...

Bývalý zbrojný inšpektor OSN Scott Ritter: „Jediným možným výsledkom konfliktu s Ruskom je celková porážka Ukrajiny“


Osud Ukrajiny je spečatený. Krutá realita je taká, že ani Ukrajina, ani jej západní spojenci nemôžu znášať operačné straty na živej sile a vybavení, ktoré spôsobuje konflikt s Ruskom, píše vo svojom článku bývalý spravodajský dôstojník americkej námornej pechoty US Marine Corps, niekdajší zbrojný inšpektor OSN v Iraku Scott Ritter.


2. septembra uplynulo 78 rokov od slávnostnej kapitulácie v druhej svetovej vojne na palube americkej vojnovej lode Missouri v Tokijskom zálive. Tento okamih formálne potvrdil bezpodmienečnú kapituláciu Japonska pred Spojenými štátmi a ich spojencami a znamenal koniec konfliktu. Z japonského pohľadu trval od incidentu na moste Marco Polo zo 7. júla 1937, ktorým sa začala čínsko-japonská vojna.

Neuskutočnili sa žiadne rokovania, iba jednoduchý obrad kapitulácie, pri ktorom japonskí predstavitelia podpísali dokumenty bez akýchkoľvek podmienok.

Takto totiž vyzerá porážka.

História sa má študovať tak, aby sa z nej dalo vyvodiť ponaučenie, ktoré by mohlo mať význam pre súčasnosť. Ako poznamenal americký filozof George Santayana: "Tí, ktorí si nepamätajú minulosť, sú odsúdení na jej opakovanie." Ukrajinská vláda v Kyjeve by urobila dobre, keby sa pri zvažovaní súčasného konfliktu s Ruskom zamyslela nad historickým precedensom, ktorý vytvorilo Japonsko bezpodmienečnou kapituláciou, ako aj nad Santayanovou radou.

V prvom rade sa Ukrajina musí úprimne zamyslieť nad príčinami tohto konfliktu a nad tým, ktorá strana nesie bremeno zodpovednosti za boje. 'Denacifikácia' je termín, ktorý ruská vláda použila pri opise jedného zo svojich deklarovaných cieľov a zámerov. Prezident Vladimir Putin sa viackrát odvolával na ohavný odkaz Stepana Banderu, známeho masového vraha a spolupracovníka nacistického Nemecka, ktorého súčasní ukrajinskí nacionalisti oslavujú ako hrdinu a otca zakladateľa svojho národa.

To, že súčasná Ukrajina považuje za vhodné povýšiť na takú úroveň človeka, ako je Bandera, vypovedá o prehnitých základoch kyjevského režimu a o nedostatku morálnych zásad v ukrajinskom národe. Úlohu, ktorú zohrali novodobí prívrženci nenávistnej nacionalistickej ideológie nacistického kolaboranta pri propagovaní kľúčových udalostí, ktoré viedli k začatiu vojenskej operácie zo strany Ruska, nemožno ignorovať ani bagatelizovať. Boli to práve banderovci, ktorí vďaka svojim dlhoročným vzťahom so CIA a ďalšími zahraničnými spravodajskými službami nepriateľskými voči Moskve použili násilie na zosadenie bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča z funkcie vo februári 2014.

Z aktu nezákonného spolitizovaného násilia vzišiel mainstreaming síl etnickej a kultúrnej genocídy, ktorý sa prejavil v podobe súčasných banderovcov, ktorí iniciovali akty násilia a útlaku na východe Ukrajiny. To následne vyvolalo ruskú reakciu na Kryme a akcie občanov Donbasu, ktorí sa zorganizovali, aby sa postavili na odpor proti besneniu s banderovcami spriaznených ukrajinských nacionalistov. Nasledovali Minské dohody a následná zrada potenciálnej cesty k mieru, ktorú Kyjev a jeho západní partneri predstavovali.

