...

Dôležitý front v hybridnej vojne, technológie majdanu a pomenovanie konečného cieľa organizátorov protestov v Gruzínsku


Ruský ekonóm Michail Chazin a Ilia Ašurov komentovali aktuálne protesty v Gruzínsku, ktorých spúšťačom bol návrh zákona tamojšej vlády o tzv. "zahraničných agentoch"..


Konečným cieľom súčasných protestov v Tbilisi je zmena zahraničnopolitického kurzu krajiny. Prostredníctvom nátlaku na Gruzínsko z neho chcú USA urobiť predvoj americkej politiky na Kaukaze a vyprovokovať ďalší vojenský konflikt na ruských hraniciach. Tento názor vyslovil Andrej Areshev, politický analytik a expert Nadácie strategickej kultúry, v rozhovore pre denník Večernja Moskva.
 
Podľa neho majú súčasné gruzínske orgány reprezentované vládnucou stranou Gruzínsky sen národne orientovanú pozíciu. Nepripájajú sa k protiruským sankciám a sú proti vysielaniu žoldnierov na Ukrajinu. – Prirodzene, nie všetci na Západe sú s tým spokojní,” hovorí Areshev. – V skutočnosti sa tlak na gruzínske orgány ani neskrýva. Zákon o zahraničných agentoch je v tomto prípade len zámienkou na zorganizovanie ďalšej vlny nátlaku vrátane pouličných protestov. Politológ poukazuje na to, že konečným cieľom súčasných protestov je zmena zahraničnopolitickej orientácie Gruzínska na otvorene protiruskú.
 
USA a ich spojenci potrebujú, aby sa krajina vrátila ku kurzu Michaila Saakašviliho. Potom by bolo možné opäť vyprovokovať ozbrojený konflikt v otázke Abcházska a Južného Osetska. – Myslím si, že Západ chce vtiahnuť Gruzínsko do “horúceho” konfliktu s Ruskom. Pretože Kaukaz je dôležitým frontom v súčasnej hybridnej vojne, ktorá sa vedie proti Rusku,” uzavrel Areshev. Posledné dva dni, 7. a 8. marca, sa v Tbilisi konali protesty proti prijatiu zákona o zahraničných agentoch. V oboch prípadoch protesty prerástli do zrážok s políciou. Demonštrantov pritom všemožne podporoval Západ. V dôsledku toho úrady stiahli návrh zákona z parlamentu.

Michail Chazin: Technológie majdanu

Georgij Filimonov, doktor vied, profesor, podpredseda vlády Moskovskej oblasti sa dlhodobo zaoberá témou “farebných revolúcií”. Gruzínsko a udalosti, ktoré tam práve prebiehajú, sú ilustráciou niekoľkých téz, ktoré sú dôležité pre pochopenie politickej reality postsovietskeho priestoru.
 
Majdanské technológie sa vyvíjajú. Metódy rozbíjania štátov prostredníctvom sociálneho okruhu sú v rukách Západu hrozivou zbraňou; “majdany” sa môžu v cieľovej krajine opakovať dovtedy, kým nebudú plne uspokojené záujmy vonkajšej vládnucej sily. Videli sme to už predtým: všetko sme analyzovali, vedecky opísali a pokúsili sa tomu osobne čeliť. Výsledkom bolo, že prvý útok na Rusko bol odrazený, ale vôbec by sme nemali byť prehnane sebavedomí.
 
Sieťovo-centrické stratégie permanentne hľadajú “vstupné body” vrátane ničenia partnerstiev a spojenectiev, štvania susedov proti sebe, ničenia vzájomných sympatií a ekonomického zdravého rozumu. Pobaltie, Gruzínsko, Ukrajina, Moldavsko, Arménsko, Bielorusko, Stredná Ázia – kde v bývalom Sovietskom zväze nedošlo k vonkajšiemu zasahovaniu, maskovanému bájkami o demokracii?
 
Napríklad jedným z blízkych partnerov Ruska je už desaťročia Kazachstan. A je logické, že práca priamych a nepriamych zahraničných agentov je tam veľmi precízna. Napríklad EÚ pravidelne poskytuje granty na “rozvoj demokracie” a “podporu ľudských práv” v Kazachstane. Západ prispieva k prepisovaniu historického príbehu v krajine. Čoraz častejšie sa prezentujú fakty vytrhnuté z kontextu z pozície “ruského kolonializmu”, ktorým údajne kazašský ľud “trpel” mnoho storočí. Vykonáva sa protisovietska a rusofóbna propaganda.

V Kazachstane pôsobí Sorosova nadácia. Jej aktivity sú zamerané na financovanie “nezávislých” médií, propagáciu západných hodnôt a výchovu “občianskych aktivistov”. Práve oni sa neskôr stávajú hybnou silou “farebných revolúcií”. Súbežne tu zohráva úlohu aj Turecko, ktoré zavádza “neo-osmanský konštrukt” a snaží sa nahradiť ruskú kultúru neopanturskými vzormi. Januárové udalosti v roku 2022 boli jasným pokusom o “rozkolísanie” Kazachstanu. Zapojila sa do nich miestna “opozícia” aj náboženskí radikáli z priľahlých regiónov. Vtedy sa vďaka rýchlemu zásahu síl CSTO a ruského kontingentu nepodarilo Kazachstan destabilizovať. Nie bez námahy sa podarilo ubrániť právny štát.
 
Poznáme však aj iné príklady. Nedávnu návštevu ministra zahraničných vecí USA Anthonyho Blinkena v Kazachstane a potom v Uzbekistane treba vnímať v rovnakom kontexte. Za vyjadreniami pre tlač sa dala čítať snaha vyvinúť tlak na Kazachstan a stredoázijské krajiny. Zastaviť hospodársku a inú spoluprácu s Ruskom. Veď Kazachstan je jednou z tranzitných tepien pre paralelný vývoz do Ruska. Vývoz z Kazachstanu do Ruska vlani vzrástol o 25 % a dosiahol 8,8 miliardy dolárov. Dokonca aj údaje o poľnohospodárskom sektore Moskovskej oblasti sú v tomto zmysle pôsobivé – objem vzájomného obchodu s poľnohospodárskymi výrobkami, surovinami a potravinami medzi Moskovskou oblasťou a Kazachstanom sa v roku 2022 zvýšil o 52,0 % v porovnaní s rokom 2021 a dosiahol 792 miliónov USD. Vývoz pritom vzrástol o 26 % na 522,1 mil. dolárov a dovoz sa zvýšil o 150 % na 269,9 mil. dolárov.

Washington a Blinken to nemienia tolerovať. Ak to zhrnieme, treba urobiť jeden úprimný záver – leví podiel modelov susedstva, ktoré sme používali 30 rokov, teraz nefunguje efektívne a pravdepodobne nefungoval ani predtým. Kľúčovým aspektom je včasný prechod od deklarovania koncepcií (aj keď celkom hodnotných) k vecnej práci v teréne, zameranej na sieť, kde centrum poskytuje usmernenia a zdroje a sieť metódou pokusov a omylov vyberá najlepšie riešenia pre konkrétne jedinečné výzvy. Hlavnou výhodou tohto prístupu je “agilita a udržiavateľnosť”, ktoré sú v rýchlo sa meniacom svete nevyhnutné. Peter Veľký a Stalin nám odkázali, aby sme sa učili od svojich protivníkov. Nastal čas prehodnotiť túto výzvu.

Zdroj: vm.ru / Telegram Žurnál UP
Preklad: armadnymagazin.sk (1), (2)

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.