...

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika údajne prepustili z väzenia


Právnici z advokátskej kancelárie AKJK JUDr. Erik Magál, JUDr. Jakub Križan a JUDr. Ján Kršiak nedávno uverejnili sériu videí, ktoré sa týkajú tých najzávažnejších pochybení a porušenia práv ich klienta - bývalého špeciálneho prokurátora JUDr. Dušana Kováčika - v trestnom konaní, v ktorom bol odsúdený na nepodmienečný trest 8 rokov.


Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika údajne prepustili z väzenia. Prerušili mu výkon trestu do času, kedy Najvyšší súd rozhodne o dovolaní. Dovolanie v prospech Kováčika mal podať minister spravodlivosti Boris Susko (Smer).

Informovali o tom novinárka Júlia Mikolášiková, známa pod pseudonymom „Piraňa“ aj portál Aktuality.sk.

Najvyšší súd SR Dušana Kováčika definitívne odsúdil v máji 2022 za prijatie úplatku 50-tisíc eur za "vybavenie" prepustenia Ľubomíra Kudličku z väzby a vyniesol z prokuratúry utajované dokumenty. Zadržali ho ešte a obvinili ešte v októbri 2020. Odsúdený bývalý špeciálny prokurátor podal ministrovi spravodlivosti podnet na podanie dovolanie (mimoriadny opravný prostriedok) a navrhol aj prerušenie výkonu trestu. Informuje Mikolášiková s tým, že o samotnom dovolaní na Najvyššom súde SR ešte nerozhodli, čo jej mala potvrdiť aj hovorkyňa súdu Alexandra Važanová. 

Dušan Kováčik namieta, že od začiatku išlo o jeho vyfabulovanú kriminalizáciu s vopred vytýčeným cieľom - odsúdiť ho. Poukázal na zaujatosť príslušníkov NAKA, ktorí ho označovali vulgarizmami a komunikovali o tom, ako ho uženú na smrť. Do pozornosti ministra spravodlivosti dal nahrávky z kancelárií NAKA a upozornil na, že bolo striktne porušené právo na obhajobu, keď súd zamietol viac než 120 jeho dôkazných návrhov. O tomto podaní informoval týždenník Plus 7 DNÍ ešte vo februári.

“Vykonanie mojich dôkazných návrhov by celkom zjavne znemožnilo moje odsúdenie,” napísal Kováčik v liste ministrovi spravodlivosti. “Spomínané dôkazné a skutkové vady konania môžu byť predmetom dovolacieho prieskumu, avšak výlučne na podklade uplatnenia Vašej dovolacej právomoci,” uviedol.

Jeho advokát Erik Magál zatiaľ podľa portálu Aktuality.sk nemá oficiálnu informáciu. Upozornil však, že urobili niekoľko krokov, ktoré mohli viesť k prepusteniu ich klienta na slobodu.

„Podali sme dovolanie proti odsudzujúcemu rozsudku Najvyššieho súdu. Požiadali sme tiež ministra spravodlivosti Borisa Suska, aby sa k dovolaciemu konaniu pripojil a podal sám dovolanie v prospech doktora Kováčika a prerušil výkon trestu do času, kedy sa o dovolaní rozhodne na Najvyššom súde,“ vysvetlil Magál.

Kováčik si vo väzení v Dubnici nad Váhom odpykával osemročný trest odňatia slobody za korupciu v prospech mafiánskeho bosa a za vyzradenie utajovaných skutočností.

Dnes už bývalý prokurátor ÚŠP a aktuálne už aj obvinený prokurátor GP Michal Šúrek navrhol Dušanovi Kováčikovi zvýšenie trestu na 14 rokov a peňažný trest 200-tisíc eur.

Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Michal Truban v máji roku 2024 prerušil trestné stíhanie v korupčnej kauze bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Robert Fico ako opozičný líder už v júli roku 2021 na tlačovej besede pred Úradom vlády SR vyhlásil, že bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je nevinný človek, ktorý nič neurobil a mal by byť okamžite prepustený z výkonu väzby a oslobodený spod obžaloby.

„Sme presvedčení, že prípad Dušana Kováčika je vymyslený a nafingovaný. Stal sa obeťou spiknutia. Je politickým väzňom, ktorý nevinne a bez dôkazov sedí vo výkone väzby,“ uviedol vtedy Fico. V prípade bývalého špeciálneho prokurátora sú podľa jeho slov podozrenia na manipuláciu s trestnými konaniami či z toho, že boli použití najatí univerzálni svedkovia.

„Jediný, kto svedčí voči Kováčikovi je Ľudovít Makó. Ten to povedal až potom, čo ho zadržali a vzali do väzby. Dnes si chodí po slobode a finančne sa mu darí,“ skonštatoval šéf Smeru. Zadržanie, obvinenie a následná obžaloba Kováčika podľa Fica súvisela so snahou vlády získať a obsadiť funkciu špeciálneho prokurátora, ale aj vytvoriť z Kováčika symbol „smeráckeho zločineckého režimu“.

O klamstvách exriaditeľa NAKA Ľubomíra Daňka na súdnom pojednávaní v spolitizovanej korupčnej kauze bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika vo svojom článku písala v júni roku 2024 novinárka Júlia Mikolášiková, známa pod pseudonymom „Piraňa“.

