...

Dočasne poverená šéfka Slovenského národného divadla Ťapáková reaguje na odvolaného politického aktivistu Drličku, ktorý jej odkázal, že riskuje svoju reputáciu keď prijala novú funkciu: „Som profesionálka, manažérka a človek, ktorý sa umením zaoberá od detstva, a rozhodne si nemyslím, že mojej povesti ublíži, keď sa budem snažiť, aby divadlo nepodľahlo chaosu a nezborilo sa. Matej Drlička neustále pripomína, ako má divadlo rád a koľko práce mu obetoval, preto mi nejde do hlavy, že by mal radosť z toho, že sa všetko zničí, že sa umelci budú búriť“


Zuzana Ťapáková tri dni po nástupe do svojej funkcie v rozhovore s redaktorom oddelenia šoubiznisu portálu Plus 7 Dní exkluzívne predostrela svoje vízie a plány, ako navrátiť divadlu niekdajší kredit.


Slovenské národné divadlo, naša najdôležitejšia kultúrna inštitúcia, sa počas svojej viac ako storočnej histórie ešte nikdy nezmietalo v takých veľkých škandáloch ako v ostatných mesiacoch. Noblesu a úroveň divadla pošramotilo neustále odvolávanie a opätovné prijímanie umelcov, čelných predstaviteľov divadla, vyhrotené hádky členov jednotlivých súborov aj kontroverzné predstavenia. Podľa vyjadrenia riaditeľa SND Mateja Drličku odvolaného v auguste sa prievan tak skoro neupokojí.

Svojej nástupkyni vo funkcii Zuzane Ťapákovej odkázal, že umelci činohry sú v štrajkovej pohotovosti. „Samozrejme, registrujem to. Ale priznám sa, že štrajku v divadle úplne nerozumiem. Keď som nastúpila, pýtala som sa, či bolo niečo zakázané, cenzurované alebo sa niečo stiahlo z repertoáru. Odpovedali mi, že nie. To znamená, že jediným dôvodom na štrajk zamestnancov je momentálne odvolanie bývalého riaditeľa Mateja Drličku. Ľudsky jeho rozhorčeniu rozumiem, ale z profesionálnej stránky považujem jeho reakcie za mierne hysterické a spolitizované,“ okomentovala nová riaditeľka najväčší problém, ktorý by mohol ohroziť spustenie novej divadelnej sezóny. ZUZANA ŤAPÁKOVÁ (63) tri dni po nástupe do svojej funkcie v rozhovore s ERIKOM KOLLÁRIKOM exkluzívne predostrela svoje vízie a plány, ako navrátiť divadlu niekdajší kredit.

S akými pocitmi ste prvý deň kráčali do práce? Mali ste vzhľadom na vypätú situáciu scvrknutý žalúdok?

Išla som tam so zmiešanými pocitmi, ale stále som optimistka. Je to predsa elegantná funkcia a veľká prestíž reprezentovať takúto erbovú inštitúciu. Slovenské národné divadlo je pre mňa šperk. Ako malá som tam chodila so starými rodičmi a vždy to bol pre mňa sviatok. Tešila som sa na čierne lakovky a veľký zážitok. A po celý život vo mne pestovala vzťah k umeniu aj moja mama, hudobná vedkyňa, a potom otčim, hudobno-operný skladateľ.

Ako vás v divadle prijali?

Myslím si, že celkom v pohode. Prvú poradu som si spravila s manažmentom a čoskoro sa stretnem s predstaviteľmi súborov opery, činohry a baletu.

Bývalý riaditeľ Drlička po vašom zvolení do funkcie vyhlásil, že je prekvapený, že ste ochotná riskovať svoju reputáciu. Viete, ako to myslel?

Mňa prekvapilo, že niečo také vyslovil. On túto funkciu pod ministerkou kultúry vykonával deväť mesiacov a zrejme nemal pocit, že je jeho reputácia ohrozená. Predpokladám, že by inak odstúpil. Som profesionálka, manažérka a človek, ktorý sa umením zaoberá od detstva, a rozhodne si nemyslím, že mojej povesti ublíži, keď sa budem snažiť, aby divadlo nepodľahlo chaosu a nezborilo sa. Matej Drlička neustále pripomína, ako má divadlo rád a koľko práce mu obetoval, preto mi nejde do hlavy, že by mal radosť z toho, že sa všetko zničí, že sa umelci budú búriť, že sa nebudú hrať predstavenia a diváci nebudú chodiť do divadla. Poznáme sa roky. Asi naivne som si myslela, že ocení, keď bude mať jeho práca kontinuitu. Nie som si teda istá, či mu naozaj ide o divadlo.

Naznačil tiež, že ste sa riaditeľkou stali protekčne, pretože podľa jeho slov ste človek z okruhu blízkych ministerke kultúry Martiny Šimkovičovej.

Nie som človek z jej okruhu, ale roky sme spolu profesionálne pôsobili v Markíze. Na rozdiel od Mateja Drličku si s pani ministerkou vykám.

Skôr ako ste začali šéfovať divadlu, ste zastávali funkciu riaditeľky marketingu RTVS. Prečo vás vlastne pani ministerka odvolala?

Odvolal ma nový generálny riaditeľ Igor Slanina. Doteraz neviem prečo. Svojím spôsobom sa aj ja cítim ukrivdená. Do činnosti v RTVS som investovala veľa práce, času aj energie, no nikdy by mi nenapadlo ísť s nejakým transparentom pred ministerstvo kultúry a kričať, prečo ma odvolali. Sú to procesy, ktoré sú v demokratickej spoločnosti legitímne, hoci sa nám nemusia páčiť.

