Desiatky amerických vojakov chcú zvrhnúť Bidenovu vládu, varuje Pentagón v obave o nárast nepriateľských nálad voči vládnucemu režimu vo Washingtone
Výročná správa o extrémizme v americkej armáde odhalila zámer desiatok jej príslušníkov zvrhnúť súčasný režim vo Washintone D.C.
Extrémizmus v radoch americkej armády zostáva znepokojujúcim trendom, o čom svedčí aj skutočnosť, že 78 príslušníkov armády bolo podozrivých zo zástancov zvrhnutia vlastnej vlády, uvádza sa vo výročnej správe Pentagónu.
Správa zverejnená tento týždeň tiež ukázala, že 44 príslušníkov ozbrojených síl americkej armády bolo podozrivých z podpory alebo účasti na terorizme v minulom roku. Celkovo 183 obvinení z extrémizmu vo všetkých zložkách americkej armády znamenalo 25 % nárast oproti predchádzajúcemu roku.
Okrem toho k prípadom, v ktorých služobný personál údajne obhajoval revolúciu alebo podporovali terorizmus, štúdia zdokumentovala aj prípady zločineckých gangov činnosti, podpory rozšírenej diskriminácie a obhajovania alebo zapojenie sa do násilia na dosiahnutie politických cieľov.
Pentagón zverejňuje svoje údaje o extrémizme americkým zákonodarcom od roku 2021, teda od roku v ktorom sa prezident Joe Biden ujal funkcie a začal propagovať hrozby ktoré predstavuje tzv. terorizmus bielej nadvlády.
V rámci snahy ministra obrany Lloyda Austina o vykorenenie extrémizmu v armáde vydal Pentagón v decembri 2021 nové pravidlá, ktoré vojakom odporúčajú zakázané činnosti, od propagácie terorizmu až po "lajkovanie" extrémistických názorov na sociálnych sieťach. Nariadil tiež prísnejšie preverovanie počas náborového procesu a vytvorenie vyšetrovacej jednotky na identifikáciu potenciálnych extrémistov v radoch.
Zásah bol aspoň čiastočne reakciou na obavy vyvolané výtržnosťami v americkom Kapitole v januári 2021, na ktorých sa zúčastnili desiatky vojenských veteránov a niekoľko vojakov v aktívnej službe, ktorí sa pokúsili narušiť kongresové potvrdenie Bidenovho víťazstva v prezidentských voľbách.
V najnovšej výročnej správe Pentagónu o extrémizme sa uvádza, že armáda USA zaznamenala najviac údajných prípadov spomedzi všetkých vojenských zložiek, pričom obvinenia boli vznesené voči 130 vojakom. Vzdušné sily mali 29 prípadov, zatiaľ čo námorníctvo a námorná pechota po desať. Viac ako 30 % všetkých obvinení bolo vyšetrených a zistilo sa, že sú neopodstatnené alebo nepodložené.
Austin vo februárovom videoposolstve vojakom z roku 2021 uviedol, že extrémizmus je v americkej armáde problémom dlhodobým. "Novinkou je rýchlosť a všadeprítomnosť, s akou sa dnes môže extrémistická ideológia šíriť, a to vďaka sociálnym médiám a agresívnemu, organizovanému a odvážnemu prístupu, ktorý mnohé z týchto nenávistných skupín a ich sympatizantov v súčasnosti uplatňujú pri nábore a operáciách."
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna