Džihádisti a teroristi podporovaní Západom zvrhli v Sýrii vládu Bašára Asada. Militanti začali vstupovať do sýrskej metropoly Damask. Sýrsky prezident údajne opustil krajinu
Bašár Asad utiekol zo svojej krajiny, pretože Rusko nemalo záujem ho ďalej chrániť, myslí si zvolený americký prezident Donald Trump. "O Sýriu stratili všetok záujem kvôli Ukrajine, kde leží takmer 600-tisíc ruských vojakov zranených alebo mŕtvych vo vojne, ktorá nikdy nemala začať a ktorá by mohla trvať večne," uviedol Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social. Rusko aj Irán sú teraz podľa neho oslabené krajiny. Oba štáty patrili k najbližším spojencom sýrskeho režimu. "Podobne aj Zelenskyj a Ukrajina by sa radi dohodli a zastavili toto šialenstvo. Smiešne na tom je, že oni zas prišli o 400 000 vojakov a oveľa viac civilistov. Malo by dôjsť k okamžitému prímeriu a mali by sa začať rokovania," dodal novozvolený šéf Bieleho domu.
Povstalecké sily vedené džihádistickou skupinou Hajat Tahrír aš-Šám (HTS) v nedeľu oznámili, že začali vstupovať do sýrskej metropoly Damask, pričom nenarazili na žiadny odpor armády. Jeho obyvatelia predtým hlásili, že v meste počuť intenzívnu streľbu. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Reuters a AFP.
#Syria BREAKING: Syrian rebels have entered the presidential palace in #Damascus. pic.twitter.com/qLA5MEBzaJ
— Thomas van Linge (@ThomasVLinge) December 8, 2024
Dvaja nemenovaní vysoko postavení armádni dôstojníci v tejto súvislosti v nedeľu pre Reuters uviedli, že sýrsky prezident Bašár Asad v lietadle opustil hlavné mesto a odišiel na neznáme miesto.
Did Bashar al-Assad's Plane Crash?
— khaled mahmoued (@khaledmahmoued1) December 8, 2024
Sudden Disappearance and Altitude Change Suggests It Was Shot Down!!
Unconfirmed information is being circulated about the sudden descent of the plane that was reportedly carrying Assad after it disappeared from radar and dropped suddenly from… pic.twitter.com/fpFQxQaq0K
Portá RT informoval, že internetové stránky s letovými údajmi ukazujú, že lietadlo prezidenta Bašára Asada opustilo hlavné mesto.
"Naše sily začali vstupovať do Damasku," uviedla skupina HTS na platforme Telegram.
Ďalej oznámila, že jej bojovníci oslobodili aj väzňov vo väznici Sajdnájá, ležiacej severne od Damasku, kde vláda protiprávne zadržiavala a mučila tisíce ľudí.
Prozápadné Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii v januári 2021 odhadlo, že od vypuknutia občianskej vojny v Sýrii v marci 2011 zahynulo v tejto väznici v dôsledku mučenia, zlého zaobchádzania a masových popráv 30.000 zadržaných.
SOHR v noci na nedeľu informovalo, že vojaci sýrskej armády a bezpečnostné zložky opustili letisko v Damasku.
Džihádisti pod vedením HTS spustili minulú stredu nečakanú ofenzívu proti režimu Bašára Asada a vyhnali sýrsku armádu z miest Aleppo, Hamá, Homs a Al-Kusajr na hranici s Libanonom. V rýchlom slede už stačili obsadiť veľké mestá ako Aleppo, Dajr az-Zaur, Hamá a Homs.
Ďalšie teroristické a militantné skupiny, vrátane Západom podporovanej opozície pôsobiace v Sýrii tiež obsadili niekoľko častí krajiny. Slobodná sýrska armáda (FSA) podporovaná Spojenými štátmi prevzala kontrolu nad starobylým miestom Palmýra, zatiaľ čo Sýrske demokratické sily (SDF), ktoré tiež podporujú Spojené štáty, obsadili Dajr az-Zaur.
Hajat Tahrír aš-Šám (HTS), ktorú viedol bývalý veliteľ al-Káidy a ktorá bola predtým známa ako Džabhat al-Nusra, bola jednou z mnohých džihádistických frakcií, ktoré počas sýrskej občianskej vojny stáli proti Asadovej vláde.
