...

Čínsky prezident Si Ťin-pching na summite G20 vyzval na vybudovanie spravodlivého a vyváženého multipolárneho sveta


Si zdôraznil potrebu zlepšiť globálne hospodárske riadenie a vybudovať svetovú ekonomiku charakterizovanú spoluprácou, stabilitou a otvorenosťou.


Čínsky prezident Si Ťin-pching počas svojho prejavu na druhom zasadnutí 19. samitu G20 v brazílskom Riu de Janeiro vyzval na vybudovanie spravodlivého a vyváženého systému globálneho riadenia, pričom varoval pred rizikami politizácie hospodárskych otázok, fragmentácie globálneho trhu a protekcionistických krokov.“ 

„Musíme mať na pamäti, že ľudstvo žije v komunite so spoločnou budúcnosťou, vidieť rozvoj druhých skôr ako príležitosti ako výzvy a vnímať sa skôr ako partneri ako súperi,“ povedal Si vo svojom prejave. 

Si zdôraznil potrebu zlepšiť globálne hospodárske riadenie a vybudovať svetovú ekonomiku charakterizovanú spoluprácou, stabilitou a otvorenosťou. Zdôraznil tiež význam reformy Svetovej obchodnej organizácie (WTO), postavenia sa proti unilateralizmu a protekcionizmu a čo najrýchlejšieho obnovenia normálneho fungovania mechanizmu urovnávania sporov. 

„Je dôležité vyhnúť sa politizácii ekonomických otázok, vyhnúť sa fragmentácii globálneho trhu a vyhnúť sa prijímaniu protekcionistických opatrení v mene zeleného a nízkouhlíkového rozvoja,“ povedal Si Ťin-pching. 

Čínsky prezident tiež zdôraznil potrebu zlepšiť globálne digitálne riadenie a vybudovať svetovú ekonomiku charakterizovanú inováciami, pričom zdôraznil, že „musíme zintenzívniť medzinárodné riadenie a spoluprácu v oblasti umelej inteligencie (AI), aby sme zabezpečili, že AI bude v prospech všetkých a nie hrou pre bohaté krajiny.“ 

Podpora multilateralizmu 

V Riu de Janeiro pritiahla veľkú pozornosť účasť a prejavy čínskeho prezidenta na samite G20, pričom novinári z celého sveta pozorne sledovali Si Ťin-pchingove stretnutia a chválili jeho prejavy za podporu multilaterálnej spolupráce pri riešení globálnych výziev. 

Matthew Bishop, profesor medzinárodnej politiky na univerzite v Sheffielde vo Veľkej Británii, povedal pre Global Times: „Zdá sa mi, že Čína sa čoraz viac snaží prevziať vedúcu úlohu v globálnom multilateralizme.“ 

Globálny Juh 

Si Ťin-pching vo svojom prejave na G20 zdôraznil podporu Číny globálnemu Juhu a povedal, že Čína bude vždy členom globálneho Juhu, spoľahlivým dlhodobým partnerom rozvojových krajín a oddaným aktérom v záujme globálneho rozvoja. 

Spomedzi ôsmich opatrení, ktoré načrtol Xi, tri konkrétne spomínajú globálny Juh. Čína napríklad zabezpečí, aby výskumné centrum globálneho Juhu bolo vhodné na daný účel a aby sa 20 miliárd dolárov z rozvojových fondov naďalej používalo na podporu rozvojových krajín a prehĺbenie praktickej spolupráce v oblastiach, ako je znižovanie chudoby, potravinová bezpečnosť a digitálna ekonomika. 

Boj proti hladu a chudobe 

Boj proti hladu a chudobe sa stal prioritnou témou tohtoročného samitu G20 v Riu de Janeiro so spustením Globálnej aliancie proti hladu a chudobe, ku ktorej sa Čína rozhodla pripojiť ako kľúčový účastník. 

Čína dosiahla historické úspechy v zmierňovaní chudoby a môže významne prispieť k globálnemu znižovaniu chudoby prostredníctvom partnerstiev s krajinami, ako je Brazília. 

Theo Schunck, výkonný tajomník Metropolis Institute v Riu, uviedol, že medzi najnaliehavejšie globálne výzvy dnes patria environmentálne krízy, ako sú klimatické zmeny, strata biodiverzity a znečistenie, sociálne a ekonomické nerovnosti vrátane hladu a chudoby, geopolitické napätie a regionálne konflikty. 

„Čína a Brazília môžu spolupracovať rôznymi spôsobmi pri riešení týchto výziev,“ povedal Schunck pre Global Times. 

Čoraz ústrednejšia úloha Číny pri riešení globálnych výziev a podpore spoločného rozvoja je zrejmá aj na okraji samitu G20 v Riu de Janeiro, kde miestni obyvatelia, zahraniční návštevníci a zamestnanci summitu prejavili značný záujem o Čínu, jej hospodársky pokrok a kultúrny prínos. 

 

Zdroj: lantidiplomatico.it
Preklad: Dana Bystrická & dennikvv.sk

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.