Bieloruská KGB odhalila plány Západu na destabilizáciu situácie v krajine. Šéf KGB Ivan Terteľ informoval, že tieto plány pokrývajú obdobie rokov 2024-2025
Bielorusko je blízkym spojencom Ruska. Minsk takmer pred rokom na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu poskytol svoje územie na vyslanie ruských vojakov či na odpaľovanie rakiet. Rusko má takisto v Bielorusku vojakov a zbrane a obe krajiny organizujú pravidelné spoločné cvičenia..
Nepriatelia Bieloruska plánujú ďalšie aktivity na destabilizáciu situácie v krajine. Oznámil to 22. februára, predseda Bezpečnostného výboru štátu Ivan Terteľ.
„Napriek práci, ktorú robíme, naši protivníci plánujú ďalšie aktivity na destabilizáciu situácie v krajine na pozadí udalostí, ktoré sa odohrávajú na našom juhu, na pozadí iných lokálnych konfliktov v postsovietskom priestore a iných časti sveta. Ich plány pokrývajú obdobie rokov 2024-2025. Tu je celý kontext spojený s ich ašpiráciou na naše mocenské a administratívne orgány, páchať akcie smerujúce k podkopávaniu stability v krajine. V súlade s tým tieto hrozby hlásime hlave štátu, navrhujeme vypracovanie konkrétnych opatrení zameraných po prvé na predchádzanie týmto hrozbám a po druhé na skutočné vytváranie mechanizmov ovplyvňovania,“ uviedol pri prezentácii návrhu v Rade republiky Národného zhromaždenia zákona „O zmenách a doplneniach zákonníka o trestnej zodpovednosti“.
Podľa neho „bolo v tomto smere vypracovaných a novelizovaných množstvo normatívnych právnych aktov upravujúcich činnosť KGB“.
Pripomeňme, že západné krajiny neuznávajú legitimitu súčasnej bieloruskej vlády a podporujú odporcov Alexandra Lukašenka. Bielorusko v reakcii opakovane obvinilo EÚ a USA zo snahy destabilizovať situáciu v krajine. Podľa predstaviteľa Minska Západ pripravuje plány na štátny prevrat v republike, a to aj prostredníctvom vojenskej intervencie.
Putin a Lukašensko rokovali o bližšej spolupráci medzi Ruskom a Bieloruskom
Ruský prezident Vladimir Putin a bieloruský líder Alexander Lukašenko v piatok 17. februára 2023 rokovali o rozšírení vzájomnej vojenskej a hospodárskej spolupráce.
Lukašenko a Putin sa stretli v rezidencii ruského prezidenta Novo-Ogarjovo v Moskovskej oblasti. Putin na začiatku rokovaní pripomenul, že Bielorusko má priemyselný majetok z obdobia Sovietskeho zväzu, čo podľa neho ponúka dobré príležitosti na spoločné programy výroby. Spoločným úsilím môžu podľa neho dosiahnuť synergiu, čo môže byť v niektorých sektoroch veľmi prínosné a priniesť dobré výsledky pre obe krajiny.
Rusko je hlavným podporovateľom bieloruského hospodárstva založeného na modeli Sovietskeho zväzu, ktorý sa spolieha na lacnú energiu z Ruska a pôžičky, píše AP. Kremeľ tiež podporuje Lukašenka, ktorý je pri moci takmer tri desaťročia a ktorý v roku 2020 čelil vlne protestov po sporných prezidentských voľbách.
Lukašenko pripomenul, že bieloruské továrne vyrábajú súčiastky pre ruské dopravné lietadlá, a navrhol, že s pomocou Ruska by jedna z tovární mohla začať vyrábať bojové lietadlá, ktoré podľa jeho slov dosahujú "dobré výsledky" na Ukrajine.
Predmetná bieloruská továreň v minulosti opravila niekoľko stíhačiek ruskej výroby typu Su-25, pripomína AP a dodáva, že podrobnosti o možnom obnovení výroby nie sú jasné.
Bieloruský prezident tiež vyzdvihol dôležitosť väzieb s Ruskom v oblasti obrany a vyjadril podporu krokom Kremľa na Ukrajine. Tiež však zdôraznil, že na Ukrajinu vyšle bieloruských vojakov len v prípade napadnutia svojej krajiny.
"Som pripravený bojovať z územia Bieloruska spoločne s Rusmi len v jednom prípade: ak čo i len jeden vojak (z Ukrajiny) vstúpi na naše územie so zbraňou a úmyslom zabíjať mojich ľudí," povedal Lukašenko ešte vo štvrtok pred zahraničnými novinármi na tlačovej konferencii v Minsku.
Bielorusko je blízkym spojencom Ruska. Minsk takmer pred rokom na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu poskytol svoje územie na vyslanie ruských vojakov či na odpaľovanie rakiet. Rusko má takisto v Bielorusku vojakov a zbrane a obe krajiny organizujú pravidelné spoločné cvičenia.
Plánovaný prevrat v Bielorusku na jar roku 2021 bol zmarený
Agenti ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) zadržali v apríli 2021 dve osoby, ktoré plánovali vojenský prevrat v Bielorusku a pripravovali atentát na tamojšieho prezidenta Alexandra Lukašenka.
"Plánovali uskutočniť vojenský prevrat v Bielorusku - v súlade s už vyskúšaným scenárom farebných revolúcií za účasti miestnych a ukrajinských nacionalistov - a tiež pripravovali fyzické odstránenie prezidenta Alexandra Lukašenka," uviedlo vtedy vo vyhlásení Centrum FSB pre vzťahy s verejnosťou
Podozrivými osobami boli Juri Zjankovič, ktorý má dvojaké americko-bieloruské občianstvo, a bieloruský občan Alexander Feduta. Po zadržaní ich FSB odovzdala bieloruským úradom.
Prvý zo zadržaných mužov podľa FSB v súvislosti s týmito plánmi absolvoval konzultácie v USA a Poľsku. Mal v úmysle sa stretnúť so predstaviteľmi bieloruskej armády, ktorých chcel presvedčiť, aby sa zapojili do prevratu.
Viac v článku TU.
O pokuse o farebnú revolúciu v Bielorusku počas leta roku 2020 sa dočítate TU.
Zdroj: sk.news-front.info / InfoVojna / ta3.com