Rusko zasiahlo do konfliktu v roku 2015 a pomohlo Asadovi získať späť veľkú časť krajiny od Džabhat al-Nusra, Islamského štátu (IS) a desiatok ozbrojených džihádistických skupín podporovaných USA, ktoré Washington označil za „umiernených povstalcov“. USA priamo zasahovali proti IS, ale počas desať rokov trvajúceho konfliktu vyzbrojovali a financovali aj iné protiasadovské sily.
Asad prisľúbil, že „zlikviduje“ džihádistov, ktorí v súčasnosti vyčíňajú v strednej Sýrii, a potrestá ich „sponzorov a podporovateľov“. Ruské a sýrske vojenské lietadlá od začiatku ofenzívy teroristov minulý týždeň takmer nepretržite vykonávajú nálety na pozície HTS, pričom v sobotu údajne zabili desiatky militantov severne od Homsu, uvádza Sýrska arabská tlačová agentúra, ktorá tvrdí, že od začiatku decembra bolo zabitých 2 500 džihádistov.
Sýrsky premiér Džalálí vyzýva na slobodné voľby: Sýria má patriť všetkým občanom
Sýrsky premiér Muhammad Džalálí v nedeľu vyhlásil, že v Sýrii by sa mali uskutočniť slobodné voľby, aby ľud mal možnosť rozhodnúť o svojom vedení. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
The new de-facto ruler of #Syria.
— Thomas van Linge (@ThomasVLinge) December 8, 2024
Mohammed Ghazi al-Jalali, the prime minister of the (former) regime is now meant to head a transitional government. He appears to be guarded by rebel forces as he leaves his home to head to work. pic.twitter.com/R3dBAHpy2M
V rozhovore pre panarabskú televíziu al-Arabíja Džalálí uviedol, že bol v kontakte s veliteľom povstalcov Abú Muhammadom al-Džawláním, aby prediskutovali riadenie súčasného prechodného obdobia, čo - podľa Reuters - predstavuje pozoruhodný vývoj v snahách o formovanie politickej budúcnosti Sýrie.
Džalálí dodal, že nevie, kde sa nachádza povstalcami zvrhnutý prezident Bašár Asad a jeho minister obrany, pretože kontakt s nimi nemá od soboty večera.
Džalálí už predtým v nedeľu uviedol, že je pripravený podieľať sa na pokojnom odovzdaní moci novej vláde, ktorú si vyberú občania. "Sme pripravení spolupracovať aj s opozíciou," povedal vo videoodkaze zverejnenom na svojom účte na Facebooku, ktorý podľa vlastných slov nahral vo svojom dome.
Džalálí vyzval občanov, aby nepoškodzovali verejný majetok. Sýria podľa neho môže byť "normálnym štátom", ktorý si vybuduje priateľské vzťahy so svojimi susedmi. On sám nemá záujem o žiadnu politickú funkciu ani iné privilégiá.
"Sýria patrí všetkým Sýrčanom," konštatoval Džalálí, ktorý bol predtým ministrom komunikácií a premiérom je len niekoľko mesiacov. Európska únia na neho uvalila sankcie za účasť na represiách voči obyvateľom Sýrie.
Vodca sýrskych povstalcov Abú Muhammad al-Džawlání v nedeľu vyhlásil, že štátne inštitúcie budú až do svojho odovzdania novej moci pod dohľadom "bývalého premiéra" Muhammada Džalálího. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej táto dohoda svedčí o snahe zabezpečiť kultivované odovzdanie moci v Sýrii do rúk povstalcov, ktorí v nedeľu vstúpili do Damasku a oznámili pád režimu Bašára Asada.
V nariadení, ktoré Džawlání podpísal svojím občianskym menom - Ahmad aš-Šará - sa povstaleckých jednotkám v Damasku zakazuje priblížiť sa k sídlam verejných orgánov a zakázaná je aj streľba zo zbraní do vzduchu.
Veliteľ dodal, že všetky vládne inštitúcie zostávajú pod kontrolou Džalálího, ktorého súčasne označil už za bývalého premiéra.
Džalálí, ktorého Asad vymenoval za predsedu vlády v septembri tohto roku, v rozhovore pre panarabskú televíziu al-Arabíja potvrdil, že bol v kontakte so Šaráom a diskutoval s ním o podrobnostiach odovzdania moci počas prechodného obdobia.
Džalálí okrem toho vyjadril pripravenosť podporiť kontinuitu v riadení krajiny. Ubezpečil, že zostáva v Sýrii - na rozdiel od Asada, ktorý údajne letecky ušiel na zatiaľ neznáme miesto.
Spravodajský web RFI komentoval, že povstalci a predstavitelia starého režimu v Sýrii sa zjavne chcú vyhnúť scenáru v irackom štýle, kde pád režimu vyústil do veľkého chaosu. Pozorovatelia konštatujú, že v Sýrii badať snahy o ochranu existencie štátu ako takého a jeho inštitúcií a úsilie predísť mocenskému vákuu, ktoré by mohli zneužiť nikým nekontrolované zložky alebo sily.
Snahy o korektný prístup potvrdil v podstate aj sýrsky minister pre telekomunikácie Ijád Chatíb, keď v rozhovore pre televíziu al-Arabíja informoval, že ho kontaktoval Šaráov zástupca vo vedení Organizácie pre oslobodenie Levanty (Hajat Tahrír aš-Šám - HTS) zodpovedný za telekomunikačné služby. "Dohodli sme sa, že telekomunikácie a internet budú naďalej fungovať," povedal Chatíb.
Dav ľudí v Damasku strhol sochu postavenú dlhoročnému prezidentovi Háfizovi Asadovi, otcovi Bašára Asasda
Dav ľudí v sýrskej metropole Damask pri oslave pádu režimu Bašára Asada zvalil sochu postavenú jeho otcovi Háfizovi Asadovi, ktorý v Sýrii vládol od roku 1971 až do svojej smrti v roku 2000. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
#BREAKING ????
— Crypto Lisan Al-Gaib ⚔️ (@RichPsychology) December 7, 2024
Free Syrians topple the statue of #Assad in #Homs
The icons of oppression are broken.
May our posterity never witness them re-erect. pic.twitter.com/mJTPmCYiUm
It's a pretty crazy week for Syria, with rebels taking Damascus and Assad fleeing in his plane. Hopefully this will turn out better than Iraq did, but most likely now that the dictator is gone the replacement will be worse.pic.twitter.com/rh1U4PHpKy
— American Sanity (@sanity_american) December 8, 2024
Britská stanica BBC informovala, že na Umajjovskom námestí v centre Damasku sa zišiel dav ľudí, ktorí za zvukov hudby, trúbenia klaksónov áut či sporadickej streľby oslavujú pád režimu Bašára Asada, ktorý "zdedil" prezidentský post po svojom otcovi.
Po tom, ako protivládni povstalci vedení islamistami v nedeľu po bleskovej ofenzíve vyhlásili, že sa dostali do Damasku a vládny režim padol, Asad údajne z krajiny ušiel.
"To, čo cítime, skutočne pripomína to, čo sme cítili počas revolúcie, keď sa začala v roku 2011. Toto je pokračovanie sna, ktorý sa začal v tom roku," uviedol pre BBC jeden z obyvateľov Damasku.
Podľa neho je ťažké uveriť, že sa toto všetko stalo bez intenzívnych bitiek či zabíjania.
Poznamenal však, že Sýrčania majú obavy z budúcnosti. Domnieva sa však, že dnes nie je dôvod na obavy: "Dnes bude celý sýrsky ľud iba oslavovať. Nikto nechce myslieť na zajtrajšok. Teraz to chceme osláviť".
Umajjovské námestie je sídlom dôležitých vládnych inštitúcií vrátane ministerstva obrany.
Podľa očitých svedkov povstalci medzičasom vstúpili aj do prezidentského paláca v damaskej štvrti Mazza. Vo vstupe do areálu paláca im nikto nebránil - objavili sa totiž správy, že vláda zamestnanci a bezpečnostné zložky areál opustili.