Viac v článku TU.

Právnici Dušana Kováčika hovorili o závažných pochybeniach

Právnici z advokátskej kancelárie AKJK JUDr. Erik Magál, JUDr. Jakub Križan a JUDr. Ján Kršiak pred pár mesiacmi zverejnili sériu videí, ktoré sa týkajú tých najzávažnejších pochybení a porušenia práv ich klienta - bývalého špeciálneho prokurátora JUDr. Dušana Kováčika - v trestnom konaní, v ktorom bol odsúdený na nepodmienečný trest 8 rokov.

Začiatkom januára 2024 vo svojom videu zmienili dôvod dovolania JUDr. Kováčika týkajúceho sa porušenia práva na jeho obhajobu. Vyšetrovateľ Pavol Ďurka ani sudkyňa ŠTS Pamela Záleská neumožnili vykonať obrovské množstvo navrhovaných dôkazov obhajoby.

Obdobný postup súdu nedávno posudzoval Európsky súd pre ľudské práva vo veci Vasaráb a Paulus proti Slovenskej republike. Takýto postup súdu (jednostranné vedenie dokazovania) ESĽP kritizoval a skonštatoval vo veci porušenie práva na spravodlivé súdne konanie.

Dozviete sa o zjavných rozporoch svedkov Mateja Zemana, Františka Bohma a Ľudovíta Makóa týkajúcich sa "vybavovania" prepustenia Ľubomíra Kudličku z väzby ako aj o zjavných rozporoch vo veci priebehu odovzdávania úplatku.

Dozviete sa, že korunný svedok Matej Zeman nevedel uviesť ani to či peniaze na ním tvrdený úplatok pre JUDr. Kováčika odovzdával Františkovi Bohmovi on alebo Martin Mikulec. Nevedel uviesť kde tieto peniaze (on alebo nebohý Martin Mikulec odovzdal). Mohlo to byť podľa jeho výpovede na "nejakej" benzínovej pumpe, v reštaurácii Towers v Bratislave alebo v čárde v Stupave alebo na inom mieste.

Dozviete sa že peniaze na úplatok mali pochádzať od nestranného svedka, ktorý to však na hlavnom pojednávaní poprel a uviedol, že Matej Zeman si vymýšľa. Rovnako celú vec označil za výmysel sám Ľubomír Kudlička.

Vo videu sa tiež dozviete, že podľa Ľudovíta Makoá, bolo prepustenie Ľubomíra Kudličku vybavované na osobných stretnutiach v časovom rozpätí niekoľkých týždňov. Podľa svedka Mateja Zemana, ktorý to mal celé vybavovať to však bolo vybavené telefonicky z Chorvátska len jeden deň pred prepustením Ľubomíra Kudličku z väzby na slobodu.

Napriek týmto rozporom vo výpovediach svedkov vyšetrovateľ Ďurka nevypočul svedka, ktorý sa mal na vybavovaní prepustenia Ľubomíra Kudličku podieľať. Tohto svedka napriek návrhu obhajoby nevypočula ani sudkyňa Záleská. Aký dôvod mohol mať vyšetrovateľ Ďurka a sudkyňa Záleská aby nevypočuli svedka o ktorom Matej Zeman tvrdil, že mal byť zainteresovaný do procesu vybavovania prepustenia Ľubomíra Kudličku z väzby? Existovalo riziko že tento svedok nepotvrdí verziu Mateja Zemana?

Trestná vec doktora Kováčika bezprostredne súvisí s trestnou vecou skupiny označovanej ako Takáčovci. Kto vykonával dozor nad vyšetrovaním tejto súvisiacej trestnej veci a kto spracoval vo veci obžalobu? Z legálne získaných odposluchov kancelárií vyšetrovateľov NAKA vyplýva, že obžalobu chodil písať na Úrad špeciálnej prokuratúry sám vyšetrovateľ Ďurka ktorý viedol vyšetrovanie. Kto ale počas vyšetrovania kontroloval jeho a dohliadal na jeho postup aj pri skončení vyšetrovania? (Podľa vyšetrovateľa Ďurku bol dozorový prokurátor Šúrek v trestnej veci Takáčovcov stratený). Asi nie je prekvapením že pán Ďurka nenašiel v postupe vyšetrovateľa Ďurku po skončení vyšetrovania žiadne pochybenia... Dokonca ani to, že v spise pri skončení vyšetrovania chýbalo cca 5-7 tisíc strán...

Viac vo videu:


Predchádzajúce videá právnikov advokátskej kancelárie AKJK súvisiace s témou si môžete pozrieť TU, TU a TU.

V nedávnom rozhovore s redaktorkou Mimi Šramovou hovorili o tom, ako Lipšicov prokurátor Šúrek zámerne zdržuje odblokovanie majetku ich klienta, o 700-stranovom dovolaní, sťažnosti na Ústavný súd, o karikatúre Lipšica ako kata s odťatými hlavami, o bezdôvodnej panike pri rušení ÚŠP, o tom, prečo neschvaľujú vyčleňovanie na samostatné konania, o nahrávkach čurillovcov, o nezákonnosti prepadnutia majetku aj o tom, prečo nechodia do mainstreamových médií.

Viac vo videu TU.

 

 

Správu aktualizujeme ...

 

Zdroj: blog.sme.sk / pravda.sk / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.