...

Šéf americkej diplomacie Blinken v čase zvýšeného napätia medzi USA a Čínou debatoval s najvyššími predstaviteľmi čínskeho rezortu zahraničia. „Buď spolupráca alebo konflikt. USA sa musia držať princípu jednej Číny, rešpektovať čínsku suverenitu a jasne sa vymedziť voči nezávislosti Taiwanu,“ odkázal mu Peking


Vzťahy Číny a Spojených štátov sú na najhoršej úrovni od roku 1979. Uviedol to čínsky minister zahraničných vecí Čchin Kang v nedeľu po rozhovoroch so šéfom diplomacie USA Antonym Blinkenom..


Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa v pondelok na úvod druhého dňa svojej návštevy Číny stretol s najvyššie postaveným čínskym diplomatom Wang Im, ktorý je v čínskej mocenskej hierarchii nad ministrom zahraničných vecí Čchin Kangom. Informovali o tom svetové agentúry.

Obaja politici sa po výmene zdvorilostí odobrali v sprievode svojich poradcov na rokovania.

Šéf americkej diplomacie v nedeľu sedem a pol hodiny rokoval so svojím čínskym náprotivkom – oveľa dlhšie, ako sa plánovalo. Obe strany označili diskusiu za úprimnú, vecnú a konštruktívnu. Ministri sa dohodli, že v nej budú pokračovať Washingtone

Vzťahy Číny a USA sú na najhoršej úrovni od roku 1979

Prvá návšteva ministra zahraničných vecí USA sa uskutočnila v čase zvýšeného napätia medzi súperiacimi mocnosťami. Vzťahy Číny a Spojených štátov sú na najhoršej úrovni od roku 1979. Uviedol to čínsky minister zahraničných vecí Čchin Kang v nedeľu (18. 6.) po rozhovoroch so šéfom diplomacie USA Antonym Blinkenom. Ten zdôraznil dôležitosť komunikácie oboch strán. Ministri sa zhodli, že sa znova stretnú vo Washingtone.

Blinken je prvým americkým ministrom zahraničných vecí na návšteve Číny za päť rokov a tiež najvyššie postaveným predstaviteľom USA, ktorý zavítal do tejto krajiny od nástupu prezidenta Joea Bidena v januári 2021.

Od terajších rozhovorov sa neočakáva prelom v dlhom rade sporov medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta, ktoré siahajú od obchodu a oblasti technológií po Taiwan a dodržiavanie ľudských práv v Číne. Podľa analytikov však môžu pripraviť pôdu na ďalšie bilaterálne schôdzky.

Americké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Blinken a jeho čínsky rezortný partner viedli "otvorené, zmysluplné a konštruktívne" rozhovory.

"Minister zdôraznil dôležitosť diplomacie a toho, že je potrebné ponechať komunikačné kanály otvorené vo všetkých otázkach, aby sa znížilo riziko nesprávnej kalkulácie," uviedol hovorca amerického rezortu Matthew Miller. Stretnutie podľa neho trvalo päť a pol hodiny a nasledovala po ňom pracovná večera.

Čínsky minister podľa štátnych médií uviedol, že najväčším rizikom v bilaterálnych vzťahoch je Taiwan. "Otázka Taiwanu je jadrom hlavných záujmov Číny, najdôležitejším problémom v čínsko-amerických vzťahoch a najvýraznejším rizikom," vyhlásil Čchin.

Blinken mal cestovať do Číny ešte vo februári, návštevu však odložil po zostrelení predpokladaného čínskeho špionážneho balóna v americkom vzdušnom priestore.

Wang I: Čína v otázke Taiwanu nevidí priestor na kompromisy

Čína a Spojené štáty si musia vo vzájomných vzťahoch vybrať medzi "spoluprácou a konfliktom". Povedal to v pondelok vysokopostavený čínsky diplomat Wang I počas stretnutia s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom. Zároveň zdôraznil, že Čína "nemá v otázke Taiwanu žiaden priestor na kompromisy či ústupky".

"Je potrebné vybrať si medzi dialógom a konfrontáciou, spoluprácou alebo konfliktom," povedal Blinkenovi na stretnutí Pekingu vedúci ústrednej komisie Komunistickej strany Číny pre zahraničné vzťahy.

Americké ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že pondelkový rozhovor oboch diplomatov trval tri hodiny.

"Spojené štáty sa musia držať princípu "jednej Číny", rešpektovať čínsku suverenitu a územnú integritu a tiež sa jasne vymedziť voči nezávislosti Taiwanu," povedal Wang I podľa čínskej televízie CCTV.

Zdroj: topky.sk (1), (2) / spravy.rtvs.sk

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.