Finančnej dominancii USA tikajú hodiny. Amerika prestane existovať ako svetová ekonomická veľmoc do desiatich rokov, vyhlásil šéf ruského parlamentného výboru pre finančný trh
Anatolij Aksakov na Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre (SPIEF) poznamenal, že Spojené štáty okrem problémov v zahraničnej politike trápi aj neutešená situácia v domácej ekonomike. .
Rastúci dlh a závislosť od sankcií ohrozili dôveryhodnosť USA ako ekonomického partnera a čoskoro môžu narušiť ich imidž globálnej finančnej veľmoci, povedal Anatolij Aksakov, šéf Výboru pre finančný trh ruskej Štátnej dumy, vo štvrtok na Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre (SPIEF) pre denník Izvestija.
Podiel USA na globálnom obchodnom obrate podľa Aksakovho vyjadrenia rýchlo klesá, pričom tento trend bude pravdepodobne pokračovať aj v nasledujúcich rokoch.
"Vidíme, že podiel USA na svetovom obchode sa zmenšil na približne 70 %, čiastočne v dôsledku sankcií voči Rusku, ktoré podkopali dôveru v americkú menu. Predtým 70 % medzinárodného obchodu dolár, teraz je to 60 %. Viete si predstaviť, 10 % len za krátky čas - to je významné. Prirodzene, tento proces bude pokračovať, pretože USA svojimi krokmi podkopávajú dôveru partnerov. Takže, samozrejme, nie za rok alebo dva, ale za desať rokov Amerika ako veľká finančná mocnosť prestane existovať," vyhlásil Aksakov.
Poznamenal tiež, že Spojené štáty okrem problémov v zahraničnej politike trápi aj neutešená situácia v domácej ekonomike.
"USA môžu jedného dňa všetkých sklamať, pretože efektívne nedokážu splácať svoje dlhy. Hrubý domáci produkt, ktorý produkujú, je nižší ako dlhy, ktoré akumulujú [a] čokoľvek krajina zarobí, nebude stačiť na splatenie dlhov. USA si zatiaľ stále požičiavajú po celom svete a vyplácajú sa tým, že si vytvárajú domáci dlh. Takže nakoniec príde čas, keď bude dlh taký veľký, že bude nemožné plniť záväzky. A potom sa [ekonomika USA] zrúti," varuje Aksakov.
USA sa začiatkom júna tesne vyhli historicky prvej platobnej neschopnosti, keď prezident Joe Biden podpísal zákon pozastavujúci platnosť pravidiel o dlhovom strope do začiatku roka 2025 vo výške 31,4 bilióna dolárov.
To znamená, že americká vláda USA bude aj naďalej schopná platiť sociálne zabezpečenie a zdravotnú starostlivosť požičiavaním si peňazí v zahraničí a efektívnym hromadením ešte väčšieho dlhu.