...

Dialóg s Čínou je nevyhnutný na zabránenie vzniku konfliktu, vyhlásil šéf Pentagónu Austin v snahe normalizovať vzťahy s Pekingom. Šéf CIA medzitým za týmto účelom podnikol tajnú cestu do Číny


Čínska ľudová republika tento týždeň informovala USA, že odmietla pozvanie na stretnutie ministra obrany Spojených štátov Lloyda Austina s ministrom národnej obrany ČĽR Li Šang-fuem v Singapure..


Dialóg medzi Spojenými štátmi a Čínou je "nevyhnutný", aby sa predišlo chybným krokom, ktoré by mohli viesť ku konfliktu. V sobotu to v Singapure na každoročnej medzinárodnej bezpečnostnej konferencii známej pod názvom Dialóg Šangri-La povedal americký minister obrany Lloyd Austin.

"Otvorené komunikačné linky s Čínskou ľudovou republikou sú podľa Spojených štátov nevyhnutné — najmä medzi našimi ministerstvami obrany a vojenskými veliteľmi," cituje Austina agentúra AFP.

"Čím viac diskutujeme, tým viac sa môžeme vyhnúť nedorozumeniam a chybným krokom, ktoré by mohli viesť ku kríze alebo konfliktu," dodal šéf Pentagónu.

Spojené štáty navrhli Pekingu, aby sa v rámci bezpečnostnej konferencie v Singapure stretli ministri obrany oboch krajín. Čínska strana to však odmietla, no Austin a Li Šang-fu si deň predtým na úvodnej večeri summitu podali ruky a krátko spolu diskutovali.

Austin v tejto súvislosti vyjadril "hlboké znepokojenie z toho, že Čína nie je ochotná vážnejšie sa zapojiť do zlepšených mechanizmov krízového manažmentu medzi našimi dvoma armádami", no vyjadril nádej, že sa to čoskoro zmení.

Kritizoval tiež čínsku armádu, ktorej lietadlá vykonali znepokojujúci počet riskantných manévrov voči lietadlám USA a spojencov, nachádzajúcim sa oprávnene v medzinárodnom vzdušnom priestore.

K najnovšiemu incidentu došlo minulý týždeň, keď sa čínska stíhačka nad Juhočínskym morom nebezpečne priblížila k americkému sledovaciemu lietadlu. Čínska armáda však uviedla, že americké lietadlo "vniklo" do vojenského výcvikového priestoru.

Čínsky prezident Si Ťin-pching oznámil šéfom čínskej bezpečnosti, aby sa pripravili na extrémne až najhoršie scenáre kvôli zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácii: „Zložitosť a závažnosť problémov národnej bezpečnosti, ktorým naša krajina čelí, sa dramaticky zvýšila“

Prezident Čínskej ľudovej republiky svoje varovanie predniesol pred Komisiou pre národnú bezpečnosť v čase rastúceho napätia s USA. Peking odmietol žiadosť Washingtonu o stretnutie šéfov obrany oboch krajín na júnovej bezpečnostnej konferencii v Singapure s odôvodnením, že predstavitelia USA musia rešpektovať suverenitu a bezpečnostné záujmy Číny.

Viac v článku TU.

Čínska ľudová republika informovala USA, že odmietla pozvanie zo začiatku mája na stretnutie ministra Austina s ministrom národnej obrany ČĽR Li Šang-fuem v Singapure.

Čína odmietla žiadosť USA o rokovanie ministrov obrany oboch krajín na okraj každoročného bezpečnostného fóra, ktoré sa cez víkend uskutoční v Singapure. Podľa agentúry Reuters ide o ďalší dôkaz, že vzťahy Washingtonu a Pekingu zostávajú napäté.

Viac v článku TU.

Riaditeľ CIA tajne navštívil Čínu

Šéf CIA William Burns v máji tajne navštívil Čínu, aby tam uskutočnil rokovania s predstaviteľmi. Oznámil 2. júna denník „Financial Times“ s odvolaním sa na vlastné zdroje.

„Burns cestoval minulý mesiac do Pekingu, kde sa stretol s čínskymi partnermi a zdôraznil dôležitosť udržiavania otvorených komunikačných liniek prostredníctvom spravodajských kanálov,“ píše sa v článku.

V článku sa uvádza, že návšteva šéfa CIA sa uskutočnila na pozadí pokusov Bieleho domu obnoviť dialóg na vysokej úrovni s Pekingom.

Nemenovaný americký predstaviteľ pre Financial Times uviedol, že Joe Biden dôveruje šéfovi CIA v citlivých zahraničných misiách.

Počas cesty sa Burns stretol s predstaviteľmi čínskych spravodajských služieb s cieľom stabilizovať bilaterálne vzťahy.

Bývalý šéf americkej diplomacie Henry Kissinger poskytol v polovici mája pri príležitosti jeho 100. narodenín rozsiahly rozhovor pre The Economist. Vyjadril v ňom svoje hlboké znepokojenie nad súčasnou svetovou situáciou a konkrétnejšie nad možnou konfrontáciou dvoch súčasných superveľmocí: USA a Číny.

Viac v článku TU.

Zdroj: hnonline.sk / sk.news-front.info / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.