...

Brazílsky prezident Lula da Silva vyzval štáty BRICS ukončiť obchodovanie v amerických dolároch


Luiz Inácio Lula da Silva počas návštevy Číny vyzval krajiny zoskupenia BRICS, do ktorého okrem Brazílie a Číny patria aj Rusko, India a Južná Afrika, aby navrhli vlastnú alternatívnu menu, ktorá by sa používala v obchode..


Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva vyzval rozvojové krajiny, aby sa usilovali o nahradenie amerického dolára vlastnými menami v medzinárodnom obchode, čím podporil úsilie Pekingu ukončiť dominanciu zelenej bankovky v globálnom obchode.

Lula da Silva na začiatku svojej prvej štátnej návštevy Číny od nástupu do funkcie v januári 2023 vyzval krajiny skupiny BRICS, do ktorej okrem Brazílie a Číny patria aj Rusko, India a Južná Afrika, aby navrhli vlastnú alternatívnu menu, ktorá by sa používala v obchode.

"Každý večer sa sám seba pýtam, prečo musia všetky krajiny založiť svoj obchod na dolári," povedal Lula v zanietenom prejave v Novej rozvojovej banke v Šanghaji, známej ako "banka BRICS".

"Prečo nemôžeme obchodovať na základe našich vlastných mien?" dodal a zožal hlasný potlesk publika. "Kto to rozhodol, že po zániku zlatého štandardu je menou dolár?"

Lulova výzva zbaviť sa závislosti od dolára súvisela s rastúcim úsilím Pekingu podporovať používanie čínskeho jüanu pri zúčtovaní cezhraničných obchodov s komoditami, keďže čínski politici sa snažia posilniť úlohu druhej najväčšej svetovej ekonomiky v globálnom finančnom systéme.

Vrelé prijatie v Šanghaji prišlo aj v čase, keď sa brazílsky ľavicový líder snaží presmerovať zahraničnú politiku krajiny na multilaterálnejší postoj s dôrazom nielen na dobré vzťahy s USA - vo februári navštívil prezidenta Joea Bidena -, ale aj s Čínou a rozvojovým svetom.

Lulov krajne pravicový predchodca Jair Bolsonaro za bývalého prezidenta Donalda Trumpa uprednostňoval bilaterálne vzťahy s USA a inými krajinami vedenými populistickými lídrami, ako sú Maďarsko a Izrael.

Čínsky líder Si Ťin-pching sa bude snažiť presvedčiť brazílskeho prezidenta podporiť viaceré iniciatívy zahraničnej politiky Pekingu.

Tieto iniciatívy siahajú od obchodného a infraštruktúrneho programu Jedno pásmo, jedna cesta (tzv. nová Hodvábna cesta), až po ďalšie programy, ktorých cieľom je vytvoriť alternatívne systémy medzinárodného riadenia k tým, ktorým dominujú USA.

Bilaterálny obchod sa za posledné desaťročie rozrástol na 150,4 miliardy USD, pričom Čína nakupuje brazílske poľnohospodárske komodity a nerastné suroviny a investuje do veľkého spotrebiteľského trhu a sektora infraštruktúry tejto latinskoamerickej krajiny. Lula vo štvrtok navštívil aj čínsku spoločnosť Huawei, ktorá vyrába telekomunikačné zariadenia a na ktorú sa vzťahujú sankcie USA.

Rozvíjajúce sa hospodárske vzťahy podnietili obe krajiny k tomu, aby v bilaterálnom obchode viac podporovali používanie svojich mien. Tento týždeň brazílska pobočka štátnej Industrial and Commercial Bank of China vyrovnala svoju prvú transakciu priamo v čínskych jüanoch v krajine, informovali čínske štátne médiá.

Zdroj: ft.com / InfoVojna / YouTube

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.