Čechom prestala tiecť ruská ropa, nikto nevie prečo
Český minister priemyslu a obchodu Lukáš Vlček sa však bije do pŕs, aké dobré rozhodnutie urobila jeho krajina, keď investovali do posilnenia kapacity cez alternatívny Transalpský ropovod.
Do Česka prestala cez ropovod Družba prúdiť ropa. V stredu to na sociálnej sieti X potvrdil český minister priemyslu a obchodu Lukáš Vlček. Podľa neho nehrozí, že by jej pre potreby firiem a domácností nebolo dosť. Nie je jasné, prečo k prerušeniu dodávok došlo, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
"Ropovodom Družba k nám v tejto chvíli netečie ropa. Ukazuje sa, že sme urobili správne rozhodnutie investovať do posilnenia kapacity cez ropovod TAL, kde sú dodávky stabilné. Nehrozí tak, že by nebol dostatok ropy pre potreby domácností a firiem. Rafinérie v Česku sú na túto situáciu dobre pripravené a zároveň máme robustný systém štátnych hmotných rezerv," napísal Vlček.
Ropovodem Družba k nám v tuto chvíli neteče ropa. Ukazuje se, že jsme udělali správné rozhodnutí investovat do posílení přepravní kapacity přes ropovod TAL, kde jsou dodávky stabilní. Nehrozí tak, že by nebyl dostatek ropy pro potřeby domácností a firem. Rafinérie v Česku jsou na…
— Lukáš Vlček ???????? (@MinistrVlcek) December 4, 2024
Na situáciu chce však reagovať a na dnešnom zasadnutí vlády preto navrhne schváliť požičanie ropy zo štátnych hmotných rezerv pre spoločnosť Unipetrol, ktorú by firma využila v prípade, ak by dodávky obnovené neboli.
Podľa predsedu predstavenstva Únie nezávislých petrolejárov Iva Indráčka by české zásoby vystačili na 90 dní. "Potom by už mal na plný výkon fungovať transalpínsky ropovod TAL, na ktorého väčšej kapacite sa pracuje," citoval Indráčka server Novinky.cz.
Zastavenie dodávok cez ropovod Družba potvrdila aj spoločnosť Orlen Unipetrol. Z preventívnych dôvodov už požiadala Správu štátnych hmotných rezerv (SSHR) o predrokovanie pôžičky ropy z hmotných rezerv štátu na zabezpečenie kontinuity výroby a dodávok pohonných hmôt v Českej republike. "V súčasnej chvíli výroba pohonných hmôt prebieha bez prerušenia a ich dostupnosť na slovenskom trhu nie je ohrozená," povedal hovorca rafinérskej spoločnosti Orlen Unipetrol Pavel Kaidl.
Podľa štátneho prevádzkovateľa ropovodov spoločnosti Mero nie je zásobovanie Česka ropou nijako ohrozené, pokračujú dodávky západnou cestou a pre prípad nutnosti sú pripravené zásoby zo štátnych rezerv. Situáciu okolo Družby Mero preveruje, uviedla hovorkyňa Barbora Putzová.
Prevádzkovateľ ropovodu štátny podnik Mero situáciu okolo Družby preveruje. "Na obdobné situácie je Česko pripravené v rámci zásob Správy štátnych hmotných rezerv. Pre prípady krátkodobého výpadku zásobovania sú k dispozícii strategické zásoby ropy a ropných produktov, ktoré pokryjú fungovanie štátu po dobu 90 dní. Zásobovanie západnou cestou, teda z ropovodov TAL a IKL, beží bez problému," uviedla Putzová.
Doteraz ropa tiekla do Česka z dvoch hlavných zdrojov. Jedným z nich je ropovod Družba, ktorým prúdi ropa z Ruska. Jeho podiel na dodávkach vlani predstavoval 58 percent.
Ďalšia časť ropy priteká z nemeckého ropovodu IKL, ktorý nadväzuje na taliansky ropovod TAL.
Štát do budúcnosti počíta s navýšením dodávok z ropovodu TAL. Mero vlani spustilo práce na rozšírení TAL. Projekt za približne 1,6 miliardy českých korún má od budúceho roka zaistiť zvýšenie kapacity pre Česko o štyri milióny ton ropy ročne, do krajiny tak bude možné ropovodom dodať až osem miliónov ton za rok.
Česko by sa teda mohlo podľa súčasných štátnych plánov úplne odstrihnúť od ruskej ropy.
Fialova vláda popoludní prerokuje pôžičku ropy pre Orlen Unipetrol zo štátnych zásob.
Zdroj: pravda.sk / hnonline.sk