Európska obranná agentúra podpísala s Pentagónom dohodu o bezpečnostnej spolupráci
Americký minister obrany Lloyd Austin túto dohodu označil za dôkaz posilnenia vzťahov medzu USA a EÚ. Uzavretie dohody je podľa EDA pevné politické znamenie, ktoré nadväzuje na poverenia lídrov zo summitu EÚ-USA z júna 2021..
Európska obranná agentúra (EDA) a americké ministerstvo obrany v stredu oficiálne podpísali dohodu, ktorá zabezpečí pevnejšiu spoluprácu v špecifických oblastiach obrany vrátane výmeny informácií. TASR o tom informuje na základe oficiálnej tlačovej správy EDA.
We need to open every avenue for cooperation with our closest partners - @JosepBorrellF
— European Defence Agency (@EUDefenceAgency) April 26, 2023
????????????????EDA- @DeptofDefense arrangement confirms the value of a transatlantic partnership in security & defense to confront shared challenges, & importance of a stronger & more capable #EUdefence
Dohodu podpísali v Bruseli výkonný riaditeľ EDA Jiří Šedivý a námestník amerického ministerstva obrany pre oblasť obstarávania a údržby William LaPlante.
Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell uviedol, že táto dohoda zlepší partnerstvo medzu EÚ a USA a posilní európsku obranu.
"V čase, keď sa do Európy vrátila vojna, potrebujeme otvoriť všetky cesty spolupráce s našimi najbližšími partnermi," povedal Borrell. EDA ako stredisko obrannej spolupráce v EÚ podľa jeho slov zohráva jedinečnú úlohu pri zvyšovaní úrovne obrannej spolupráce.
Today, we are strengthening transatlantic cooperation in the areas of security and defence
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) April 26, 2023
We signed a @EUDefenceAgency & @DeptofDefense cooperation arrangement, which will contribute to further enhance EU-US partnership & stronger #EUdefencehttps://t.co/txWR56xoAv pic.twitter.com/pBOwICEkGY
Americký minister obrany Lloyd Austin túto dohodu označil za dôkaz posilnenia vzťahov medzu USA a EÚ. "Ruská agresia voči Ukrajine zdôrazňuje dôležitosť silných americko-európskych väzieb v NATO i s EÚ," uviedol.
Uzavretie dohody je podľa EDA pevné politické znamenie, ktoré nadväzuje na poverenia lídrov zo summitu EÚ-USA z júna 2021. Potvrdzuje hodnotu transatlantického partnerstva v oblasti bezpečnosti a obrany s cieľom čeliť spoločným bezpečnostným výzvam a potvrdzuje význam silnejšej a účinnejšej európskej obrany, ktorá je schopná spolupráce v rámci NATO.
Obe strany sa dohodli na počiatočnom rozsahu spolupráce, ktorá sa po vzájomnej dohode môže v budúcnosti postupne rozvíjať.
The DoD's Administrative Arrangement with the European Defence Agency marks a milestone for transatlantic cooperation. We will continue working with our critical strategic partners to support Ukraine and strengthen global security. https://t.co/yTfm5wig0G
— Department of Defense ???????? (@DeptofDefense) April 26, 2023
Medzi počiatočné činnosti patria konzultácie o vplyve nariadenia Európskej únie REACH, mobilita v oblasti armády, záležitosti súvisiace s dodávateľskými reťazcami a vplyv klimatickej zmeny na obranu.
REACH sa vzťahuje na registráciu, hodnotenie, autorizáciu a obmedzovanie chemikálií. Nariadenie nadobudlo platnosť 1. júna 2007.
Zdroj: pravda.sk / InfoVojna