BRICS bude na svojom zasadnutí v ruskej Kazani diskutovať o vytvorení nového globálneho finančného systému
Alternatívny finančný systém by mal byť odolný voči západným sankciám a mohol by ukončiť dominanciu amerického dolára na medzinárodných burzách a v obchodných a finančných transakciách.
Rusko predloží svoj návrh nového medzinárodného finančného systému ostatným krajinám BRICS na budúcotýždňovom samite tejto skupiny, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na dokument, ktorý Moskva rozposlala novinárom pred týmto podujatím.
Tento systém by mal byť odolný voči západným sankciám a mohol by ukončiť dominanciu amerického dolára na medzinárodných burzách a transakciách, uviedla tlačová agentúra Reuters s tým, že nová platobná platforma vraj bude založená na technológii blockchain a využívať bude digitálne tokeny kryté národnými menami zúčastnených krajín.
What proposals will Russia push at the BRICS summit? https://t.co/ZZX9av20uA pic.twitter.com/qgCyY9OyxO
— Reuters Africa (@ReutersAfrica) October 16, 2024
Tento formát by umožnil jednoduchú a bezpečnú výmenu takýchto mien bez všadeprítomnej potreby dolárových transakcií. Nová platforma by sa údajne opierala aj o sieť komerčných bánk prepojených navzájom prostredníctvom centrálnych bánk krajín BRICS.
Súčasťou návrhu je údajne aj vytvorenie platformy BRICS Clear na zúčtovanie obchodov s cennými papiermi. V návrhu sa tiež členské štáty vyzývajú, aby vytvorili spoločnú metodiku ratingu, ale nespomína sa vytvorenie spoločnej ratingovej agentúry BRICS. Dokument údajne obviňuje aj existujúce medzinárodné finančné inštitúcie vrátane Medzinárodného menového fondu z toho, že slúžia záujmom USA a ich spojencov.
Rusko sa k správe agentúry Reuters nevyjadrila a nezverejnila žiadne dokumenty, ako je ten, ktorý sa v nej cituje.
Ruský minister financií Anton Siluanov minulý týždeň predložil návrh reformy medzinárodného finančného systému ostatným ministrom financií a šéfom centrálnych bánk krajín BRICS. Pri tejto príležitosti taktiež kritizoval Západ za jeho pokusy využívať medzinárodný finančný systém a americký dolár ako prostriedok politického nátlaku. Podľa Siluanova BRICS diskutoval o alternatívach k Západom ovládanému globálnemu platobnému systému, depozitárovi zúčtovania a režimu ratingových agentúr.
Šéf ruského rezortu financií zároveň uviedol, že v medzinárodných platbách by sa mali používať nové finančné digitálne aktíva. „Je to rýchlejšie, lacnejšie a spoľahlivejšie. Operácie sa vykonávajú bez účasti bánk a infraštruktúry tretích krajín,“ vysvetlil. Konkrétne detaily návrhu však napriek tomu zostávajú nejasné.
Rusko aktívne znižuje používanie dolárov v medzinárodných transakciách. Viac ako 95 % vzájomných zúčtovaní medzi Ruskom a jeho najväčším obchodným partnerom, Čínou, sa uskutočňuje s použitím národných mien (rubľa a jüanu), uviedol v auguste ruský premiér Michail Mišustin.
Podľa Siluanova krajiny BRICS pristúpia k ešte väčšiemu zníženiu podielu amerického dolára vo vzájomných transakciách v prospech národných mien.
Samit BRICS sa má konať na budúci týždeň v Kazani na juhozápade Ruska. Moskva v súčasnosti predsedá tejto organizácii, ktorej členmi sú Brazília, India, Čína a Južná Afrika, ako aj Egypt, Irán, Spojené arabské emiráty a Etiópia. Podľa ruských predstaviteľov o členstvo v tomto hospodárskom bloku požiadalo viac ako 30 krajín vrátane člena NATO Turecka.
Zdroj: rt.com / InfoVojna