Ukrajina sa nemôže dištancovať od úlohy, ktorú zohrali novodobí banderovci pri formovaní súčasnej reality. V tomto Kyjev odráža militaristov cisárskeho Japonska, ktorých slepá oddanosť príkazom bušidó, tradičnej "cesty bojovníka" pochádzajúcej od samurajov v Japonsku 17. storočia, pomohla zatlačiť krajinu do globálneho konfliktu. Súčasťou záväzkov Japonska po kapitulácii bolo očistiť svoju spoločnosť od vplyvu militaristov a prijať ústavu, ktorá ich dehonestovala tým, že agresívne vojny - a vojenské sily potrebné na ich vedenie - vyhlásila za protiústavné.

Banderizmus vo všetkých jeho prejavoch musí byť z ukrajinskej spoločnosti odstránený rovnakým spôsobom, ako bol z Japonska odstránený militarizmus inšpirovaný Bushidom, vrátane vytvorenia novej ústavy, ktorá túto očistu zakotví ako zákon. Ak sa to nepodarí, rakovina banderizmu len prežije a bude hnisať v porazenom tele postkonfliktnej Ukrajiny až do budúcnosti, keď bude môcť opäť metastázovať a škodiť.

Presne takýto odkaz vyslal Putin, keď počas Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra v júli tohto roku premietol video, na ktorom boli verejne prezentované zločiny banderovcov počas druhej svetovej vojny. "Ako proti tomu môžete nebojovať?" povedal Putin. "A ak toto nie je neonacizmus v jeho súčasnom prejave, tak čo to potom je?" spýtal sa.

"Máme plné právo," vyhlásil ruský prezident, "veriť, že nami stanovená úloha denacifikácie Ukrajiny je jednou z kľúčových."

Zatiaľ čo sa západné médiá establišmentu začínajú vyrovnávať s rozsahom a mierou prípadnej vojenskej porážky Ukrajiny (a tým aj s realitou rozhodujúceho ruského vojenského víťazstva), ich politickí dozorcovia v USA, NATO a Európskej únii sa snažia definovať, aký bude koniec hry. Po tom, čo títo západní politici formulovali rusko-ukrajinský konflikt ako existenčný boj, v ktorom ide o samotné prežitie NATO, majú teraz za úlohu formovať vnímanie verejnosti tak, aby zmiernili akýkoľvek významný a trvalý politický úder zo strany voličov, ktorí boli oklamaní a tolerovali presun miliárd dolárov z ich národných pokladníc a ďalších miliárd dolárov zbraní z ich arzenálov do stratenej a zneuctenej veci.

Kľúčovým aspektom tohto riadenia vnímania je pojem dohodnuté urovnanie, proces, ktorý predpokladá, že Ukrajina má možnosť vyjadriť sa k načasovaniu a povahe ukončenia konfliktu. Skutočnosť je však taká, že Kyjev tento hlas stratil, keď na jar minulého roka odstúpil od mierovej dohody, ktorú sprostredkovali jeho vyjednávači s ruskými partnermi, a to na príkaz svojich pánov z NATO, ako to oznámil vtedajší britský premiér Boris Johnson.

Rozhodnutie predĺžiť konflikt bolo podmienené poskytnutím vojenského vybavenia a pomoci Kyjevu v hodnote desiatok miliárd dolárov. Orgány riadne zorganizovali masovú mobilizáciu, čo znamená, že ukrajinské jednotky výrazne prevyšovali počet svojich ruských kolegov.

Nové kyjevské sily vycvičené a vybavené NATO dosiahli počas jesennej ofenzívy pôsobivé územné zisky. Ruská reakcia spočívala v stabilizácii frontu a vykonaní čiastočnej mobilizácie svojich záloh s cieľom zhromaždiť dostatok živej sily na splnenie úlohy, ktorá bola od začiatku operácie zadaná - denacifikácia a demilitarizácia. Denacifikácia je politický problém. Demilitarizácia nie je. V prípade Ukrajiny to znamená účinne zničiť schopnosť Ukrajiny viesť ozbrojený konflikt v zmysluplnom rozsahu proti Rusku. Tento cieľ pravdepodobne zahŕňa aj potrebu odstrániť z Ukrajiny všetku vojenskú infraštruktúru NATO vrátane vybavenia a materiálu.

Rusko od začiatku čiastočnej mobilizácie uskutočňuje úspešnú demilitarizáciu ukrajinských ozbrojených síl. Vybavenie, ktoré Ukrajine poskytuje Západ, Rusko podobne ničí v takom tempe, že jeho náhrada je neudržateľná. Medzitým sa naplno rozbehol vlastný ruský obranný priemysel, ktorý dodáva sortiment moderných zbraní a munície, ktorý je viac než dostatočný.

