýtajú aj nad žalostným stavom Prešovského samosprávneho kraja, na čele ktorého je predseda Milan Majerský od roku 2017.

Progresívne Slovensko tradične mieša hrušky s jablkami: „Analýza Moody’s dokazuje, že konsolidácia je podvod na občanoch,“ vyhlásil poslanec Národnej rady SR za PS Štefan Kišš.

„Horší rating je jasný signál o zhoršujúcej sa dôveryhodnosti Slovenska,“ uviedol. Poukázal na to, že agentúra v znížení ratingu vyhodnotila opatrenia a výdavky súčasnej koalície, rovnako tak i kroky vo fiškálnej oblasti, ako napríklad dosah transakčnej dane na ekonomické prostredie. „Správa potvrdzuje obavy opozície, odborníkov aj sociálnych partnerov,“ dodal Kišš.

 

Kamenický: Kritika médií a opozície ohľadom ratingu Moody’s je pre mňa absurdným divadlom

Minister financií SR Ladislav Kamenický (Smer-SSD) s k tejto téme vyjadril vo svojom statuse na sociálnej sieti:

Milí priatelia,

trochu rozsiahlejšie – ale o to výpovednejšie – sa tu vyjadrím k zníženiu ratingu Slovenska agentúrou Moody’s. Je to potrebné.

1. Po tom, ako médiá a opozícia tíško odignorovali nedávne potvrdenia ratingov Slovenska od agentúr Standard and Poor’s a Fitch; po tom, ako Slovensko doručilo jednu z najvyšších konsolidácií v EÚ a rozpočet na rok 2025, ktorý bol Európskou komisiou vyhodnotený ako jeden z najlepších v EÚ; a po tom, ako Slovensko vyriešilo s Európskou komisiou otázky ohľadom právneho štátu, na základe čoho EK uvoľnila 4. platbu z Plánu obnovy, som si chvíľku počkal na to, čo opozícia a progresívne médiá následne vyprodukujú o znížení ratingu Slovenska agentúrou Moody’s. Nemýlil som sa. Obrovský džihád a nespočetné kritické komentáre médií a opozície nenechali na seba dlho čakať. Nič ich viac nepoteší, ako keď po mnohých pozitívnych správach príde jedna horšia – a tú treba, samozrejme, poriadne nafúknuť!

2. Aby ste pochopili o čom to celé je, najskôr sa vyjadrím k ratingu agentúry Moody’s. Ratingové agentúry ohodnocujú jednotlivé štáty, ich kreditné riziko, stav ekonomiky, interné a externé riziká pre krajinu a pod… Nevyhnú sa ani hodnoteniu politickej stability štátu, jej inštitúcií, aj keď to nebýva základom hodnotenia, nakoľko sa berú do úvahy najmä tvrdé dáta, ktoré primárne zaujímajú finančné trhy. Toto všetko by sa malo diať na základe čo najpresnejších, spoľahlivých a najmä overených informácií. Samotný rating by mal byť výsledkom nezávislého a objektívneho hodnotenia agentúry. Výsledok sa vám môže páčiť alebo nepáčiť, ale nakoniec ho vždy zoberiete na vedomie.

3. Proces vzniku ratingu som nikdy nekomentoval, ale musím povedať, že posledný rating agentúry Moody’s ma nepríjemne prekvapil a najmä text politického hodnotenia situácie sa vymyká štandardu. Preto si neodpustím nasledovný komentár: Som presvedčený, že pri stanovení ratingu agentúrou Moody’s bola vykonaná politická nadpráca, ktorá môže mať vplyv aj na reputáciu agentúry Moody’s. Teda aspoň z môjho pohľadu a za tým si stojím! Štandardne totiž môže text ratingového hodnotenia ministerstvo financií tesne pred jeho zverejnením ešte fakticky pripomienkovať. Nestáva sa to často, ale tentokrát sme agentúre Moody’s písomne zaslali zásadné a rozsiahle pripomienky k textu hodnotenia s upozornením na politizáciu tohto hodnotenia. Taktiež sme Moody’s upozornili na nezrovnalosti a nekonzistentnosť uvádzania výšky dlhu Slovenska s dátami z predchádzajúcich hodnotení. Výsledok? Moody’s nič nezmenilo v duchu hesla: „Máš čapicu? Dostaneš! Nemáš čapicu? Dostaneš tiež!“
Čo si máme o tom myslieť, nechám na vašu predstavivosť.

