Británia sa správa ako imperiálny, zlodejský koristník a ešte drzo odkazuje Grécku, že ulúpené Elginove mramory budú aj naďalej súčasťou výstavy Britského múzea. Premiér Sunak dokonca zrušil schôdzu, na ktorej chcel jeho grécky náprotivok Mitsotakis žiadať vrátiť umelecké diela jeho krajine
Elginove mramory sú zbierka starogréckej sochárskej výzdoby z piateho storočia pred naším letopočtom.
Britský premiér Rishi Sunak zrušil stretnutie, na ktorom grécky premiér Kyriakos Mitsotakis plánoval žiadať vrátenie tzv. Elginových mramorov. Grécka strana vyjadrila sklamanie. TASR správu prevzala z agentúry DPA a webovej stránky stanice BBC.
Premiéri sa mali stretnúť v utorok v Londýne. "Premiér (Mitsotakis) je sklamaný, že premiér Sunak zrušil ich bilaterálne stretnutie," uviedol zdroj z prostredia gréckej vlády. Downing Street v spojitosti náhlym zrušením uviedla, že vzťahy medzi Britániou a Gréckom sú veľmi dôležité.
Elginove mramory sú zbierka starogréckej sochárskej výzdoby z piateho storočia pred naším letopočtom. Boli súčasťou chrámu Parthenón v Aténach i ďalších budov. Z Grécka ich dal začiatkom 19. storočia odviezť lord Elgin, ktorý bol v tom čase veľvyslancom Británie v Osmanskej ríši, a dnes sú súčasťou zbierky Britského múzea v Londýne.
Atény sa už dlho usilujú dosiahnuť ich návrat do Grécka a Mitsotakis v nedávnom rozhovore uviedol, že o to bude žiadať počas stretnutia so Sunakom. Držať časť niektorých umeleckých diel v Londýne a časť v Aténach prirovnal k rozseknutiu obrazu Mona Lisa na polovicu.
Riaditeľ Britského múzea George Osborne v minulosti uviedol, že hľadá spôsoby, ako vystaviť Elginove mramory v Grécku – možno formou dohody, na základe ktorej by časť diel poslali do Atén.
Sunakov hovorca však uviedol, že Británia svoj postoj zmeniť neplánuje a sochy zostanú v Britskom múzeu. Britská vláda takisto neplánuje zmeniť príslušný zákon z roku 1963, ktorý zakazuje odstránenie predmetov zo zbierky Britského múzea.
Mitsotakis a Sunak mali podľa hovorcu gréckeho premiéra hovoriť aj o konflikte medzi Izraelom a hnutím Hamas, ruskej invázii na Ukrajinu, klimatickej zmene či spoločných výzvach ako migrácia. Úrad britského premiéra namiesto toho ponúkol gréckej strane stretnutie s podpredsedom britskej vlády Oliverom Dowdenom, čo grécky premiér odmietol.
Opozičná Labouristická strana uviedla, že ak Sunak plánované stretnutie zrušil z dôvodu sporu o Elginove mramory, tak potvrdil, že nie je schopný poskytnúť krajine dostatočné vedenie v oblasti hospodárstva. Downing Street uviedla, že Sunak by na stretnutí odmietol žiadosť Grécka o návrat týchto artefaktov.
Zdroj: cas.sk