„Fico mal Chmelára za poradcu preto, aby mu pomáhal, nie preto, aby mu komplikoval vzťahy v koalícii a s najbližšími politickými spolupracovníkmi,“ konštatuje bývalý šéf kontrarozviedky SIS Tóth. „V Tvojom prípade platí – čím viac sa spoločnosť odvráti od pravdy, tým viac bude nenávidieť tých, ktorí majú odvahu hľadať ju,“ píše na druhej strane spisovateľ Banáš v statuse adresovanom odvolanému poradcovi predsedu slovenskej vlády
Eduard Chmelár v stredu 21. augusta 2024 oznámil, že z funkcie poradcu predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SSD) pre politické záležitosti bol odvolaný. Bývalý novinár a exriaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Tóth vo svojom príspevku na sociálnej sieti reagoval na tento krok. Rovnako sa k udalosti vyjadril aj spisovateľ, publicista, bývalý politik a exdiplomat Jozef Banáš.
Tóth: Chápe Chmelár správne dôvody svojho odvolania?
Nemám nič proti názorom Eduarda Chmelára. Sú úplne legitímne. Je inou vecou, či s nimi súhlasím, ale to je vedľajšie a nepodstatné. V tejto chvíli, keď sa dlhou epištolou vyjadril k uvoľneniu z funkcie poradcu predsedu vlády pre politické otázky, je podstatné, či sám pán Chmelár správne chápe dôvody odvolania.
Už mesiace som si lámal hlavu otázkou: Ako môže byť Eduard Chmelár na jednej strane poradcom premiéra a na druhej strane na Facebooku veselo kritizovať a komentovať konanie koaličných partnerov a členov vlády?
Nie preto, lebo by nemal právo vyjadrovať sa. To nepochybne má. Avšak ak je niekto politickým poradcom predsedu vlády, musí chápať, že jeho verejné vyjadrenia už nie sú celkom súkromné, aj keď si to ich autor myslí. Napríklad ak Eduard Chmelár viackrát atakoval SNS alebo sa navážal do akvizičnej politiky ministra obrany Roberta Kaliňáka, politickí partneri premiéra Roberta Fica si logicky kládli otázky.
Napríklad: To nám nevie premiér Fico povedať medzi štyrmi očami, že má výhrady voči politike SNS; musí na to používať Facebook svojho politického poradcu? hútajú národniari.
Alebo: Tak súhlasí premiér s nákupom zbraňových systémov tak, ako sme sa na tom dohodli na rokovaní vlády, alebo nesúhlasí, a posiela mi odkazy cez písomne produktívneho Eda? láme si hlavu minister Kaliňák.
Či: Načo sa na koaličnej rade usilujeme zosúlaďovať politické pozície tak, aby sme pred verejnosťou vystupovali čo najviac jednotne a nezaťažovali občanov žabomyšími vojnami, keď pán Chmelár do nás pichá ako kutáčom do pahreby? dumajú ostatní koaličníci.
Ak Robertovi Ficovi telefonujú jeho koaliční partneri a stranícki kolegovia s ponosami na to, že jeho poradca pre politické otázky sa správa ako slon v porceláne a nerobí to medzi vládnymi stranami ani vnútri partají dobrú krv – koho si asi tak vyberie predseda vlády? Poradcu? Alebo koaličných a straníckych partnerov?
Napokon, premiér si predsa zobral Eduarda Chmelára za poradcu preto, aby mu pomáhal, nie preto, aby mu komplikoval vzťahy v koalícii a s najbližšími politickými spolupracovníkmi. Ak pán Chmelár nie je ochotný robiť kompromisy (teda zriecť sa vyjadrovania osobných stanovísk spôsobilých politicky poškodzovať politika a ústavného činiteľa, pre ktorého pracuje), pretože nepripúšťa, že pozícia poradcu predsedu vlády nie je zlučiteľná s postavením politického komentátora a spoločenského kritika, v takom prípade existuje len jediné riešenie. A Robert Fico po ňom neomylne siahol.
Eduard Chmelár je odteraz súkromnou osobou. Môže byť naďalej politickým komentátorom a spoločenským kritikom; šíriť svoje názory, čo mu hrdlo ráči. V praktickej politike však nie je možné byť aj poradcom, aj komentátorom. To by bolo, ako hovorí klasik, hlboké nedorozumenie.
Banáš: Tvojou ambíciou bolo vždy hľadať pravdu. Tam je pes zakopaný
Milý Edo, tak si s poradcovaním premiérovi skončil. Ja som s poradcovaním prezidentovi ani nezačal. Nie preto, že mám výhrady voči prezidentovi, ale aj preto, že mám výhrady voči politike a metódam, ktoré sa v boji o moc a jej udržanie používajú. Talleyrand, azda najprefíkanejší diplomat v histórii, povedal: Politika je boj o moc. Najprv s cudzími a potom s vlastnými, lebo tí si viac nárokujú. Viem, že táto definícia sa Teba netýka. Nikdy si nikomu nebol „vlastný“. Bol si sebavedomý Edo Chmelár – vedomý si seba. Tvojou ambíciou bolo vždy hľadať pravdu. Tam je pes zakopaný. Ísť s touto ambíciou do politiky je ilúzia, ale rozhľadenému človeku akým nesporne si, to muselo byť jasné. Napriek tomu si tam šiel – ako sám vravíš, vedel si, čo Ťa môže stihnúť.
Sledoval som a sledujem s obdivom Tvoju takmer každodennú snahu hľadať pravdu. Aj keď som v niektorých veciach s Tebou nesúhlasil, rešpektoval som a rešpektujem Ťa ako jednu z mála osobností tejto krajiny, ktorá sa drží hesla - medzi tisíckou zbabelých je jediný odvážny väčšina. V erudovanosti a znalostiach si sa vždy pohyboval na špici – tam je najmenšia konkurencia. Denne som si kládol senecovskú otázku - akej neprávosti sa Edo dnes postavil?
Aj v Tvojom prípade platí – čím viac sa spoločnosť odvráti od pravdy, tým viac bude nenávidieť tých, ktorí majú odvahu hľadať ju. Kráčal si a kráčaš vždy vzpriamený, nie vzpriamovaný, nepotrebuješ protivníka, vystačíš si sám. Viem, že budeš na svojej ceste pokračovať bez ohľadu na svoje odvolanie.
Nám, ktorí Ťa radi a s úctou čítame je jedno, či si poradca, alebo nie. Si Edo Chmelár! Ako zvyknem hovorievať – pravda nie je pri ústí rieky, ale pri jej prameni. Ak sa chceš dostať k prameňu, máš jedinú možnosť – plávať proti prúdu. Želám Ti, milý Edo, veľa síl a odhodlania pri tejto Tvojej plavbe. Viem o čom hovorím, nie je ľahká, ale jediná má zmysel. Život patrí tým, čo nepustia do gatí. Chcem Ti za všetko čo robíš, úprimne poďakovať.
S úctou Jožo Banáš
Zdroj: Facebook Ďateľ / Facebook Jozef Banáš / InfoVojna