...

Čína ukázala Severoatlantickej aliancii prostredník a obvinila NATO a USA zo zodpovednosti za konflikt na Ukrajine


Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v stredu varoval Čínu pred zbližovaním s Ruskom..


Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedla, že za krízu na Ukrajine je zodpovedné NATO. Severoatlantická aliancia podľa nej nemá morálne právo kritizovať Peking.

"USA a vojenský blok NATO nesú v súvislosti s ukrajinskou krízou neodškriepiteľnú zodpovednosť," uviedla s tým, že NATO "nie je v pozícii, aby kritizovalo Čínu alebo na ňu akýmkoľvek spôsobom vyvíjalo nátlak", aby sa postavila na jeho stranu.

"V otázke ukrajinskej krízy Čína zastáva objektívny a spravodlivý postoj. Obhajujeme politické riešenie krízy a usilujeme sa o mierové rokovania,“ vysvetlila hovorkyňa a dodala, že ide o stratégiu, ktorú "podporuje väčšina krajín z celého sveta".

„História ukáže, kto skutočne stojí na tej správnej strane a presadzuje spravodlivosť,“ doplnila.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v stredu varoval Čínu pred zbližovaním s Ruskom.„Čína odmieta odsúdiť agresiu Ruska. Opakuje ruskú propagandu. A podporuje ekonomiku Ruska,“ povedal Stoltenberg.

„V čase, keď Peking a Moskva idú proti medzinárodnému poriadku založenému na pravidlách, je ešte dôležitejšie, aby sme ďalej držali spolu,“ dodal šéf NATO.

Stoltenberg zopakoval západné varovania Číne, aby neposkytla zbrane ruským silám na Ukrajine, ktoré tam zápasia s ťažkosťami. Povedal, že NATO zatiaľ „nedokáže potvrdiť“, že Peking nejaké zbrane Rusku naozaj dodáva.

„Čína vie, že by prišli kruté následky“, keby dodávky zbraní posielala, varoval Stoltenberg.

Peking opakovane poprel, že by mal v pláne poskytnúť Rusku vojenskú pomoc a rovnako tiež poprel správy, že by Ruski od Číňanov žiadali vojenské vybavenie.

Oba národy sa za posledný rok zblížili a po marcovom stretnutí ruského prezidenta Vladimira Putina a čínskeho premiéra Si Ťin-pchinga v Kremli prehĺbili spoluprácu v oblasti vojensko-technickej súčinnosti.

Rusko a Čína podľa ruského prezidenta Vladimira Putina nevytvárajú vojenskú alianciu a v spojitosti so vzájomnou vojenskou spoluprácou nič neskrývajú.

„Nevytvárame vojenskú alianciu s Čínou... Áno, máme spoluprácu v oblasti vojensko-technickej súčinnosti, netajíme sa tým. Všetko je transparentné, nie je tam nič tajné," vysvetlil ruský prezident, ktorý pri tejto príležitosti obvinil Spojené štáty a Severoatlantickú alianciu, že začínajú vytvárať novú os. Tá má podľa jeho slov určitú podobnosť s alianciou, ktorú v 30. rokoch 20. storočia vytvorili fašistické režimy Nemecka a Talianska a militaristické Japonsko.

USA uvalili sankcie na niekoľko čínskych firiem za údajné dodávky súčiastok používaných v iránskych bezpilotných lietadlách, ktoré podľa Washingtonu používa Rusko na Ukrajine.

Americké ministerstvo financií oznámilo nové sankcie voči piatim čínskym spoločnostiam a jednej fyzickej osobe, ktoré sú údajne "zodpovedné za predaj a dodávky tisícov leteckých komponentov" do Iránu vrátane súčiastok, ktoré by sa mohli použiť na výrobu dronov.

Spojené štáty v tejto súvislosti uvalili sankcie aj voči iránskemu výrobcovi dronov - spoločnosti Paravar Pars, pričom najnovšie ich uvalili na členov jej predstavenstva. V zdôvodnení ministerstva financií USA sa píše, že Irán dodáva bezpilotné lietadlá, ktoré Rusko používa na útoky na kritickú infraštruktúru na Ukrajine.

Irán popiera dodávky bezpilotných lietadiel typu Šáhid do Ruska, s ktorými začal po invázii ruskej armády na Ukrajinu pred takmer rokom.

Zdroj: rt.com / trend.sk / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.