Bloomberg: K skupine krajín zoskupenie BRICS sa chce pripojiť ďalších 19 štátov
Blok rozvíjajúcich sa trhov Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky sa stretne 2. - 3. júna v Kapskom Meste, aby rokoval o svojom rozšírení..
V súvislosti so záujmom vstupu do BRICS podalo oficiálnu žiadosť 13 štátov a neoficiálnu ďalších 6. Zatiaľ nie je objasnené, ktoré presne štáty sú to. Informuje o tom agentúra „Bloomberg“.
Blok rozvíjajúcich sa trhov Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky sa stretne 2. - 3. júna v Kapskom Meste, aby rokoval o svojom rozšírení, uviedol veľvyslanec Južnej Afriky pri tejto skupine Anil Sooklal.
"Diskutovať sa bude o rozšírení BRICS a o spôsobe, akým sa to stane," povedal. "Trinásť krajín oficiálne požiadalo o vstup a ďalších šesť požiadalo neformálne. Žiadosti o vstup dostávame každý deň."
V „Bloombergu“ sú presvedčení, že formovanie najväčšieho združenia už prebieha, takže sa môže stať skutočnou protiváhou G7. Navyše odborníci označujú za lídra BRICS Čínu, ktorej ekonomika má v súčasnosti veľkú váhu.
Bloomberg zároveň uvádza, že USA, EÚ a Spojené kráľovstvo budú pravdepodobne naďalej robiť všetko možné, aby predstierali, že BRICS+ nemá veľkú váhu. Západná koalícia bude vzhľadom na vysokú zotrvačnosť pokračovať vo svojej obvyklej politike.
Nineteen countries express an interest in joining the BRICS group of nations as it prepares to hold an annual summit in South Africa https://t.co/WWFqi2FY17
— Bloomberg (@business) April 24, 2023
Čas ukáže, aký rýchly bude proces reformy BRICS. Vstup takého veľkého počtu krajín si vyžiada veľkú reorganizáciu.
Očakáva sa, že členovia skupiny BRICS - Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika - tento rok predstihnú skupinu G7 pod vedením USA, pokiaľ ide o ich podiel na svetovom hospodárskom raste, uviedla minulý týždeň agentúra Bloomberg.
Podľa výpočtov agentúry, ktoré vychádzajú z najnovších údajov MMF, sa krajiny BRICS budú podieľať na svetovom raste 32,1 % v porovnaní s 29,9 % v skupine G7.
Skupina (G7), ktorú tvoria USA, Spojené kráľovstvo, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Japonsko, sa dlhodobo považuje za najvyspelejší hospodársky blok krajín planéty. Rusko bolo jej členom až do roku 2014, keď bolo vylúčené v dôsledku následkov Západom podporovaného prevratu na Ukrajine na Majdane.
V správe sa uvádza, že v roku 2020 boli príspevky krajín BRICS a G7 k celosvetovému hospodárskemu rastu rovnaké. Odvtedy sa výkonnosť bloku vedeného Západom znižuje. Predpokladá sa, že do roku 2028 sa príspevok krajín G7 k svetovému hospodárstvu zníži na 27,8 %, zatiaľ čo príspevok krajín BRICS bude predstavovať 35 %.
Zdroj: bloomberg.com / sk.news-front.info / InfoVojna