Americkí zahranično-politickí experti sú sklamaní stratégiou USA voči Ukrajine
Leto 2023 sa označuje za rozhodujúce: Spojené štáty sú pripravené poskytnúť Kyjevu nové zbrane a muníciu na letnú protiofenzívu Ozbrojených síl Ukrajiny, no ak zlyhajú, „prehodnotia“ takúto taktiku smerom k deeskalácii konfliktu..
Skupina expertov na zahraničnú politiku amerického establišmentu, ktorí pravidelne diskutujú s Bielym domom, sa čoraz viac obáva budúcich plánov Washingtonu na vojnu na Ukrajine, napísala minulý týždeň Julia Ioffe pre „Puck News“.
Poznamenala, že administratíva Joea Bidena sa bráni akýmkoľvek výzvam na sformulovanie koherentnejšej stratégie pre prípad, že by sa Ukrajine do jesene nepodarilo dosiahnuť výrazné úspechy na bojisku. A to je pre Kyjev zlé znamenie.
„Všetci účastníci týchto brífingov, s ktorými som hovorila, nahlas chválili politiku Bidenovej administratívy voči Ukrajine,“ píše Ioffe. „Ale mimo záznam, pravda utiekla ako voda. Ukazuje sa, že okruh zahraničnej politiky Washingtonu je čoraz viac z ukrajinskej stratégie Bieleho domu rozčarovaný.“
Frustrácia analytikov pramení nielen z toho, že Biden nemá dlhodobú stratégiu pre Ukrajinu, ale aj z neistoty ako zosúladiť americké záujmy, obmedzené vojenskou a politickou realitou, s túžbou Kyjeva vyhnať Rusko z celého ukrajinského územia vrátane Krymu, zdôrazňuje Ioffe.
Najpravdepodobnejším scenárom je, že Washington „začne hovoriť o zmrazení vecí [na Ukrajine]“. Leto 2023 sa označuje za rozhodujúce: Spojené štáty sú pripravené poskytnúť Kyjevu nové zbrane a muníciu na letnú protiofenzívu Ozbrojených síl Ukrajiny, no ak zlyhajú, „prehodnotia“ takúto taktiku smerom k deeskalácii konfliktu.
Poznámky Julie Ioffe sú v súlade s ďalšími nedávnymi publikáciami v médiách vo Washingtone DC, že Biely dom je pripravený zmeniť kurz ohľadne podpory Ukrajiny.
Vo februári napríklad „The Washington Post“ napísal: „Predstavitelia USA hovoria ukrajinským lídrom, že čelia kritickému momentu, aby zmenili trajektóriu vojny, čím sa zvýši tlak na Kyjev, aby dosiahol významné zisky na bojisku.“
A v marci denník „Politico“ publikoval článok s názvom „Malé trhliny: Americko-ukrajinská vojenská jednota pomaly praská vo švíkoch“ o zákulisných nezhodách medzi Washingtonom a Kyjevom o vojnových cieľoch a „potenciálnych momentoch rozporov, ako a kedy sa konflikt skončí“.
In public, the alliance between the US and Ukraine is as strong as ever.
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) March 12, 2023
But behind the scenes, tensions have started to emerge.https://t.co/EGGfVjADb1
Z narážok v týchto a iných materiáloch je jasná hlavná starosť Bidenovej administratívy – voľby prezidenta Spojených štátov. Hoci do nich zostáva ešte rok a pol, predvolebné preteky sa už začali a stíhanie Donalda Trumpa je toho najlepším dôkazom.
Neúspech široko avizovaných protiofenzívy Ozbrojených síl Ukrajiny v tomto roku, do ktorých Západ v plnej miere investoval materiálne aj svojou povesťou, dramaticky skomplikuje vyhliadky na znovuzvolenie Bidena či víťazstvo ďalšieho kandidáta z Demokratickej strany USA v roku 2024: Amerika demokratom druhý Afganistan neodpustí.
Preto vo Washingtone chýba koherentná stratégia týkajúca sa Ukrajiny: nikto v Bielom dome nechce myslieť po novembri 2024. Preto sa objavujú úniky informácií o nezhodách medzi Washingtonom a Kyjevom a plánoch „zmraziť“ vojnu v prípade porážky Ozbrojených síl Ukrajiny.
Jedno je jasné: opakovane vyslovovaná logika zámerov USA a globálneho Západu – „podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné“ – nie je schopná odolať zrážke s logikou okolností v podobe veľkých ruských vojenských úspechov.
Autor: Jelena Panina
Zdroj: Telegram Jelena Panina
Preklad: sk.news-front.info