...

Belgická polícia kvôli praniu peňazí vyšetruje bývalého eurokomisára Reyndersa, ktorý ako veľký spojenec progresívcov útočil na Ficovu vládu a kritizoval novelu trestného zákona na Slovensku. „Dnes sa krásne ukázalo, čo sú Progresívci zač. Zločinci. Skorumpovaní do morku kostí. Toto nie je len škandál Reyndersa. Toto je škandál celej EÚ. A osobitne Progresívcov!,“ reagoval europoslanec Blaha. Správu komentovali aj jeho kolegyne Beňová & Laššáková


Bývalý eurokomisár pre spravodlivosť je podozrivý, že si kúpil elektronické losy v hodnote 1 až 100 eur, ktoré je možné previesť na účet v lotérii. Z tohto lotériového účtu sa Reynders údajne zúčastnil na lotériových hrách a previedol výnosy, ktoré sú teraz vyprané, na svoj súkromný účet.


Doterajší belgický eurokomisár Didier Reynders, bývalý šéf belgickej diplomacie a tiež vplyvný člen liberálneho Reformného hnutia (MR), je vyšetrovaný belgickou políciou kvôli podozreniu, že bol zapojený do prípadu prania peňazí týkajúceho sa Národnej lotérie.

Viaceré belgické médiá v stredu uviedli, že polícia už prehľadala jeho domy v bruselskej štvrti Uccle a v provincii Liége a v utorok bol predvolaný na vypočúvanie. Podľa týždenníka Politico polícia počkala, kým mu vyprší mandát eurokomisára, k čomu došlo v sobotu 30. novembra o polnoci, a až potom začala konať.

Televízna stanica RTBF spresnila, že je málo informácií o podstate prípadu a vyšetrovanie stále prebieha, pričom Reynders využíva prezumpciu neviny.

Aféru odhalili denník Le Soir a nezávislá novinárska stránka špecializujúca sa na korupciu Follow the Money. Tieto informácie potvrdila bruselská prokuratúra.

Reynders je podozrivý z prania peňazí pri hraní hazardných hier prostredníctvom Národnej lotérie, a to počas dlhého obdobia. Podľa novinárov z Follow the Money niektoré hry ponúkajú atraktívne výnosy, napríklad "Win for Life".

Denník Le Soir naznačil, že vyšetrovanie bolo spustené už v roku 2023, ale mohlo sa naplno rozvinúť až po jeho odchode z Európskej komisie, kde presadzoval politiku EÚ v oblasti spravodlivosti. Skoršie prehliadky by si vyžadovali povolenie od eurokomisie, čo mohlo ohroziť utajenie vyšetrovania. Ak bude vyšetrovanie úspešné, belgický federálny parlament bude musieť rozhodnúť o zbavení poslaneckej imunity, pretože údajné skutočnosti by sa týkali aj jeho predošlého ministerského pôsobenia.

Politik bol počas viacerých ministerských pozícií zastávaných v rokoch 1999 - 2019 flámskou tlačou označený ako "teflónový Reynders", pre svoju schopnosť uniknúť škandálom, ktoré ohrozovali jeho kariéru. Belgická tlač však v súvislosti s najnovším škandálom skonštatovala, že jeho ďalšia politická budúcnosť je vážne ohrozenú a aj keď dokáže svoju nevinu, súčasné vyšetrovanie zrejme podľa médií znamená koniec jeho politickej cesty.

Bývalý eurokomisár je podozrivý, že si kúpil elektronické losy v hodnote 1 až 100 eur, ktoré je možné previesť na účet v lotérii. Z tohto lotériového účtu sa Reynders údajne zúčastnil na lotériových hrách a previedol výnosy, ktoré sú teraz vyprané, na svoj súkromný účet.

„Nie je jasné, odkiaľ má Reynders peniaze. Teraz bude musieť preukázať ich legálny pôvod. Ak existuje hotovosť, ďalšou otázkou je, odkiaľ pochádza,“ uviedol súdny zdroj.