Krutá realita je taká, že ani Ukrajina, ani jej západní spojenci nemôžu znášať operačné straty na živej sile a vybavení, ktoré spôsobuje konflikt s Ruskom. Na druhej strane, Rusko nie je len schopné absorbovať svoje straty, ale časom aj zvýšiť svoju silu, vzhľadom na veľký počet dobrovoľníkov, ktorí sú verbovaní do a vysokej miere výroby výzbroje. V určitom okamihu budúcnosti sa rovnováha síl medzi Ruskom a Ukrajinou v divadle operácií dosiahne bod, v ktorom Kyjev nebude schopný udržiavať dostatočné pokrytie pozdĺž línie kontaktu, čo umožní vznik medzier v obrannej línii, ktoré Rusko, schopné nasadiť čerstvé rezervy, využije. To povedie k rozpadu súdržnosti medzi ukrajinských jednotiek, čo s veľkou pravdepodobnosťou povedie k prudkému k ústupu na obrannejšie pozície, ktoré by sa mohli vytvoriť západne od Dnepra.

Ukrajina svojím konaním v roku 2014 stratila Krym. Ukrajina a prostredníctvom svojich rozhodnutí v roku 2022 stratila Donbas, Záporožie a Cherson. A ak Kyjev bude pokračovať v predlžovaní tohto konfliktu až dovtedy, kým sa nebude fyzicky schopný brániť, riskuje, že sa že stratí ešte viac území vrátane Odesy a Charkova. Rusko nevstúpilo do konfliktu s úmyslom zmocniť sa ukrajinského územia.

V marci 2022 však Kyjev odmietol návrh mierovej dohody (ktorý najprv predbežne schválil) a toto rozhodnutie vyhnúť sa mieru v prospech vojny viedlo k tomu, že Rusko pohltilo Donbas, Záporožie a Cherson.

Ako jednu z podmienok, aby vôbec mohol začať rokovať o mieri s Moskvou, Kyjev požadoval vrátenie všetkých bývalých ukrajinských území, ktoré sú v súčasnosti pod ruskou kontrolou - vrátane Krymu. Na dosiahnutie takéhoto výsledku by však Ukrajina musela byť schopná vynútiť si splnenie podmienok vojenskou a/alebo politickou porážkou Ruska. Za súčasného stavu je to nemožné.

Zdá sa, že Ukrajina a jej západní partneri sa ešte nevyrovnali so skutočnosťou, že ruské vedenie nemá náladu na rokovania pre rokovania. Putin uviedol svoje ciele a úlohy, pokiaľ ide o konflikt - denacifikácia, demilitarizácia a žiadne členstvo Ukrajiny v NATO.

Taká je realita súčasnej situácie. Rusko sa snaží dosiahnuť svoje stanovené ciele a zámery. Za súčasného stavu vecí môže Ukrajina alebo jej partneri v USA, NATO a EÚ (tzv. kolektívny Západ) urobiť len málo, aby mu v dosiahnutí týchto cieľov zabránili. Časový harmonogram sa neriadi kalendárom, ale určujú ho skôr výsledky. Čím dlhšie bude Kyjev - a jeho západní partneri - tento konflikt preťahovať, tým väčšie škody Ukrajine vzniknú.

Je čas, aby sa Ukrajina a jej západní partneri vydali na cestu mieru a obnovy. To sa však môže stať len vtedy, keď sa Ukrajina vzdá a prijme realitu.

Scott Ritter - bývalý spravodajský dôstojník americkej námornej pechoty. Slúžil v Sovietskom zväze, kde sa podieľal na implementácii zmlúv o kontrole zbrojenia, taktiež v Perzskom zálive počas operácie Púštna búrka a v Iraku, kde ako inšpektor OSN dohliadal na likvidáciu zbraní hromadného ničenia. Po americkej invázii do Iraku v marci 2003 sa Ritter vyslovil proti vojne. Pokračuje v tom aj dnes a kritizuje americkú zahraničnú a národnú bezpečnostnú politiku.

 

Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.