4. Je tu veľa „odborníkov“, ktorí sa dnes ku ratingu Moody’s „zasvätene“ vyjadrujú a ani si toto hodnotenie neprečítali. Odporúčam to všetkým, ktorí o tom toľko mudrujú.

5. Prvé strany hodnotenia Moody’s sa dosť rozsiahle venujú politickej situácii na Slovensku, a to takým spôsobom, že by sa za to nemusela hanbiť akákoľvek politická resp. aktivistická mimovládka. A, žiaľ, deje sa to na základe jednostranných a neobjektivizovaných informácií. Niektoré závery Moody’s sú úplne za hranou. Napríklad správa Moody’s dáva do súvislosti reformu trestného zákona a médií z dielne vlády Roberta Fica s narastajúcim napätím v spoločnosti a s pokusom o atentát na samotného premiéra Roberta Fica!!! Čiže Robert Fico si za atentát na seba môže vlastne sám! To nevymyslíš… Nebolo to náhodou hecovanie médií a opozície, ktoré nesú veľkú mieru zodpovednosti za atentát na premiéra?! To čo sa tu Moody’s snaží podsúvať?!

6. Moody’s napríklad ďalej prekáža rozpustenie špeciálnej prokuratúry vedenej Lipšicom, pritom jej funkcie dnes plní Generálna prokuratúra a aj Ústavný súd SR rozhodol, že tento krok bol v súlade s ústavou. Čo teda Moody’s rieši? Svoje dojmy alebo fakty?

7. Aby toho nebolo málo, Moody’s sa v správe zastalo aj čurillovskej NAKA, pri ktorej vieme, čo tu napáchala za posledné tri roky.

8. Agentúra Moody’s vo svojej správe nezabudla pripomenúť, že na Slovensku sú predsa protesty verejnosti. Akoby v Moody’s nikto netušil, že sú to protesty progresívcov a opozície, ktorí ich aj sami organizujú za výdatnej pomoci progresívnych médií. Prečo si nevšímali protesty proti Matovičovej, Hegerovej a Ódorovej vláde, keď sa im popri nezvládnutí covidu a pri rozklade právneho štátu podarilo rozbiť aj slovenské verejné financie?!

9. Agentúra Moody’s nabila nekorektným spôsobom politickú „muníciu“ progresívnym médiám a opozícii, a to v duchu hesla: „Voči Robertovi Ficovi je dovolené všetko!“ Som si istý, že keby nebol predsedom vlády SR Robert Fico, nestalo by sa to. A toto je aj moja najväčšia výhrada k správe o ratingu Moody’s.

10. Čerešničkou na torte sú však vyjadrenia opozície ku zníženému ratingu u jednej z troch ratingových agentúr. Prezentujú to, ako keby pomaly nastal koniec sveta, pričom zabúdajú na všetky ostatné pozitívne hodnotenia krokov vlády, ktoré som spomenul na začiatku. Najviac sa ozývajú a najkritickejší sú práve tí, ktorí tu spôsobili totálny rozvrat verejných financií – Matovičovci, Gröhlingovci a Ódorovci. Na Matoviča sme si už zvykli, ale komicky vyznievajú najmä vyjadrenia novodobého progresívca Ódora, ktorý kritizuje konsolidáciu, ale keď bol premiérom, tak namiesto realistického rozpočtu za sebou zanechal akurát tak „lego-kocky“, kde by zobral všetkým a všetko! Len akosi nemal odvahu túto predstavu konkrétne naplniť, lebo vedel, že by politicky skončil. Podobne žiadne konkrétne riešenia konsolidácie sme doteraz nevideli od predstaviteľov žiadnej z opozičných strán. Keď sa ich na to pýtame, tak len habkajú a vykrúcajú sa a nevedia napočítať do päť.

11. Ivan Mikloš, ako bývalý minister financií, rozpráva veselo o bankrote Slovenska, a to považujem za neprístojné. Progresívci, Matovičovci a Saskári sa vytešujú z každej zlej správy, pričom mnohí z nich sa neštítia ešte aj podkurovať v Bruseli, aby Slovensko prišlo o peniaze.

Nepočul som, že by takéto niečo robila opozícia v inom členskom štáte EÚ. Protislovenská opozícia sa totiž riadi heslom: „Čím horšie pre Slovensko, tým lepšie pre nás“ a v tom sa – žiaľ – vôbec nič nezmenilo.

Reakcia Ladislava Kamenického vo videu:

 

Zdroj: dennikvv.sk / InfoVojna



Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.