...

Bývalý šéf kontrarozviedky SIS - Peter Tóth po stopách diplomatických aktivít premiéra Roberta Fica


Bývalý novinár a exriaditeľ kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth vo svojom článku poukazuje na niekoľko dôležitých diplomatických aktivít slovenského ministerského predsedu, ktoré v uplynulých dňoch absolvoval.


ĎATEĽ PO STOPÁCH DIPLOMATICKÝCH AKTIVÍT ROBERTA FICA

V ostatných dňoch a týždňoch uskutočnil premiér Robert Fico niekoľko dôležitých diplomatických aktivít. Južná Kórea, Ukrajina, Srbsko a migračný summit.

Návšteva Južnej Kórei sľubuje spoluprácu na výstavbe nového jadrového bloku. Okrem toho, že Kórejská republika je technologickým gigantom, voľba tejto krajiny je v čase napätia medzi NATO a Ruskom strategicky múdrym rozhodnutím. Slovensko sa neobrátilo ani na Moskvu, ani na Washington či inú západnú krajinu, ale na štát severovýchodnej Ázie. Južná Kórea je spojencom USA, avšak z hľadiska postavenia Slovenska išlo o správnu, takmer neutrálnu voľbu.

Robert Fico v ostatných týždňoch opakovane povedal, že síce neodopiera Ukrajine právo uchádzať sa o členstvo v NATO, avšak kým on bude pri moci, Slovenská republika vstup nášho východného suseda nepodporí. O Ukrajine a NATO som toho popísal veľa, a preto v podrobnostiach odkazujem na stránku datel.sk. Na tomto mieste len v skratke uvádzam, že členstvo Ukrajiny v NATO je receptom na ďalšiu, ešte rozsiahlejšiu vojnu v geopolitickom ohnisku Eurázie.

Okázalo medializovanú návštevu ministra zahraničných vecí Juraja Blanára v Srbsku je potrebné vnímať v širšom kontexte. Napríklad aj následného migračného summitu. Je v najlepšom záujme Slovenska podporovať vstup Srbska do EÚ. Nie Ukrajinu, Srbsko.

Kyjev nikdy nebude spojencom Slovenska v únii, bude sa spájať s ďalšími regionálnymi ťažkotonážnikmi, najmä Poľskom a Rumunskom. Ukrajina, Poľsko, Rumunsko a tri pobaltské republiky môžu v rámci EÚ vytvoriť masívne zoskupenie, schopné takmer úplne eliminovať záujmy ostatných štátov regiónu, ako sú Slovensko, Maďarsko, Česko a čiastočne aj Rakúsko. Ukrajina sa navyše bude neustále tlačiť do NATO, a preto bude Rusko vnímať úniu ako predsieň aliancie.

Srbsko sa do NATO nebude hlásiť. Práve naopak. Belehrad sa bude usilovať o získanie čo najväčšieho počtu zahraničných investícií. Úniu vníma ako ekonomickú príležitosť, nie vojenský pakt. S ohľadom na historické skúsenosti nebude o členstve v NATO ani len uvažovať.

Srbsko si pamätá, že Slovensko bolo vždy spojencom. Aj v chúlostivej otázke Kosova. Naopak, Maďarsko, ktoré sa takisto usiluje mať dobré vzťahy so Srbskom (lebo tadiaľ povedú strategické plynovodné trasy), v otázke Kosova stálo na opačnej strane barikády. V každom prípade je rodiaca sa koalícia Slovenska, Srbska a Maďarska dôležitá. Srbsko je, žiaľ, jednou z tranzitných trás ilegálnej migrácie. Ak chceme v boji proti tomuto úkazu bojovať, musíme pomáhať Srbsku. A nemôžeme to nechať len na Maďarsko. My musíme byť všade tam, kde sú Maďari, pretože v budúcnosti by nás mohla Budapešť na náš úkor obísť.

Zároveň je absolútne nevyhnutné budovať čo najintenzívnejšie a najotvorenejšie bilaterálne vzťahy s Maďarskom. Nielen preto, lebo Viktor Orbán v súčasnosti zastáva mnohé dôležité pozície k niektorým politikám EÚ. Bez ohľadu na to, kto je v Budapešti pri moci, Bratislava musí budovať s naším južným susedom úzke bilaterálne partnerstvo, aby Maďari pochopili, že Trianon je definitívne zabudnutá minulosť a že Maďari žijúci na Slovensku sa majú a vždy budú mať lepšie, ako keby žili na periférii starej vlasti.

Zdroj: Facebook Ďateľ / InfoVojna

 

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.