...

Dmitrij Trenin: Putinova zmena v ruskej jadrovej doktríne je posledným varovaním Západu


Ruské štátne noviny Rossijskaja gazeta zverejnili článok vedúceho výskumného pracovníka a profesora na Vysokej škole ekonomickej v Moskve Dmitrija Trenina, v ktorom uvádza, že posilnenie odstrašujúcich prostriedkov Ruskej federácie je jediným spôsobom, ako zabrániť jadrovej vojne, ku ktorej vedie svet šialená a bezohľadná stratégia Washingtonu.


Rozhodnutie Vladimira Putina aktualizovať ruskú jadrovú doktrínu nie je reakciou na aktuálne udalosti. Na rozdiel napríklad od hrozby útoku raketami dlhého doletu hlbšie do vnútra Ruska. Zmeny naznačil ruský prezident už pred niekoľkými mesiacmi a z jeho najnovšieho vyjadrenia na túto tému sme sa dozvedeli, že Komisia pre strategické odstrašovanie zasadá dvakrát ročne, čo znamená, že samotný dokument sa neustále prehodnocuje.

Prednosti posilňoania jadrového odstrašovania sa stali jasnými pred viac ako dvoma rokmi, keď USA vyhlásili, že ich cieľom - v konflikte na Ukrajine - je spôsobiť Rusku strategickú porážku. Západ vtedy začal svoju eskalačnú hru. Stará ruská jadrová doktrína bola zameraná na iný druh vojny a scenáre a ukázala sa ako neúčinná pri odstrašovaní nepriateľa v nových podmienkach.

Teraz uvidíme reakciu na Západe, kde vo vysokých štátnych pozíciach žiaľ pôsobia ľudia, ktorí sú ešte stále presvedčení, že Putin „blafuje“, že Rusko sa „bojí odpovedať“, a preto je možné správať sa voči nemu beztrestne. Doktrinálna korekcia je teda v podstate signálom pre triezve mysle v mocenskej centrále vo Washingtone: toto je posledné varovanie.

Zároveň v spriatelených krajinách - a v iných, jednoducho neutrálnych krajinách - panujú veľké obavy z možnosti jadrovej vojny. Čína o nej už možno uvažuje. Peking - spolu s Indiou, Brazíliou, Južnou Afrikou a ďalšími krajinami - si želá okamžité a bezpodmienečné ukončenie nepriateľských akcií. Musíme ich ubezpečiť, že posilnenie našich odstrašujúcich prostriedkov je jediným spôsobom, ako zabrániť jadrovej vojne, ku ktorej vedie svet šialená a bezohľadná stratégia Washingtonu.

USA sa zároveň dlhodobo snažia oddeliť konflikt na Ukrajine od diskusií o strategickej stabilite a kontrole zbrojenia. To by im umožnilo súčasne viesť vojnu proti Rusku a získať od neho záruky vlastnej bezpečnosti. Je pochopiteľné, že tento prístup nebol úspešný. USA si to uvedomili, ale chcú sa pred medzinárodným spoločenstvom prezentovať ako zástanca globálnej bezpečnosti - a zároveň vykresliť Rusko ako podpaľača. Je to jednoduchý trik, ale jeho odhalenie vo väčšine štátov sveta - tieto slová by som rád zdôraznil - si vyžaduje našu pozornosť a spoločné úsilie. Dôverný dialóg s našimi partnermi musí pokračovať a prehlbovať sa.

Ak hovoríme o ďalších krokoch Moskvy, sú menej predvídateľné ako predtým ohlásená zmena v jadrovej doktríne. Okrem iného budú závisieť od reakcie protivníka na prezidentovo najnovšie vyjadrenia. Je však jasné, že od slovných varovaní a demonštrácií bude potrebné prejsť k praktickým opatreniam. Nikto sa nechystá verejne povedať, aké opatrenia to bude znamenať a kedy a kde by sa to mohlo stať.


Dmitrij Vitaljevič Trenin - Vedúci výskumný pracovník a profesor na Vysokej škole ekonomickej v Moskve. Je členom Rady pre zahraničnú a obrannú politiku Ruska. Bol riaditeľom ruského think-tanku, ktorý sa zameriava na domácu a zahraničnú politiku. Bývalý plukovník ruskej vojenskej rozviedky Trenin slúžil 21 rokov v sovietskej armáde a ruských pozemných silách, kým v roku 1994 nastúpil do Carnegie.

 

Zdroj: rt.com / rg.ru / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.