Čo urobíte, ak sa situácia neupokojí a jeho stúpenci, zamestnanci SND, budú naozaj štrajkovať?

Nemám nič proti tomu, ak niekto prejavuje osobný názor na námestí. Ale priestory divadla patria kultúre a umeniu. Chodia sem ľudia rôznych vierovyznaní a politických názorov predovšetkým kvôli umeniu. Ozajstní profesionáli, ktorí ctia divadlo, vedia, čo je jeho úlohou, a iste mi dajú za pravdu, že buričské vášne nepatria na javisko SND. Ak by k nejakým štrajkom prišlo, potom je to už záležitosť pracovno-zamestnaneckého pomeru a porušenia pracovnej zmluvy. Ale verím, že k niečomu takému nepríde. Urobím všetko pre to, aby som situáciu v divadle upokojila a stabilizovala.

Bývalá členka činohry Zdena Studenková sa vyjadrila, že Matej Drlička bol historicky najlepším riaditeľom SND. Vy ste jeho pôsobenie vo funkcii sledovali?

Len zvonka, tak ako som mala možnosť. Na niektoré jeho kroky či voľbu repertoáru mám iný pohľad, ale azda najviac ma vyrušilo, keď vyhadzoval ľudí, šéfku baletu Ninu Polákovú či operných spevákov na ulicu. Mnohí z nich sú pre mňa stále špičkoví umelci a veľmi sa ma dotkol spôsob, akým sa to dialo. Ale určite urobil pre divadlo aj veľa dobrého. V divadle uviedli mnoho zaujímavých predstavení a prišlo k nám veľa atraktívnych zahraničných umelcov. Nezdá sa mi však povyšovať éru Drličkovho riaditeľovania nad pôsobenie ostatných riaditeľov. Každý z nich tam vniesol svoju vlastnú pečať, a to aj umeleckú. Boli tam pred ním naozaj významné osobnosti ako pán Hrubant, Jamrich či Chudovský.

Drlička povedal, že nová sezóna je pripravená dobre. Vnímate to tak aj vy alebo plánujete do repertoáru ešte zasiahnuť?

Repertoár je pripravený profesionálne, no o niektorých projektoch budeme v budúcnosti diskutovať.

Máte na mysli aj predstavenie Liška Bystrouška s LGBT tematikou?

Je pravda, že túto moju obľúbenú operu vnímam inak. Neviem sa preto úplne stotožniť s jej aktuálnou režisérsko-dramaturgickou koncepciou. Určite však do nej už zásadne zasahovať nemôžem. Ale verím, že svojím novým moderným poňatím napriek všetkému divákov upúta. Napokon, vytvoril ju špičkový tím umeleckých profesionálov a okrem pána dirigenta Valčuhu sa aj ja teším na predstaviteľku hlavnej postavy lišky Bystroušky Adrianu Kučerovú, Janu Kurucovú a ďalších.

Do Slovenského národného divadla ste nastúpili ako dočasná generálna riaditeľka. Chceli by ste vo funkcii zotrvať aj ďalej?

Samozrejme. Keď už som prijala túto mimoriadne náročnú a zodpovednú funkciu, verím, že v nej budem môcť aj pokračovať.

V čase, keď ste študovali divadelnú vedu, aké povolanie ste chceli vykonávať?

Chcela som byť divadelný dramaturg a neskôr producent. Divadlo, ako som už povedala, bolo vždy moja veľká láska. Už na škole som sa stretla s významnými osobnosťami ako Viliam Záborský, Vladimír Strnisko, Karol Zachar, Miloš Pietor, Michal Vajdička, Roman Polák, Ladislav Chudík či Ján Boo­r. Samé kapacity. Ich prednášky som milovala. To obdobie mi dalo veľmi veľa. Všetci títo úžasní ľudia formovali môj pohľad na kultúru a umenie.

Lektorkou ste sa stali napokon aj vy. Komu z dnešných umelcov ste prednášali?

Na Divadelnú fakultu VŠMU som nastúpila ako veľmi mladá asistentka, dokonca ma mnohí považovali za svoju spolužiačku. Veľmi výrazne si pamätám Andyho Krausa, Petra Marcina a Iva Hlaváčka, lebo ma podpichovali rôznymi háklivými poznámkami. Rovnako mám v pamäti Ingrid Timkovú, ktorá bola nesmierne inteligentná a veľmi sa zaujímala o dramatickú tvorbu. V tom istom ročníku bol aj Peťo Bebjak, ktorý študoval bábkoherectvo, aj Juraj Benčík, ktorý sa môže ako jediný Slovák pochváliť spoluprácou so Cirque du Soleil.

Aké kroky plánujete v divadle uplatniť ako prvé?

Čoskoro oznámim meno nového šéfa opery a ekonomického riaditeľa. Venujem sa tiež prevádzkovo-finančným záležitostiam. To je tá nepríjemnejšia časť mojej funkcie. Jej súčasťou je aj finančný, právny a personálny audit, záležitosti okolo presťahovania umelecko-dekoračných dielní a, samozrejme, sa budem zaujímať o ďalší osud historickej budovy.

Otváracím koncertom novej sezóny bude pocta basistovi Ondrejovi Malachovskému. Plánujete našich dejateľov pripomínať častejšie?

Určite áno. Ozajstných umelcov si treba uctiť. Rada by som pripomenula všetkých, ktorí sa zaslúžili o význam našej kultúry. Všetky takéto významné udalosti by mala, samozrejme, zaznamenávať STVR.

 

Zdroj: plus7dni.pluska.sk

 

 

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.