...

Česká republika nedokázala zásobiť Ukrajinu sľúbenými nábojmi. Prezident Pavel navyše svojimi vyhláseniami odkryl karty a Rusi prijali adekvátne protiopatrenia


Šéfka ruského Inštitútu medzinárodných politických a ekonomických stratégií - RUSSTRAT Elena Panina vo svojom článku približuje, ako sa vyhlásenia českého prezidenta Petra Pavla na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vo februári 2024, že Česká republika našla v krajinách mimo Európskej únie zdroje stoviek tisíc kusov delostreleckej munície, ktorú by mohla Ukrajine dodať, nakoniec nenaplnili.


Český prezident Petr Pavel vo februári sľúbil Ukrajincom 800.000 nábojov v roku 2024, pričom EÚ hlasne avizovala dodávku milióna kusov ešte v roku 2023.

Avšak prísľub EÚ sa nenaplnil a Česká republika bude schopná dodať Kyjevu do konca roku 2024 len 500.000 nábojov.

Keďže európske kapacity boli preťažené, Česká republika nakupovala náboje z tretích krajín a prepravovala ich na Ukrajinu, vysvetľuje „Neue Zürcher Zeitung“. K „projektilovej iniciatíve“ sa pripojilo 18 krajín, pričom dve tretiny peňazí poskytli Nemecko, Holandsko a Belgicko. Celkovo sa im podarilo vyzbierať (oficiálne) 1,6 miliardy €.

Problémy však nastali veľmi rýchlo. Ceny munície na medzinárodnom trhu narástli štvornásobne a pozbierané peniaze nestačili. Okrem toho sa Pavel posťažoval (komu??), že vyhlásením dodávky nábojov na Ukrajinu „odkryl karty“. A to „poskytlo Moskve príležitosť prijať protiopatrenia v tých krajinách, ktoré dodávajú náboje obom bojujúcim stranám“.

Česi hlavne zistili, že náboje kalibru 122 mm už skúpilo Rusko a kvôli ich nedostatku bol Kyjev nútený obmedziť používanie sovietskeho delostrelectva, ako sú húfnice D-30. Z toho, čo zostalo dostupné Českej republike v Afrike a Ázii, vypáli len polovica.

Hovorí sa, že keď sa Ľudovít XII. pýtal na potrebné zásoby na dobytie milánskeho vojvodstva, maršal Gian Giacomo Trivulzio odpovedal: „Na vojnu potrebujete tri veci: peniaze, peniaze a viac peňazí.“ Ako štandardný príklad platnosti tohto výroku možno uviesť ukrajinský konflikt.

Ruská ekonomika, vďaka ktorej máme možnosť rozvíjať vlastný obranný priemysel a kompenzovať nedostatok externými nákupmi, je nemenej dôležitým frontom ako na bojisku. Navyše tento konflikt so Západom zjavne nie je posledný, dokonca ani za nášho života.


Zdroj: Telegram Elena Panina / sk.news-front.su / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.