...

Americké stíhačky F-16 sú schopné niesť jadrové zbrane a ich dodanie Ukrajine by ešte viac eskalovalo konflikt, varoval Lavrov


Šéf ruského rezortu diplomacie Sergej Lavrov na adresu USA dodal, že "ak tomu nerozumejú, potom sú ako vojenskí stratégovia a plánovači bezcenní.".


Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok na vojenskej základni v tadžickom Dušanbe upozornil, že stíhačky F-16 sú schopné niesť jadrové zbrane a ich dodanie Ukrajine by ešte viac eskalovalo konflikt. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

"Musíme mať na pamäti, že jedna z modifikácií F-16 môže niesť jadrové zbrane," povedal Lavrov v príhovore podľa prepisu na stránke svojho ministerstva.

Na adresu USA dodal, že "ak tomu nerozumejú, potom sú ako vojenskí stratégovia a plánovači bezcenní."

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dlhodobo vyzýva západné štáty, aby jeho armáde poskytli stíhačky F-16. Podľa neho by ich dodanie na Ukrajinu vyslalo jasný signál Rusku, že jeho invázia na Ukrajinu sa skončí porážkou.

Americký prezident Joe Biden na summite lídrov G7 v Japonsku v máji povedal, že Washington podporuje spojenecké výcvikové programy pre ukrajinských pilotov na stíhačky F-16. Podľa Bidenovho poradcu pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana však zatiaľ Washington nerozhodol o poslaní stíhačiek na Ukrajinu.

Sergej Lavrov ďalej uviedol, že Švédsko a Fínsko boli napriek deklarovanej neutralite už dlhodobo súčasťou NATO a zohrávali významnú úlohu v činnosti tohto bloku vrátane vojenských cvičení. Ako poznamenal, obe krajiny podporovali program, ktorý NATO určilo EÚ a ktorý umožňuje v prípade konfliktu prepravovať vojenskú techniku cez územie eurobloku.

V prejave počas návštevy ruskej vojenskej základne v Tadžikistane odmietol názor, že ruská vojenská kampaň na Ukrajine viedla k tomu, že NATO sa len rozrástlo. "Západ tvrdí, že ruský prezident [Vladimir] Putin chcel zabrániť rozširovaniu NATO, ale v skutočnosti ho len urýchlil. To je úplne irelevantné," zdôraznil Lavrov.

"Nie je dôležité, či je tam vojenská základňa alebo letka. Dôležité je, že boli dlho pod palcom USA a NATO," doplnil ruský minister.

Lavrov dodal, že Rusko v dôsledku vojny rozpútanej proti nemu nemalo inú možnosť ako chrániť svoju vlastnú bezpečnosť a bezpečnosť tých ľudí, ktorí sú súčasťou jeho histórie a kultúry.

USA aktívne podporujú terorizmus v Afganistane

Spojené štáty americké nemajú záujem o upokojenie Afganistanu, podporujú teroristické skupiny ISIS a Al-Kájdu. Upozornil ďalej ruský minister zahraničných vecí.

„Spojené štáty aktívne podporujú ISIS, ktorí zostávajú v Afganistane, ako aj al-Káidu a ďalšie teroristické štruktúry s nimi spojené. Cieľ je jednoduchý — nedovoliť, aby sa Afganistan upokojil,“ vysvetlil.

Podľa ministra je v záujme Spojených štátov pokračovať v „destabilizačných procesoch v Afganistane“, Washington sa nevzdáva myšlienky vrátenia vojenskej infraštruktúry do štátov susediacich s Afganistanom.

Zdroj: pluska.sk / rt.comsk.news-front.info / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.