Ak si totiž kúpite 10-eurový žreb z belgickej hry Subito, vyhráte späť v priemere 73 percent svojho vkladu. Za 1-eurový tiket lotérie je to len 63 percent. Najlukratívnejšie v Belgicku sú stieracie losy Win for Life. Priemerná návratnosť losov v hodnote 1 euro, 3 eurá a 10 eur je 69 percent, 74 percent a 78 percent, uviedol belgický portál Het Laatste Nieuws.

Ako na raziu v domoch Reyndersa reagovali naši europoslanci?

Bývalý eurokomisár dlhodobo ležal v žalúdku Ľubošovi Blahovi (Smer). „My sme progresívca Reyndersa vždy ostro kritizovali. Nenávidel Slovensko a my sme Slovensko bránili,“ napísal europoslanec na svojom Telegrame na adresu Reyndersa.

„Chlapík dlhé roky spolupracoval s naším Progresívnym Slovenskom. Spoločne pripravovali hejterské listy proti Slovensku, iba preto, že sme prijímali nový trestný zákon a odstránili sme Lipšicovo gestapo,“ napísal Blaha a poznamenal, že toto nie je len škandál Reyndersa, ale celej Európskej únie.

„Všetci boli v progresivistickej internacionále, tak Belgičan Reynders ako aj Sorosovec Šimečka,“ dodal s tým, že dnes sa krásne ukázalo, čo sú Progresívci zač. Zločinci. Skorumpovaní do morku kostí.

Pripomenul, že naďalej vyšetrovaná je aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pre jej obchod s americkou farmafirmou Pfizer. Za úplatky bola zatvorená aj bývalá podpredsedníčka Európskeho parlamentu Eva Kaili.

„Ono to tu pôsobí ako jedna veľká mafia. Perú sa tu prachy, páchajú zločiny. Ale hlavná vec, že tu od rána do večera nadávajú na Rusko a na Čínu,“ doplnil Blaha.

„My v Smere pevne stojíme proti tomuto skorumpovanému liberálnemu establišmentu, ktorý tak krásne reprezentujú Reynders s Hojsíkom. Srší z nich degenerácia, ktorá sa stala synonymom pre celý európsky projekt. Keby ešte žil Coppola, tak by pokračovanie Krstného otca natáčal v Bruseli. Dona Corleoneho by hral Reynders. A Hojsík by mohol hrať Lucu Brasiho My sme Progresívca Reyndersa vždy ostro kritizovali. Nenávidel Slovensko a my sme Slovensko bránili. My sme Progresívca Reyndersa vždy ostro kritizovali. Nenávidel Slovensko a my sme Slovensko bránili. Progresívci ho samozrejme podporili. Vždy to bol ich "súdruh". Tak nech sa dnes láskavo vyjadria k zločinom, ktoré ich kamoš napáchal. Toto nie je len škandál Reyndersa. Toto je škandál celej EÚ. A osobitne Progresívcov!,“ dodal europoslanec za stranu Smer na záver.

Bývalý eurokomisár sa v roku 2022 stretol aj s Máriou Kolíkovou (SaS), keď spolu diskutovali o stave právneho štátu na Slovensku, reforme a digitalizácii justície. V minulosti totiž dohliadal aj na oblasť právneho štátu a slobody médií na Slovensku. V apríli tohto roku sa mu nepozdávali ani úpravy v rámci trestného zákona.

O slovo sa prihlásila aj Monika Beňová (Smer), ktorá Reyndersa vždy považovala za „arogantného muža“ a označila ho za „pseudobojovníka za demokraciu a právny štát“. Aj podľa nej bol obľúbencom PS. „Vždy si vedeli vybrať,“ podotkla skúsená europoslankyňa.

Europoslankyňa Beňová Didiera Reyndersa presne pred rokom v pléne EP, keď bol ešte eurokomisár:

Aktuálna reakcia europoslankyne Judity Laššákovej vo videu:

 

Zdroj: cas.sk / pluska.sk / YouTube / InfoVojna

 

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.