...

Ďalší krok na ceste ku globálnej de-dolarizácii: Egypt sa vzdáva amerického dolára


Táto severoafrická krajina oznámila plán obchodovať so svojim partnermi v BRICS v národných menách. Celosvetový trend používania národných mien v obchode namiesto amerického dolára nabral výraznú dynamiku po tom, ako bolo Rusko v roku 2022 odrezané od západného finančného systému a jeho devízové rezervy boli zmrazené.


Podľa vyhlásenia, ktoré začiatkom týždňa zverejnilo ministerstvo zahraničných vecí, Egypt plánuje rokovať o prechode od amerického dolára k národným menám pri obchodovaní s ostatnými štátmi BRICS.

Používanie národných mien zmierni rastúce náklady na používanie zahraničných mien v dôsledku vysokej globálnej inflácie, uviedlo egyptský rezort diplomacie s odvolaním sa na Ragyho El Etrebyho, novovymenovaného veľvyslanca krajiny pri BRICS, ktorý zároveň pôsobí ako asistent ministra zahraničných vecí pre medzinárodné a regionálne ekonomické záležitosti.

Oznámenie predstavuje ďalší krok smerom k de-dolarizácii, o ktorú sa usiluje BRICS, skupina rozvíjajúcich sa ekonomík, ktorú predtým tvorili Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika, ale začiatkom tohto roka sa rozšírila o päť nových členov vrátane Egypta.

Z údajov z rokov 2022 a 2023 vyplýva, že obchodný obrat Egypta s členmi BRICS - zakladajúcimi aj novými - dosiahol 46,673 miliardy amerických dolárov, čo predstavuje viac ako tretinu celkového zahraničného obchodu krajiny.

Celosvetový trend používania národných mien v obchode namiesto amerického dolára nabral výraznú dynamiku po tom, ako bolo Rusko v roku 2022 odrezané od západného finančného systému a jeho devízové rezervy boli zmrazené.

Zoskupenie BRICS má päť nových členov. Vstúpili doň krajiny z Afriky a Blízkeho východu

Zoskupenie rozvíjajúcich sa krajín BRICS sa od Nového roka rozrastá o päť nových členských štátov z Afriky a Blízkeho východu. Počet členov skupiny sa tak zdvojnásobí na desať štátov. Popri súčasných členoch Indie, Číny, Juhoafrickej republiky, Ruska a Brazílie začínajú v BRICS pôsobiť aj Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Irán, Egypt a Etiópia.

Pätica nových členov dostala pozvánku do skupiny BRICS po augustovom summite. Podľa vyhlásenia vyslanca Južnej Afriky pri BRICS Anila Sooklala z konca decembra sa zástupcovia všetkých piatich krajín už zapojili do diplomatických rokovaní skupiny. To podľa diplomata ukazuje, že s členstvom v BRICS skutočne počítajú.

Argentína, ktorá pozvánku do zoskupenia rovnako po augustovom summite dostala, napokon vstup odmietla. Bolo to jedno z prvých rozhodnutí nového ultraliberálneho prezidenta Javiera Mileia, ktorý sa chce viac orientovať na Spojené štáty. Milei niektorých členov BRICS, napríklad Čínu či Rusko, kritizoval za to, že nerešpektujú práva jednotlivcov.

O vstup do zoskupenia BRICS má mať záujem až 30 krajín. Povedal to na konci decembra ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. Práve Rusko, ktoré sa po svojom útoku na Ukrajinu a následných západných sankciách snaží vo svete znižovať vplyv západných krajín, preberá predsedníctvo skupiny po Južnej Afrike a usporiada tento rok každoročný summit BRICS.

Rozšírením o päť štátov vplyv zoskupenia podľa nemeckej stanice Deutsche Welle stúpne. Skupina vznikla v roku 2009 a niektorí analytici v nej videli združenie štátov takzvaného globálneho juhu. Niektoré krajiny ju vnímajú ako alternatívu zavedeným medzinárodným inštitúciám, kde majú silné slovo západné štáty. Pred rozšírením skupina združovala štáty, v ktorých žije na 40 percent svetového obyvateľstva. V krajinách, o ktoré sa združenie rozšírilo, žije zhruba 360 miliónov ľudí.

Krajiny BRICS aktívne podporujú používanie národných mien vo vzájomnom obchode a dokonca naznačili možnosť zavedenia novej jednotnej obchodnej meny. Hoci je takáto mena ešte len v štádiu vývoja, niektorí západní predstavitelia pripustili, že novo rozšírená skupina BRICS má silu zvrhnúť dominanciu amerického dolára aj bez vlastnej meny.


Zdroj: rt.com / InfoVojna / trend.sk

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.