...

Chmelár o Čaputovej hysterickom a nesvojprávnom konaní ohľadne darovania stíhačiek MiG-29 Ukrajine: Taký zbabelec v prezidentskom paláci ešte nebol


Zuzana Čaputová sa nedôstojne vyhovára, keď tvrdí, že ak bola vyslovená nedôvera vláde, „z logiky veci“ podľa nej vyplýva, že by mal o závažných otázkach zahraničnej politiky rozhodovať parlament, konštatuje vo svojom článku publicista, politický analytik a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár..


OĽaNO navrhlo presunúť rozhodnutie o dodaní stíhačiek na Ukrajinu na prezidentku. Tá zareagovala neobyčajne hystericky, zásadne nesúhlasí s tým, aby o závažných otázkach zahraničnej politiky rozhodovala hlava štátu a odkázala najsilnejšej vládnej strane, aby sa neschovávala za ženskú sukňu...

Mne sa asi sníva. Vždy, keď sa mi zdá, že ma už na slovenskej politickej scéne nič neprekvapí, vyrukujú jej aktéri s niečím tak šialeným, že mi z toho ostane rozum stáť. Tentoraz mi však nezostáva nič iné ako konštatovať, že Zuzana Čaputová sa buď zbláznila alebo nie je schopná prijať bez pokynov zo zahraničia ani také autonómne rozhodnutie, ktoré jej káže základný zákon štátu. Iste, postup OĽaNO je ako obyčajne ťažkopádny – do parlamentu chce predložiť návrh na zmenu ústavy, na ktorú je však potrebný počet 90 hlasov, ktorý celkom určite nedosiahne. Ale na to, aby hlava štátu v tejto veci rozhodla, predsa nie je potrebný ústavný zákon. Zuzana Čaputová sa nedôstojne vyhovára, keď tvrdí, že ak bola vyslovená nedôvera vláde, „z logiky veci“ podľa nej vyplýva, že by mal o závažných otázkach zahraničnej politiky rozhodovať parlament. Bohužiaľ, „z logiky veci“ a hlavne zo znenia ústavy nič také nevyplýva a pani Čaputová obludne zavádza. Parlament nemôže vykonávať právomoci vlády. Jediný, kto takúto právomoc môže prevziať, je prezidentka republiky ako súčasť výkonnej moci.

Podľa čl. 102 ods. 1 pís. a Ústavy Slovenskej republiky je to hlava štátu, ktorá dojednáva a ratifikuje medzinárodné zmluvy, teda aj tie o predaji či darovaní zbraní. Rozhodnutím Rudolfa Schustera prezident preniesol túto právomoc na vládu, môže si ju však kedykoľvek vziať späť – trvalo alebo dočasne. Takže nielenže nie je potrebná zmena ústavy, ale je priam psou povinnosťou Zuzany Čaputovej riešiť vzniknutú situáciu v jej zmysle. Pravda, vôbec tak nemusí urobiť, ak nahlas povie, že s odovzdaním migov nesúhlasí. Ale ona sa bojí takto to povedať, pretože dostala zo zahraničia celkom iné noty, ale podobne ako v prípade vymenovania úradníckej vlády sa bojí prevziať zodpovednosť a riskovať už aj tak dramaticky klesajúce preferencie. A preto zbabelo oznámila, že s odovzdaním našich stíhačiek do rúk Ukrajiny súhlasí, ale umyla si ruky ako Pilát, keď vyhlásila, nech o tom rozhodne parlament a nech sa politici neschovávajú za ženskú sukňu... Tento výrok je neuveriteľný, vlastne dosť sexistický. Chcela nám vari Zuzana Čaputová odkázať, že o závažných politických otázkach majú rozhodovať len chlapi? Čo tam potom ešte robí? V živote som nevidel tak zbabelého, pokryteckého a falošného človeka na najvyššom poste štátu.

Naťahovanie okolo migov je jedna nechutná maškaráda. Odvolaný poverený minister obrany Jaroslav Naď sa nechal počuť, že váhanie slovenskej politickej reprezentácie o tejto otázke je „neľudské a nezodpovedné“. Správajú sa teda „neľudsky a nezodpovedne“ aj Spojené štáty a Veľká Británia? Nech to povie nahlas! Lebo aj Washington, aj Londýn odmietajú poslať stíhačky s tým, že na to nevidia dôvod. Iba náš minister vojny chce byť pápežskejší ako pápež, balamutí nás, že vraj už štyri krajiny svoje stíhačky odovzdali, no otázku, ktoré sú to, zavráva, že to podlieha utajeniu... Tak u iných to podlieha utajeniu a my s tým ideme ako s bubnom na zajace? Za koho nás ten hulvát má?

Dnes ma zarazila ešte jedna vec: české médiá svorne tvrdia, že inauguráciou nového českého prezidenta sa na Pražský hrad vrátila dôstojnosť – a jedným dychom dodávajú, že generál Pavel rozvinul ukradnutú prezidentskú štandardu, na podmienkach vrátenia ktorej sa dohodol so zlodejmi, teda s českou skupinou Ztohoven, ktorá ju odcudzila v roku 2015 na protest proti politike Miloša Zemana. Myslíte si, že zazneli nejaké slová o krádeži? Kdeže, ešte aj verejnoprávna Česká televízia to zjemňovala výrazom, že došlo k „výmene“. Aha. A v čom akože má byť ten návrat k Masarykovi? Nevravel ten niečo o tom, že „nebát se a nekrást“? Alebo si to zle pamätám a odkázal dnešným generáciám „nebát se krást“? Je to smutné, ale obom našich krajinám dnes nevládne pravda a láska, ale lož a pokrytectvo.

Vojnový cieľ Volodymyra Zelenského vyzdvihujú ako „mierový plán“; Denník N konšpiruje, že Rusi kradnú Ukrajincom deti a ako dôkaz podajú, že tínedžerka ušla za svojím frajerom na okupované územie a nechce sa vrátiť, pričom priložia ilustračnú fotku zamazaného dieťatka v roztrhanom tričku prevzatú bohvieodkiaľ (Goebbels by sa od nich mohol týmto manipulatívnym technikám učiť); krádež sa označuje za výmenu; diplomacia za kapituláciu; cenzúra za ochranu demokracie a eskalácia vojny za jedinú cestu k mieru. Riešime nepodstatné alebo dokonca škodlivé veci, zabávame verejnosť novovznikajúcim politickým planktónom, a pritom (podľa údajov Inštitútu finančnej politiky) môže cena elektrickej energie budúci rok stúpnuť o 70 % a cena plynu až o 140 percent. Ktokoľvek prevezme moc po tejto „čaputovskej beznádeji“ a „matovičovskom chaose“, nebude mať dôležitejšiu úlohu ako obnoviť právny štát, obnoviť fungujúcu demokraciu a obnoviť občianske práva. Inak sa tento štát rozsype ako domček z karát.

Zdroj: Facebook Eduard Chmelár / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.