...

Americká tlačová agentúra AP prepustila novinára za to, že fatálne zlyhal, keď v čase zvýšeného napätia medzi Západom a Ruskom, šíril dezinformačnú propagandu Zelenského režimu, že na územie Poľska dopadla ruská raketa


Reportér James LaPorta bol prepustený po tom, ako ho vedenie agentúry označilo za zodpovednú osobu stojacu za správou, ktorá chybne uvádzala, že strela bola ruská. .


Americká tlačová agentúra Associated Press AP prepustila novinára, ktorý v utorok 15. novembra s odvolaním sa na nemenovaný americký zdroj chybne informoval, že na východ Poľska dopadla ruská raketa.

Predstavitelia Poľska, NATO a Spojených štátov neskôr uviedli, že išlo zrejme o ukrajinskú raketu, ktorú Kyjev vyslal v obrane pred ruskými raketovými útokmi. AP správu neskôr opravila.

Nemenovaný predstaviteľ USA ako jediný zdroj

Reportér James LaPorta bol prepustený po tom, ako ho vedenie agentúry označilo za zodpovednú osobu stojacu za správou, ktorá chybne uvádzala, že strela bola ruská. Uviedli to zamestnanci AP oboznámení so situáciou, ktorí o zamestnaneckých pomeroch a vnútorných záležitostiach agentúry hovorili pod podmienkou anonymity.

LaPorta podľa AP nedodržal vnútorné zásady, ktoré si vyžadujú potvrdenie podobných informácií z druhého zdroja. V internej správe novinár uviedol, že jeho anonymný zdroj podľa požiadaviek agentúry preveril nadriadený. Ten však podľa ľudí oboznámených so situáciou uviedol, že o použití zdroja v tomto konkrétnom prípade nevedel.

AP bola podľa všetkého okrem poľských médií prvou mediálnou organizáciou, ktorá o dopade rakety v obci Przewodów na poľsko-ukrajinskej hranici z minulého týždňa informovala. Chybné označenie rakety za ruskú bolo podľa agentúry obzvlášť závažné kvôli záväzkom NATO reagovať ako celok v prípade, že niekto zaútočí na členskú krajinu.

Chyby preverujú

"Všetky závažné chyby, ktoré sa stanú, prešetrujeme," povedala viceprezidentka a šéfredaktorka AP Julie Paceová. Prvá správa AP o incidente bola priradená "vysokopostavenému americkému predstaviteľovi" bez vysvetlenia, prečo mu agentúra pridelila anonymitu.

Interné nariadenia pritom toto vysvetlenie vždy vyžadujú. Do správy neskôr bolo doplnené, že predstaviteľ nebol menovaný kvôli ochrane zdroja.

Šíritelia hoaxov a dezinformácií na Západe

Na správu AP, ktorú prevzali viaceré ďalšie médiá po celom svete, následne reagovali predstavitelia krajín NATO vrátane lotyšského premiéra Edgarsa Rinkévičsa alebo českej ministerky obrany Jany Černochovej.

Dezinformáciu na Slovensku posúvali občanom aj naši vládni predstavitelia na čele s premiérom Hegerom, ministrom obrany Naďom aj šéfom diplomacie Káčer.. K šíriteľom hoaxom sa vzápätí pridala aj Polícia SR, ktorá je známa tým, že disponuje univerzálnym patentom na pravdu a so schopnosťami odhaľovť hoaxy a podvody  na rovnomennej stránke Polície SR na sociálnej sieti.

Na správy tiež okamžite reagovali ukrajinskí predstavitelia. Varšava následne 16. novembra krátko po polnoci uviedla, že dedinu Przewodów zasiahla raketa ruskej výroby bez toho, aby špecifikovala, kto raketu vystrelil.

Poľský denník Gazeta Wyborcza napísal, že už v inkriminovaný deň - 15. novembra okolo 19:00 hodine SEČ poľskí predstavitelia vedeli, že v poľnohospodárskej oblasti na východe krajiny dopadla raketa vypálená z Ukrajiny. Čakali však na súhlas USA, že môžu svetu oznámiť pravdu a dementovať tak Zelenského ukronacistickú propagandu, ktorý sa všetkými silami stoj čo stoj snaží vyvolať za každú cenu 3. svetovú vojnu, bez ohľadu na fatálne následky pre celú civilizáciu na našej planéte.

Malo ísť o ukrajinskú raketu

Správu o tom, že išlo zrejme o raketu ukrajinských ozbrojených síl, ktoré chceli zostreliť ruskú raketu, vydala AP 16. novembra ráno, odkazuje sa v nej na troch nemenovaných amerických predstaviteľov.

V priebehu dňa potom poľský prezident Andrzej Duda, generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a americký prezident Joe Biden uviedli, že išlo zrejme o raketu ukrajinskej protivzdušnej obrany.

Kyjev sa 15. novembra bránil pred masívnym ruským ostreľovaním, podľa ukrajinských úradov najrozsiahlejším od začiatku ruskej invázie.

Zdroj: hnonline.sk / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.