...

Eliminácia snáh vytvárať novú globálnu bankovú krízu: Credit Suisse si od švajčiarskej centrálnej banky požičia viac ako 50 miliárd eur, aby posilnila likviditu a dôveru investorov


Oznámenie druhej najväčšej švajčiarskej banky pomohlo vo štvrtok zastaviť veľké výpredaje na finančných trhoch v Ázii po predchádzajúcom páde akcií v Európe a Spojených štátoch, keď sa investori obávali potenciálneho hromadného výberu globálnych bankových vkladov..


Credit Suisse vo štvrtok oznámila, že si od švajčiarskej centrálnej banky požičia 50 miliárd frankov (51,40 miliardy eur) na posilnenie likvidity a dôvery investorov potom, čo prepad jej akcií zvýšil obavy z globálnej bankovej krízy.

Informáciu uverejnili len niekoľko hodín potom, čo Švajčiarska národná banka uviedla, že úroveň kapitálu a likvidity Credit Suisse je primeraná pre „systémovo dôležitú banku“ a v prípade potreby má prístup k likvidite centrálnej banky.

Credit Suisse vo vyhlásení uviedla, že pôžička od centrálnej banky vo výške až 50 miliárd CHF „podporí jej podnikanie aj klientov“ a dodala, že ponúka aj spätné odkúpenie dlhu v hodnote približne tri miliardy USD.

Oznámenie pomohlo vo štvrtok zastaviť veľké výpredaje na finančných trhoch v Ázii po predchádzajúcom páde akcií v Európe a Spojených štátoch, keď sa investori obávali potenciálneho hromadného výberu globálnych bankových vkladov.

„Tieto opatrenia demonštrujú rozhodné kroky na posilnenie Credit Suisse, keďže pokračujeme v našej strategickej transformácii, aby sme našim klientom a ďalším zainteresovaným stranám poskytli hodnotu,“ uviedol generálny riaditeľ Ulrich Körner vo vyhlásení.

„Môj tím a ja sme odhodlaní rýchlo napredovať, aby sme vytvorili jednoduchšiu banku a viac zameranú na potreby klientov,“ dodal.

Credit Suisse v uplynulých rokoch zápasila s množstvom problémov, vrátane krachu britskej finančnej spoločnosti Greensill, do ktorej investovala 10 miliárd USD (9,48 miliardy eur) a kolapsu amerického hedžového fondu Archegos Capital Management, ktorý jej priniesol stratu 5,5 miliardy USD.

Credit Suisse stratila približne 80 % svojej trhovej hodnoty od bankrotu Greensill v marci 2021.

Za finančný rok 2022 banka vykázala čistú stratu 7,3 miliardy švajčiarskych frankov. Prispeli k tomu masívne výbery finančných prostriedkov zo strany klientov.

V stredu (15. 3.) sa akcie Credit Suisse strmo prepadli potom, čo jej hlavný akcionár Saudská národná banka odmietol poskytnúť ďalšiu finančnú injekciu s odvolaním sa na regulačné obmedzenia. Akcie Credit Suisse počas stredajšieho obchodovania klesli o viac ako 30 % na rekordné minimum. Kvôli vysokému prepadu bolo pozastavené obchodovanie s akciami niekoľkých talianskych bánk, vrátane UniCredit, Finecobank a Monte Dei Paschi. Neskôr časť strát zmazali a na konci obchodovania boli nižšie o 24,24 %.

Credit Suisse je prvou veľkou globálnou bankou, ktorá dostane záchranné lano od finančnej krízy v roku 2008. Jej problémy vyvolali vážne pochybnosti, či centrálne banky dokážu udržať svoj boj proti inflácii agresívnym zvyšovaním úrokových sadzieb.

Analytici varovali pred rastúcimi obavami v súvislosti so životaschopnosťou banky a jej vplyvom na väčší bankový sektor.

Zdroj: pravda.sk / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.