...

Banáš sa v reakcii na hysterické protesty progresívnych umelcov proti Šimkovičovej zmenám vo financovaní kultúry podelil s vlastnou skúsenosťou, akým „demokratickým“ spôsobom Fond na podporu umenia funguje: „FPU v ostatných rokoch svoju základnú úlohu verejnoprávnosti a názorovej rozmanitosti nenapĺňa. Podporuje záujmové skupiny, ktoré vo svojich projektoch prezentujú neoliberálne a progresivistické „hodnoty“. Plačúci a protestujúci „umelci“ niet takého veľkého zrkadla, ktoré by ukázalo všetky vaše pokrytecké tváre!“


Populárny slovenský spisovateľ, bývalý politik a exdiplomat Jozef Banáš vo svojom príspevku na sociálnej sieti komentoval diskusie aj protesty „umelcov“ proti novelizácii zákona o Fonde na podporu umenia.


Pani autorka vyšla za dvere... (Moja skúsenosť s Fondom na podporu umenia)

Všimol som si ráznejšie diskusie ba dokonca protesty „umelcov“ proti novelizácii zákona o Fonde na podporu umenia. Poslaním Fondu na podporu umenia (FPU) ako verejnoprávnej inštitúcie je podpora umeleckých aktivít, kultúry a kreatívneho priemyslu. A to v širokom názorovom spektre a hodnotovej rozmanitosti.

Žiaľ, v ostatných rokoch túto svoju základnú úlohu nenapĺňa, a ak, tak zväčša smerom a v ústrety záujmovým skupinám, ktoré prezentujú a reprezentujú v svojich projektoch neoliberálne a progresivistické „hodnoty“. Stalo sa totiž, že krôčik po krôčiku sa do jednotlivých komisií FPU nanominovali (alebo boli nanominovaní) ľudia, ktorí, česť výnimkám, ochotne posluhujú týmto trendom. Je prirodzené, že najviac proti novelizácii kričia tí, ktorí na základe svojej politickej orientácie zo zákona jednostranne profitovali.

V súvislosti s písaním nákladného románu a Aurelovi Stodolovi som v januári 2023 v rámci výzvy č. 8 požiadal Fond na podporu umenia o pridelenie štipendia aspoň na pokrytie reálnych nákladov (cestovné, hotely, poradenstvo, preklady, obstaranie historickej literatúry), nie na moje osobné potreby. Aurel Stodola prežil väčšinu svojho života vo švajčiarskom Zürichu, čo je jedno z najdrahších miest na svete (najlacnejší hotel 289 eur, malé pivo 7,50 eur.) Bol som tam v súvislosti s týmto románom dvakrát.

Príslušná komisia však zhodila moju žiadosť zo stola (pripomínam, že to bolo po prvýkrát, čo som sa na FPU obrátil) s urážlivým a paušálnym odôvodnením, že ukážky z diela boli nekvalitné. (To povedia autorovi, ktorý vydal 44 titulov v celkovom počte 420.000 kusov, z toho dvadsaťpäť v zahraničí).

Je pôvabné, keď sa o mojom texte takto vyjadrili ľudia, z ktorých okrem niektorých netuším kto sú a čo v literatúre dokázali. (Zloženie komisie je na stránke Ministerstva kultúry.)

Je mi ozaj ľúto, že napísanie románu o jednom z najvýznamnejších svetových vedcov – Aurelovi Stodolovi „slovenská“ komisia nepodporila, na druhej strane rozdala štedro peniaze autorom a dielam marginálnym.

 


 

Aby som bol konkrétny, citujem:

Rozhodnutie riaditeľa FPU o pridelení finančných prostriedkov

Výzva č.8/2023 Program č. 1.5.3 - A

Podporení autori: Marcel Lacko, Emília Haughová, Vanda Rozenbergová, Jana Juráňová, Ján Štrasser, Erik Groch, Havran Michal, Anna Ondrejková, Ján Púček , Veronika Šikulová, Ivana Gibová , Peter Šulej, Ivan Štrpka, Ján Zambor, Jana Beňová , Michal Molnár, Márius Kopcsay, Zuzana Kepplová, Michal Baláž

Celková schválená suma v tejto jednej výzve bola ca 190.000 eur. Pozoruhodné je, že medzi štyrmi najvyššími pridelenými sumami – zhodne 14.532,00 sú dvaja básnici, pričom si neviem dosť dobre predstaviť, aké sú náklady potrebné na vynaloženie básnickej zbierky. V jednom prípade bola medzi tými, ktorým bolo štipendium schválené, priamo členka komisie. S úsmevom si spomínam, keď som na podobný prípad upozornil vtedajšiu riaditeľku inej organizácie spadajúcej pod MK SR - Literárneho a informačného centra, vysvetlila mi, že to bolo v poriadku, keďže autorka (poetka) členka trojčlennej komisie počas diskusie o nej, vyšla za dvere...

 


 

Čo k tomu dodať? Priatelia plačúci a protestujúci „umelci“ niet takého veľkého zrkadla, ktoré by ukázalo všetky vaše pokrytecké tváre. Aj preto som podporil výzvu Spolku slovenských spisovateľov za posilnenie demokracie a plurality v slovenskom umení.

 

 

SNS plne podporuje ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú a nevidí žiaden dôvod na jej odvolanie z funkcie

 

Koaličná SNS plne podporuje ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (nominantku SNS) a nevidí žiadny dôvod na jej odvolanie z funkcie. Informovala hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová.

"Ministerka si zaslúži podporu za jej odvahu, že je po dlhej dobe naozaj slovenskou ministerkou všetkých občanov, pretože aj LGBTI+ komunity a jej predstavitelia možno radi chodia do filharmónie," skonštatovala strana v sobotu 20. januára.

"Rozhodnutie, že mimovládky LGBTI+ nedostanú ani cent, vyvolalo internetovú búrku, ktorú rozvírili najmä na proteste údajne proti vláde, no pritom je to len o podpore kandidátovi za prezidenta Ivanovi Korčokovi. Na malé pripomenutie aj pre signatárov zo zahraničia ako aj anonymov podpísaných pod internetovou facebookovou petíciou, ktorých sú údajne už viac ako 100 000, je potrebné pripomenúť nasledovné. Prezidentka zarezala referendum, kde bolo viac ako 600 000 naozajstných vyzbieraných podpisov občanov Slovenskej republiky," uviedla SNS vo svojom stanovisku.

Uviedla to v súvislosti s ošiaľom, ktoré podľa SNS vyvolalo najmä presunutie finančných prostriedkov z programu na Podporu a rozvoj mediálnej výchovy a boj proti dezinformáciám. Dodala, že prostriedky, ktoré mali byť využité v boji proti hoaxom, neprepadli, ale boli využité na opravu strechy filharmónie.

O podozrivej petícii pracovníkov Sorosových mimovládok, podporovateľov deštruktívnej LGBT agendy, protinárodných umelcov, fanúšikov Progresívneho Slovenska, odporcov iných názorov a cudzích štátnych príslušníkov proti ministerke kultúry Martine Šimkovičovej sa dozviete v článku TU.

 

Zdroj: Facebook Jozef Banáš / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.