Bývalý šéf kontrarozviedky SIS Peter Tóth: Americkí jastrabi sa rozhodli ísť proti vôli väčšiny amerických voličov a senilný Biden povolením Ukrajine útočiť raketami dlhého doletu proti Rusku podkopal Trumpovu zahraničnú politiku
Bývalý novinár a exriaditeľ kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth vo svojom článku komentoval medializované správy o tom, že odchádzajúci americký prezident Joe Biden povolil Ukrajine použiť proti Rusku ďalekonosné rakety.
Informácia o tom, že Joe Biden, dosluhujúci americký prezident s vážne ochromenou mentálnou spôsobilosťou, mal vydať Ukrajine súhlasné stanovisko na použitie amerických rakiet ATACMS na území Ruska, neodznela oficiálne, ale papagájujú to ako hotovú vec všetky americké a po nich aj ostatné svetové médiá. V podobných prípadoch ide o riadený únik informácií. Takže zvesti z Washingtonu môžeme považovať za istú záležitosť.
Čo to vlastne znamená?
Je jasné, že ide o eskaláciu konfliktu s Ruskom. Rovnakú pozornosť je potrebné venovať aj inému, mimoriadne dôležitému faktu. Tí, čo viedli Bidenovi ruku pri podpise výnosu o povolení, konali so zjavným úmyslom podkopať uskutočňovanie zahraničnopolitického programu zvoleného prezidenta v očakávaní Donalda Trumpa. Inými slovami krídlo jastrabov Demokratickej strany sa rozhodlo ísť proti vôli väčšiny amerických voličov, ktorí 5. novembra 2024 zvolili novú hlavu štátu okrem iného aj na základe prísľubu, že ukončí konflikt s Ruskom.
Zatiaľ nie je jasné, ako s povolením naloží Kyjev, pretože aj keby hneď začal páliť ATACMS na Rusko, v januári, keď sa ujmú moci Donald Trump a jeho administratíva, môže dôjsť k radikálnej zmene, odvolaniu povolenia a priškrtenia už odsúhlasenej vojenskej pomoci pripravenej na expedovanie cez Atlantik do Európy a na Ukrajinu.
Napriek tomu je jasné, že ATACMS s dostrelom okolo 300 kilometrov môžu aspoň na chvíľu pomôcť Ukrajincom udržať svoje pozície v časti okupovanej ruskej Kurskej oblasti, prípadne zasahovať posádky na území Ruskej federácie, kde sa vo väčšom počte sústreďujú jednotky a vojenské prostriedky určené na boj na ukrajinskom fronte.
Bidenovo rozhodnutie zjavne posmeľuje špekulácie o tom, že aj Francúzi a Briti povolia Ukrajincom použitie rakiet Storm Shadow s dosahom 250 kilometrov na území Ruska. A to zaváňa ešte väčšou eskaláciou konfliktu Západu s Ruskom.
Aj keby začala Ukrajina hneď zajtra páliť rakety ATACMS a Storm Shadow na Rusko, zo strategického hľadiska sa toho veľa na bojisku nezmení. Dosah 300 a 250 kilometrov môže Kyjevu poskytnúť čiastkové taktické výhody, nedokáže však zvrátiť celkový vývoj vojny. Dokonca aj keby Američania dodali Ukrajine rakety Tomahawk odpaľované z lodí a ponoriek s dosahom do 2 500 kilometrov (umožňovali by zasiahnuť Moskvu a dôležité priemyselné objekty v hlbokom vnútrozemí), neznamenalo by to automatický zvrat. Vojnu, aká sa vedie na Ukrajine, je možné vyhrať iba na základe pozemnej prevahy, a to Kyjev nemá a nikdy nebude mať. Nehovoriac o tom, že na odpaľovanie Tomahawkov nie sú ukrajinské plavidlá v Čiernom mori technicky prispôsobené.
Nič to však nemení na fakte, že americkí demokrati a ich senilný prezident vytvorili prekážku navyše na ceste k mierovému vyriešeniu sporu Západu a predovšetkým USA s Ruskom. Môžeme len dúfať, že Rusi na to zareagujú umiernene a počkajú s prípadnou odvetou do času, keď bude Biely dom obývať Donald Trump. Lenže Moskva sa môže rozhodnúť aj úplne inak a hlavné bremeno prípadných negatívnych dôsledkov budú znášať nielen Ukrajinci, ale možno aj iní Európania.
Thank you very much, boys!
Zdroj: Facebook Ďateľ / InfoVojna