...

Bloomberg: BRICS ekonomickým rastom prekoná tento rok štáty G7


Skupina siedmich najvyspelejších krajín sveta G7 stratí svoje prvenstvo v rámci svojho podielu na hospodárskom výkone planéty..


Očakáva sa, že členovia skupiny BRICS - Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika - tento rok predstihnú skupinu G7 pod vedením USA, pokiaľ ide o ich podiel na svetovom hospodárskom raste, uviedla v pondelok agentúra Bloomberg.

Podľa výpočtov agentúry, ktoré vychádzajú z najnovších údajov MMF, sa krajiny BRICS budú podieľať na svetovom raste 32,1 % v porovnaní s 29,9 % v skupine G7.

Skupina (G7), ktorú tvoria USA, Spojené kráľovstvo, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Japonsko, sa dlhodobo považuje za najvyspelejší hospodársky blok krajín planéty. Rusko bolo jej členom až do roku 2014, keď bolo vylúčené v dôsledku následkov Západom podporovaného prevratu na Ukrajine na Majdane.

V správe sa uvádza, že v roku 2020 boli príspevky krajín BRICS a G7 k celosvetovému hospodárskemu rastu rovnaké. Odvtedy sa výkonnosť bloku vedeného Západom znižuje. Predpokladá sa, že do roku 2028 sa príspevok krajín G7 k svetovému hospodárstvu zníži na 27,8 %, zatiaľ čo príspevok krajín BRICS bude predstavovať 35 %.

Z výpočtov agentúry Bloomberg vyplýva, že Čína bude v nasledujúcich piatich rokoch najväčším prispievateľom k celosvetovému rastu, pričom jej podiel bude dvojnásobný v porovnaní s USA. Očakáva sa, že podiel Číny na globálnej expanzii HDP bude do roku 2028 predstavovať 22,6 % celkového svetového rastu, napísal portál. Predpokladá sa, že India sa na celosvetovom HDP bude podieľať 12,9 %.

"Celkovo sa očakáva, že 75 % globálneho rastu sa sústredí do 20 krajín a viac ako polovica do štyroch najväčších: Čína, India, USA a Indonézia. Zatiaľ čo krajiny skupiny siedmich krajín budú tvoriť menší podiel, Nemecko, Japonsko, Spojené kráľovstvo a Francúzsko sa považujú za desať najväčších prispievateľov," napísal portál.

Nedávna makroekonomická štúdia britskej spoločnosti zistila, že rozdiel medzi týmito dvoma skupinami, pokiaľ ide o globálnu ekonomickú váhu, by sa mal naďalej zväčšovať. Analytici poznamenali, že Čína a India zaznamenávajú silný hospodársky rast a o vstup do BRICS majú záujem ďalšie krajiny.

Začiatkom tohto roka ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že "viac ako tucet" krajín prejavilo záujem o vstup do BRICS vrátane Alžírska, Argentíny, Bahrajnu, Bangladéša, Indonézie, Iránu, Egypta, Mexika, Nigérie, Pakistanu, Sudánu, Sýrie, Turecka, Spojených arabských emirátov a Venezuely. Saudská Arábia, Egypt a Bangladéš získali podiel v Novej rozvojovej banke, ktorá je financujúcou organizáciou BRICS.

Minulý rok krajiny BRICS navrhli vytvorenie vlastnej meny s cieľom odkloniť sa od amerického dolára a eura pri vzájomných transakciách.

Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.