Agentúra Reuters s odvolaním sa na dva zdroje informovala, že povstalci majú pod kontrolou aj štátnu televíziu, v ktorej odvysielajú svoje prvé vyhlásenie k sýrskemu ľudu. Kedy sa tak stane, zatiaľ nie je známe.
Situácia na veľvyslanecstvách v Sýrii
Pokiaľ ide o Irán, ako ďalšieho spojenca medzičasom zosadeného sýrskeho režimu, spravodajský web The Times of Israel v nedeľu informoval, že skupina sýrskych povstalcov vzala útokom iránske veľvyslanectvo v Damasku, vyrabovala ho a postŕhala tam transparenty s portrétmi zavraždeného vodcu proiránskeho libanonského radikálneho hnutia Hizballáh Hasana Nasralláha, ktorý prišiel o život v septembri tohto roku pri izraelskom nálete na Bejrút, a veliteľa jednotiek Kuds, tajných zložiek Iránskych revolučných gárd, Kásema Solejmáního - aj zodpovednosť za jeho násilnú smrť sa pripisuje Izraelu.
BREAKING: Tearing down of posters featuring Qassem Soleimani and Hassan Nasrallah at Iran's embassy in Damascus pic.twitter.com/zWjQePV1we
— The Spectator Index (@spectatorindex) December 8, 2024
Irak v nedeľu evakuoval zamestnancov svojho veľvyslanectva v Sýrii a presunul ich do Libanonu. K ich evakuáciu došlo len niekoľko hodín po tom, čo povstalci zvrhli sýrskeho prezidenta Bašára Asada a prevzali kontrolu nad hlavným mestom Damask.
Vedenie ruského veľvyslanectva v Damasku v nedeľu prostredníctvom správy tlačovej agentúry TASS oznámilo, že všetci jeho zamestnanci sú v poriadku. Agentúrou TASS citovaný pracovník ruskej misie však neuviedol podrobnosti o mieste pobytu diplomatov. V piatok veľvyslanectvo vyzvalo ruských občanov, aby zo Sýrie pre napätú situáciu odišli.
Rusko v roku 2015 v Sýrii vojensky podporilo Asadov režim, čím prispelo k zvratu v občianskej vojne, ktorá sa začala v roku 2011 občianskymi protestmi proti vláde a vedeniu krajiny.
Agentúra Reuters dodala, že ruskí vojnoví blogeri po páde Asadovho režimu vyjadrujú obavy o osud ruských vojakov na dvoch strategicky dôležitých ruských vojenských zariadeniach v Sýrii.
Hizballáh stiahol bojovníkov z provincie Homs a z Damasku
Príslušníci libanonského proiránskeho hnutia Hizballáh sa stiahli zo sýrskeho mesta Kusajr ležiaceho v provincii Homs neďaleko hraníc s Libanonom. Stalo sa tak krátko predtým, ako sa ho zmocnili povstalecké sily vedené džihádistickou skupinou Hajat Tahrír aš-Šám (HTS). TASR o tom informuje s odvolaním sa na agentúru Reuters, ktorej to v nedeľu oznámili zdroje zo sýrskej armády.
Agentúra Reuters uviedla, že Kusajr postupne opustilo najmenej 150 obrnených vozidiel so stovkami bojovníkov Hizballáhu. Jeden zo zdrojov bez ďalších podrobností uviedol, že časť konvoja sa stala terčom úderu izraelskej armády, ktorá predtým opakovane útočila na tamojšie sklady zbraní a podzemné opevnenia vybudované Hizballáhom.
Kusajr leží na spojnici medzi južnou Sýriou, respektíve sýrskou metropolou Damask, a stredomorským pobrežím Sýrie. Mesto v júni 2013, v druhom roku občianskej vojny, dobyla sýrska armáda práve vďaka výraznej podpore Hizballáhu.
O sťahovaní bojovníkov Hizballáhu zo Sýrie informovala aj agentúra AFP, ktorej to potvrdil zdroj blízky tejto šiitskej militantnej organizácii. Podľa neho vedenie Hizballáhu „v posledných hodinách“ nariadilo svojim bojovníkom, aby sa stiahli z provincie Homs, pričom niektorí mieria do sýrskeho mesta Lázikíja, ďalší do libanonského mesta Hermel. Bojovníci Hizballáhu tiež uvoľnili svoje pozície okolo Damasku.
