...

Bývalý šéf diplomacie Kubiš oznámil záujem uchádzať sa o funkciu slovenského prezidenta ako občiansky kandidát


Niekdajší minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš sa nechce o post hlavy štátu uchádzať ako kandidát konkrétnej politickej strany. .


Diplomat a exminister zahraničných vecí Ján Kubiš chce byť občianskym kandidátom na prezidenta SR. V dohľadnej dobe preto začne so zberom podpisov pre svoju kandidatúru. Uviedol to pre TASR s tým, že zber podpisov ukáže, či je medzi občanmi dopyt po kandidátovi s jeho skúsenosťami.

"Chcem si overiť svoju akceptáciu, pokiaľ ide o voličov na Slovensku tým, že v dohľadnej dobe by som začal zbierať podpisy. To by mi ukázalo, do akej miery by som mohol fungovať ako občiansky kandidát," povedal Kubiš pre TASR.

Chcel by prispieť k tomu, aby sa v budúcnosti neopakovali podobné vývoje situácie v krajine ako v tomto týždni a hľadali sa spoločné východiská.

Kubiš sa nechce o post hlavy štátu uchádzať ako kandidát konkrétnej politickej strany. Myslí si, že ísť cestou zberu podpisov od občanov je v súčasnej situácii jediná správna cesta. Poznamenal, že ktokoľvek by išiel do boja o prezidentský mandát ako nominant niektorej strany, mal by zrejme sťažené pôsobenie aj vo výkone funkcie.

Súčasnej prezidentke SR Zuzane Čaputovej uplynie mandát v roku 2024. Hlavu štátu volia občania Slovenskej republiky v priamych voľbách tajným hlasovaním na päť rokov. Ústava SR hovorí, že kandidátov na prezidenta navrhuje najmenej 15 poslancov Národnej rady SR alebo občania, ktorí majú právo voliť do Národnej rady SR, a to na základe petície. Podpísať ju musí najmenej 15.000 občanov. Návrhy na voľbu sa odovzdávajú predsedovi parlamentu najneskôr do 21 dní od vyhlásenia volieb.

Kubiš tento týždeň vyjadril znepokojenie nad praktikami NAKA a vyzval prezidentku Čaputovú na okamžité upokojenie situácie v štáte. Zároveň jej odporučil, aby v tomto zmysle konala aj vo vzťahu k výkonnému predsedovi jej úradníckej vlády Ľudovítovi Ódorovi, ktorý na základe jej rozhodnutia šéfuje aj rezortu vnútra.

Dlhoročný kariérny diplomat Ján Kubiš v súvislosti so šokujúcim zásahom NAKA proti policajtom vyšetrujúcich manipulácie trestných konaní apeloval aj na premiéra Ódora a ďalších politikov zastaviť eskaláciu situácie a zvyšovanie napätia v spoločnosti s dosahmi na nadchádzajúce voľby.

Viac v článku TU.

Ján Kubiš bol ministrom zahraničných vecí SR od júla 2006 do januára 2009. Okrem toho v minulosti pôsobil aj ako osobitný vyslanec OSN v Afganistane či generálny tajomník OBSE. V januári 2021 ho generálny tajomník OSN Guterres vymenoval za osobnitného vyslanca OSN pre Líbyu. Kubiš po necelom roku pôsobenia na tomto poste koncom novembra roku 2021 nečakane odstúpil.

 

Zdroj: pluska.sk / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.