„Dodávka jadrových zbraní na Ukrajinu by bol šialený krok hraničiaci až s Bidenovou vlastizradou,“ reagovala americká republikánska kongresmanka Marjorie Taylor Greenová na správy zverejnené v denníku The New York Times
Členka Snemovne reprezentantov USA, republikánka zo štátu Georgia Marjorie Taylor Greenová sa zároveň zamýšľa nad tým, či sa Bidenova administratíva „snaží začať jadrovú vojnu a využiť ju ako zámienku na zastavenie odovzdania moci Trumpovi“.
Americká republikánska zákonodarkyňa Marjorie Taylorová Greenová tvrdí, že akýkoľvek krok odchádzajúceho amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý by pomohol Ukrajine získať jadrové zbrane, by bol „šialený“ a rovnal by sa vlastizrade.
Členka Snemovne reprezentantov zo štátu Georgia tak reagovala na príspevok podnikateľa a investora Maria Nawfala, ktorý sa na sieti X vyjadril k snahám Bidenovej administratívy zvýšiť vojenskú pomoc Kyjevu vrátane údajných úvah poskytnúť Ukrajine jadrové zbrane.
Nawfal označil údajné rozhovory za „zúfalý“ krok „nakloniť misky váh v neprospech Ruska“ pred januárovým nástupom novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa do funkcie, čo by znamenalo „bezprecedentnú eskaláciu“ konfliktu.
V reakcii na príspevok sa Greenová zamýšľal nad tým, či sa Bidenova administratíva „snaží začať jadrovú vojnu a využiť ju ako zámienku na zastavenie odovzdania moci Trumpovi“.
„Je to šialené a úplne protiústavné, pravdepodobne tu aj o akt vlastizrady,“ napísala na sieti X.
This is INSANE and completely unconstitutional, possibly an act of treason.
— Rep. Marjorie Taylor Greene???????? (@RepMTG) November 25, 2024
This must be stopped immediately!!
Is the Biden admin trying to start a nuclear war and use it as the reason to stop the transfer of power to Trump? https://t.co/15uQI5w67f
Biely dom sa pred návratom Donalda Trumpa uchyľuje k čoraz agresívnejším opatreniam v rámci svojej pomoci kyjevskému režimu. Novozvolený amrický prezident dlhodobo opakuje, že sa bude snažiť konflikt na Ukrajine čo najrýchlejšie ukončiť prostredníctvom mierových rozhovorov medzi Ukrajinou a Ruskom.
Biden minulý týždeň, dva mesiace pred koncom svojho mandátu, údajne ustúpil jednej z dlhodobých požiadaviek Ukrajiny a povolil použitie amerických rakiet ATACMS na ciele hlboko na ruskom území. Tieto rakety už boli použité pri úderoch na ruský Krym a oblasť Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, ktoré USA považuje stále za ukrajinské územie.
Minulý týždeň denník New York Times vo svojom článku uviedol, že niektorí predstavitelia USA navrhli, aby Biden poskytol Kyjevu jadrové zbrane ako odstrašujúci prostriedok proti Rusku. „Bol by to okamžitý a obrovský odstrašujúci prostriedok,“ tvrdil denník, avšak poznamenal, že takýto krok by bol ‚komplikovaný a mal by vážne dôsledky‘.
Rusko nedávno aktualizovalo svoju jadrovú doktrínu, ktorá umožňuje jadrovú odpoveď na konvenčný útok nejadrového štátu, ktorý je podporovaný jadrovou mocnosťou, napríklad raketový útok na ruské územie. Ruská armáda minulý týždeň použila novú hypersonickú raketu stredného doletu proti Ukrajine v reakcii na ukrajinský útok na ruské územie západnými raketami dlhého doletu.
Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že tieto útoky posunuli konflikt na Ukrajine na globálnu úroveň. Opakovane varoval, že Moskva bude útok západnými zbraňami dlhého doletu na ruskom území považovať za priamu účasť krajín, ktoré tieto zbrane darovali.
Zdroj: rt.com / InfoVojna