Deklarovaná ochota európskych štátov dodať Ukrajine stíhačky F-16 narazila na veľký problém. USA zakázali svojim spojencom cvičiť ukrajinských pilotov
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už niekoľko mesiacov nalieha na svojich západných podporovateľov, aby mu poskytli bojové lietadlá štvrtej generácie F-16. .
Akékoľvek rozhodnutie ohľadom dodávok stíhačiek F-16 Ukrajine bude závisieť od Spojených štátov. Povedal to v stredu v Berlíne britský minister obrany Ben Wallace po stretnutí so svojím nemeckým rezortným partnerom Borisom Pistoriusom. Informuje agentúra AFP.
Hoci Británia a Holandsko v utorok večer na summite Rady Európy (RE) na Islande ohlásili zámer vybudovať medzinárodnú koalíciu, ktorej cieľom bude pomôcť Ukrajine získať stíhačky F-16, "záleží na Bielom dome..., aby rozhodol, či budú môcť byť stíhačky F-16 doručené" ukrajinským silám, povedal Pistorius.
Wallace na tlačovej konferencii poukázal na to, že Spojené kráľovstvo nedisponuje nijakými stíhačkami F-16 a zdôraznil tiež, že neplánuje Kyjevu poslať žiadne zo svojich stíhacích lietadiel Typhoon.
"Čím môžeme prispieť, je výcvik a podpora a to zopakujem, s obmedzeniami, pretože nemáme pilotov F-16," podotkol.
Dodal však, že Londýn môže napriek tomu umožniť iným krajinám, aby Ukrajine dodali stíhačky či iné vojenské vybavenie. "Ak sa na nás obráti akákoľvek krajina a povie, že chceme dať tanky Ukrajine... pomôžeme s týmto procesom," uviedol.
Pistorius uviedol, že ani Nemecko nemôže v možnej medzinárodnej koalícii "zohrávať aktívnu rolu", pretože nemá "kapacity na výcvik, súvisiace spôsobilosti ani lietadlá".
Nemecký kancelár Olaf Scholz vyjadril v tejto otázke tiež zdržanlivý postoj. Berlín podľa jeho slov nemá v pláne prispieť do dodávok lietadiel F-16 Ukrajine.
Holandský minister zahraničných vecí Wopke Hoekstra v stredu uviedol, že zatiaľ nenastal pokrok, čo sa týka medzinárodných rozhovorov o vytvorení spomínanej koalície. "Dosiaľ sme nedosiahli riešenie," citoval jeho slová denník The Guardian.
The New York Times: USA blokujú výcvik ukrajinských pilotov
USA zakázali svojim európskym spojencom poskytovať ukrajinským pilotom výcvik na stíhačkách F-16, informoval denník New York Times s odvolaním sa na vysokopostaveného predstaviteľa v Kyjeve.
Several European allies are prepared to give F-16s to Ukraine. But the U.S., which must approve any transfers, remains unconvinced that Ukraine needs the expensive jets, which are a staple of modern military arsenals. Will the U.S. capitulate? https://t.co/0JfktQFwv9
— New York Times World (@nytimesworld) May 18, 2023
Bez súhlasu Washingtonu môžu ukrajinskí letci dúfať len v lekcie technického jazyka a taktický výcvik na zemi, uviedol v stredu americký denník.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už niekoľko mesiacov nalieha na svojich západných podporovateľov, aby mu poskytli bojové lietadlá štvrtej generácie F-16. Tvrdí, že sú nevyhnutné na obranu vzdušného priestoru krajiny uprostred masívnej ruskej raketovej ofenzíve zameranej na vojenské zariadenia a energetickú infraštruktúru.
Zdá sa, že ukrajinský vodca dosiahol len malý pokrok počas nedávneho európskeho turné, pričom Spojené kráľovstvo a Holandsko v utorok oznámili, že budú pracovať na vytvorení "medzinárodnej koalície", ktorá by Kyjevu poskytla "všetko od výcviku až po obstaranie lietadiel F-16". Londýn oznámil, že výcvik sa začne toto leto, zatiaľ čo Zelenského režim tvrdil, že Belgicko je tiež ochotné pomôcť pri príprave ukrajinských pilotov.
Nemenovaný ukrajinský predstaviteľ pre NYT uviedol, že štyri krajiny vrátane Holandska a Nórska "potichu signalizovali", že sú pripravené dodať Ukrajine bojové lietadlá vyrobené spoločnosťou Lockheed Martin.
Lietadlá F-16 obsahujú utajovanú technológiu a spojenci Washingtonu musia od Pentagónu získať špeciálne povolenie na "uvoľnenie", aby o nej mohli vôbec diskutovať s externými partnermi, ako je Ukrajina, vysvetlil novinám vysoký predstaviteľ amerického ministerstva obrany.
Iný americký predstaviteľ pre NYT uviedol, že administratíva amerického prezidenta Joea Bidena sa drží svojho postoja neposielať Kyjevu vlastné stíhačky F-16. Washington sa vraj obáva, že drahé stíhačky by pohltili príliš veľa finančných prostriedkov, ktoré USA vyčlenili na pomoc Kyjevu, a v každom prípade by sa lietadlá nedostali na bojisko včas na dlho očakávanú ukrajinskú protiofenzívu.
Zdroj však nevylúčil možnosť, že Biely dom nakoniec vydá európskym spojencom licencie na reexport F-16, čo by im umožnilo dodať lietadlá Ukrajine.
Moskva opakovane varovala, že dodávky sofistikovanejších zbraní na Ukrajinu zo strany USA a ich spojencov by mohli prekročiť "červené čiary", čo by viedlo k výraznej eskalácii nepriateľských akcií. Rusko tvrdí, že poskytovanie zbraní, zdieľanie spravodajských informácií a výcvik kyjevským jednotkám už znamená, že západné krajiny sú de facto zúčastnenými stranami konfliktu.