...

Čína sa s veľkou hanbou vzdáva nezmyselnej stratégie nulovej tolerancie voči koronavírusu. Po ukončení lockdownov, povinného testovania a povinnej karantény vypína aj anti-Covid aplikáciu určenú na sledovanie používateľov


Lídri globálnych ekonomických inštitúcií v piatok privítali ústup Číny od tvrdej politiky nulovej tolerancie ochorenia Covid-19. .


Čína oznámila, že od utorka ukončí prevádzku mobilnej aplikácie, určenej na sledovanie kontaktov v kontexte šírenia ochorenia Covid-19.

Štátna aplikácia, ktorá už viac než dva roky preveruje či sa používatelia nenachádzajú vo vysokorizikových oblastiach na základe monitorovania polohy ich mobilných telefónov, ukončí svoju prevádzku v utorok. Agentúra AFP poukazuje, že pôjde o významný posun v čínskej politike nulovej tolerancie voči koronavírusu.

Čína pristupuje k tomuto kroku len niekoľko dní po tom, čo oznámila koniec rozsiahlych lockdownov a povinnej karantény v štátnych zariadeniach. Najľudnatejšia krajina sveta takisto uvoľnila pravidlá povinného testovania, čím v podstate ukončila svoju stratégiu nulovej tolerancie Covidu.

Globálni ekonomickí lídri privítali zmenu prístupu Číny ku COVID-19

Lídri globálnych ekonomických inštitúcií v piatok privítali ústup Číny od tvrdej politiky nulovej tolerancie ochorenia COVID-19. Šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová pritom povedala, že to pomôže oživiť hospodársky rast v krajine aj na celom svete.

Uvoľnenie čínskych blokád pomôže podporiť svetovú ekonomiku, ktorá zápasí s dôsledkami pandémie nového koronavírusu aj ruskej invázie na Ukrajinu, povedala generálna riaditeľka Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Ngozi Okonjo-Iweala po konferencii v meste Chuang-šan na východe krajiny, ktorú usporiadal odchádzajúci čínsky premiér Li Kche-čchiang.

Peking v stredu (7.12.) oznámil uvoľnenie svojho prístupu k ochoreniu po rozsiahlych protestoch proti obmedzeniam. Druhá najväčšia svetová ekonomika sa tak po rokoch reštrikcií posúva k životu s koronavírusom.

"Veľmi vítame rozhodné kroky, ktoré prijali čínske úrady s cieľom prehodnotiť svoju covidovú politiku, aby sa vytvoril lepší impulz pre oživenie rastu v Číne," povedala Georgievová na brífingu s predstaviteľmi ďalších veľkých inštitúcií.

Dodala, že snaha o zvýšenie zaočkovanosti a antivírusovej liečby "je veľmi dobrá pre Číňanov, ale je tiež dôležitá aj pre Áziu a zvyšok sveta".

Plandémia a konflikt na Ukrajine

Globálnou ekonomikou, ktorá sa ešte nespamätala z pandémie, otriasla tento rok ruská invázia na Ukrajinu a s ňou spojená kríza životných nákladov v mnohých krajinách.

Ústup od nulovej tolerancie ochorenia COVID-19 "pomôže odstrániť jeden súbor neistôt" vo svete, ktorý čelí dôsledkom pandémie, vojny na Ukrajine a klimatických zmien", uviedla na rovnakom brífingu riaditeľka WTO.

Generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathias Cormann vyhlásil, že tieto zmeny "podporia silu oživenia v Číne aj vo svete".

Kroky Pekingu zatiaľ pomohli podporiť globálne akciové trhy, ktoré sa obávajú hroziacej recesie v Spojených štátoch. Analytici však upozornili, že cesta Číny k úplnému otvoreniu ekonomiky zostáva hrboľatá.

Číňania sa začali búriť proti covidovej diktatúre

Verejná frustrácia z blokád a masového testovania prepukla minulý mesiac, keď demonštranti vyšli do ulíc v mestách po celej krajine, pričom niektorí volali po väčších politických slobodách. Išlo o najväčšie demonštrácie od roku 1989.

Politika nulovej tolerancie COVIDU-19, ktorá bola dlho kritizovaná, keďže narušila globálne dodávateľské reťazce aj výrobu, brzdila tiež čínsku ekonomiku. Analytici preto očakávajú, že Peking nedosiahne tohtoročný cieľ v oblasti hospodárskeho rastu na úrovni 5,5 %.

Piatkový brífing sa uskutočnil počas rozlúčkového turné Li Kche-čchianga, ktorý pôsobil ako zástupca prezidenta Si Ťin-pchinga dve päťročné obdobia a teraz je pripravený odísť do dôchodku. Tento 67-ročný muž už totiž nedostal miesto v novom politbyre vládnucej komunistickej strany, čo prezident Si Ťin-pching oznámil v októbri, keď si zabezpečil tretie funkčné obdobie.

Zdroj: ta3.com / hnonline.sk

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.