Situačná aktualizácia
Izraelské médiá v nedeľu s odvolaním sa na sýrske zdroje uviedli, že izraelská armáda (IDF) zaútočila na továreň na výrobu chemických zbraní patriacu režimu bývalého sýrskeho prezidenta Bašára Asada, aby zabránila povstalcom v jej dobytí. IDF potvrdili, že rozmiestnili sily v nárazníkovej zóne pozdĺž hranice so Sýriou a na niekoľkých ďalších bodoch dôležitých pre obranu. Armáda dodáva, že sa nezapojí do žiadnych vnútorných udalostí v Sýrii. Informuje o tom The Jerusalem Post.
Asad utiekol zo svojej krajiny, pretože Rusko nemalo záujem ho ďalej chrániť, je presvedčený zvolený americký prezident Donald Trump. Rusko podľa neho záujem o Sýriu stratilo kvôli vojne na Ukrajine. Trump to dnes napísal na svojej sociálnej sieti Truth Social. "O Sýriu stratili všetok záujem kvôli Ukrajine, kde leží takmer 600-tisíc ruských vojakov zranených alebo mŕtvych vo vojne, ktorá nikdy nemala začať a ktorá by mohla trvať večne," uviedol Trump, podľa ktorého sú teraz Rusko aj Irán oslabené krajiny. Oba štáty patrili k najbližším spojencom sýrskeho režimu.
"Podobne aj Zelenskyj a Ukrajina by sa radi dohodli a zastavili toto šialenstvo. Smiešne na tom je, že oni zas prišli o 400 000 vojakov a oveľa viac civilistov. Malo by dôjsť k okamžitému prímeriu a mali by sa začať rokovania. Príliš veľa životov je tak zbytočne zmarených, príliš veľa rodín zničených, a ak to bude pokračovať, môže sa to zmeniť na niečo oveľa väčšie a oveľa horšie. Vladimira dobre poznám. Teraz je čas, aby konal. Čína môže pomôcť. Svet čaká!," dodal Trump.
Izrael vyzval sýrske povstalecké jednotky, aby sa nepribližovali k spoločnej hranici židovského štátu so Sýriou. Dôrazne tiež varoval, že izraelská armáda bude reagovať silou, ak sýrski povstalci porušia dohodu o rozdelení síl, ktorú obe krajiny uzavreli v roku 1974. Informuje o tom agentúra Reuters.
Na iránsku ambasádu v Damasku vtrhli povstalci, uviedla Press TV, anglickojazyčná verzia iránskej štátnej televízie. Irak svoje veľvyslanectvo v Sýrii evakuoval a zamestnancov presunul do Libanonu, napísala agentúra Reuters. Irán patril k najbližším spojencom režimu Bašára Asada, ktorý bol v noci na dnes po 24 rokoch zvrhnutý.
Je zrejmé, že stávka na Rusko sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi nakoniec nevyšla, uviedol k zvrhnutiu režimu v Sýrii premiér Petr Fiala (ODS). Krajine zaželal stabilitu a slobodu, nie chaos či vládu teroristov.
Irak v nedeľu evakuoval zamestnancov svojho veľvyslanectva v Sýrii a presunul ich do Libanonu. S odvolaním sa na irackú štátnu tlačovú agentúru o tom v nedeľu informovala agentúra Reuters. Dôvody evakuácie irackých diplomatov však neboli oficiálne zverejnené.
Osobitný splnomocnenec OSN pre Sýriu Geir Pedersen dnes vyzval všetkých Sýrčanov, aby pri obnove spoločnosti dali prednosť dialógu, jednote a rešpektu k ľudským právam, informuje agentúra Reuters. Čína zase podľa agentúry AFP dúfa, že Sýria sa čo najskôr vráti k stabilite.
Správu aktualizujeme ...
Zdroj: koktejl.azet.sk / rt.com (1) / topky.sk / spravy.rtvs.sk / bleskovky.sk (1), (2) / hnonline.sk (1), (2) / InfoVojna