Americké vojenské základne v Európe boli uvedené do stavu zvýšenej pohotovosti kvôli hrozbe teroristických útokov. Ide o štvrtý z piatich stupňov ohrozenia. Nad stupňom Charlie je už len úroveň Delta
Zvýšenie úrovne ochrany sa týka vojenskej základne v nemeckom Stuttgarte, kde sídli velenie americkej armády v Európe (USEUCOM), leteckej základne Ramstein, kde sídli veliteľstvo amerického letectva v Európe, ako aj základní v Rumunsku, Bulharsku a leteckej základne Aviano v Taliansku.
Americké vojenské základne v Európe boli cez víkend pre obavy z teroristických útokov uvedené do stavu zvýšenej pohotovosti. Informujú o tom spravodajské televízie RT, CNN a ABC News.
Pentagón vyhlásil na týchto základniach štvrtý z piatich stupňov ohrozenia Charlie, ktorý znamená bezprostrednú hrozbu terorizmu. Uplatňuje sa, keď dôjde k incidentu alebo ak sú k dispozícii informácie o vysokej pravdepodobnosti teroristických útokov alebo že ich cieľom je vojenský personál alebo vojenské objekty. Nad ním je už len stupeň Delta.
Zvýšenie úrovne ochrany sa týka aj základne v Stuttgarte, kde sídli velenie americkej armády v Európe (USEUCOM). Podľa portálu Stars & Stripes dostali pokyny na zvýšenie úrovne ochrany i ďalšie americké základne v Nemecku, vrátane leteckej základne Ramstein, ako aj základne v Rumunsku a Bulharsku. Úroveň ochrany bola zvýšená aj na leteckej základni Aviano v Taliansku.
Úroveň ochrany "Charlie" sa uplatňuje, "keď dôjde k incidentu alebo sa získajú spravodajské informácie naznačujúce, že je pravdepodobná nejaká forma teroristickej akcie alebo útoku na personál alebo zariadenia".
Jeden z amerických predstaviteľov, pôsobiaci na základni v Európe, pre CNN uviedol, že takúto úroveň ohrozenia nebola vyhlásená "najmenej desať rokov". Zvyčajne to podľa neho znamená, že armáda dostala avízo o "aktívnej a dôveryhodnej" hrozbe.
Hovorca USEUCOM Dan Day sa pre CNN odmietol vyjadriť k zvýšenému stupňu ochrany základní. Uviedol, že USEUCOM "neustále vyhodnocuje mnohé faktory, ktoré ovplyvňujú bezpečnosť amerického vojenského personálu v zahraničí" a v rámci toho prijíma opatrenia na jej zaistenie.
Nie je známe, na základe akých informácii bola sprísnená ochrana amerických vojenských objektov v Európe. Možným terčom teroristických útokov by však mohli byť blížiace sa letné olympijské hry v Paríži a alebo prebiehajúce majstrovstvá Európy vo futbale v Nemecku.
Americká armáda prevádzkuje systém s názvom Force Protection Condition (FPCON), ktorý je určený "na boj proti teroristom alebo iným nepriateľským protivníkom". Jeho stupne ohrozenia sa označujú ako Normal, Alpha, Bravo, Charlie a Delta, pričom Charlie a Delta sú najvyššie stupne pohotovosti.
Hoci podrobnosti o tom, na základe akých informácii bola sprísnená ochrana amerických vojenských objektov v Európe nie sú známe, európske orgány varovali pred možnými teroristickými hrozbami počas prebiehajúcich futbalových majstrovstiev Euro 2024 v Nemecku a počas nadchádzajúcich olympijských hier vo Francúzsku.
Nemecko nasadilo viac ako 500 policajtov z iných krajín, aby pomáhali s bezpečnosťou počas turnaja. Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová uviedla, že krajina sa pripravila "na všetky mysliteľné nebezpečenstvá, od islamistického terorizmu cez násilné trestné činy až po (futbalových) chuligánov".
Francúzska vláda tiež zvýšila národný bezpečnostný systém na najvyššiu úroveň. Bezpečnostné zložky "aktívne monitorujú teroristické hrozby zo strany organizovaných skupín a zradikalizovaných jednotlivcov".
Bývalý poslanec Dolnej snemovne britského parlamentu Andrew Bridgen v rozhovore pre podcast Resistance GB odvysielaný 20. júna 2024 vyhlásil, že má spravodajské informácie o tom, že v Európe môže dôjsť k jadrovému výbuchu, z ktorého bude obvinené Rusko, čo bude mať za následok vyslanie vojakov štátov NATO na Ukrajinu pod falošnou vlajkou. Ako dodal, mohlo by ísť aj o tzv. špinavú bombu, ktorá spôsobuje zamorenie územia rozšírením rádioaktívnych látok klasickou výbušninou alebo iným spôsobom.
Viac v článku a videu TU.
Zdroj: rt.com / InfoVojna / hnonline.sk