Forbes avizuje prevratnú udalosť, ktorá bude znamenať koniec starého svetového poriadku založeného na používaní petrodolára: Septembrový vstup Saudskej Arábie do zoskupenia aliancie štátov BRICS
Dôsledky tohto vznikajúceho nového poriadku sa začínajú prejavovať až teraz, avšak v nasledujúcich mesiacoch budú čoraz zreteľnejšie, píše vo svojom článku pre magazín Forbes americký energetický analytik David Blackmon..
Ruský minister energetiky Nikolaj Šulginov v utorok 28. marca 2023 vyhlásil, že jeho krajina je už teraz schopná presmerovať celý svoj vývoz ropy, ktorý bol ovplyvnený západnými sankciami v súvislosti s Ukrajinou, do tzv. priateľských krajín. "Dnes môžem povedať, že sa nám podarilo úplne presmerovať celý objem vývozu, ktorého sa dotklo embargo. Nedošlo k žiadnemu zníženiu predaja," citovala Šulginova agentúra Reuters.
Vzostup BRICS
Niet pochýb o tom, že partneri Ruska z čoraz vplyvnejšej aliancie BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika) zohrali významnú úlohu pri pomoci Putinovej vláde dosiahnuť tento výsledok. India bola v marci najväčším odberateľom ruskej ropy typu Ural, pričom jej podiel na celkovom vývoze predstavoval takmer 50 %. Podpredseda ruskej vlády Alexander Novak uviedol, že predaj Ruska do Indie sa za posledný rok zvýšil 22-krát.
Začiatkom marca agentúra Reuters v samostatnej správe uviedla, že na základe údajov trasovania lodí by mal čínsky námorný dovoz ruskej ropy v marci dosiahnuť nové rekordné hodnoty. "Konzultačné spoločnosti Vortexa a Kpler, ktoré sa zaoberajú sledovaním pohybu tankerov, odhadujú, že v marci by malo do Číny doraziť takmer 43 miliónov barelov ruskej ropy, z toho najmenej 20 miliónov barelov zmesi ESPO a 11 miliónov barelov ropy typu Ural," uviedla agentúra Reuters, pričom toto číslo by prekonalo predchádzajúce maximum 42,48 milióna barelov zaznamenané v júni 2020.
Toto nové zjednotenie krajín BRICS na podporu obchodovania s ruskou ropou nie je prekvapujúce vzhľadom na to, že žiadna z členských krajín zoskupenia sa nerozhodla podporiť protiruské sankcie, ktoré uvalili najmä vlády západného sveta. Skupina, ktorá vznikla v roku 2001 ako voľne vytvorená obchodná aliancia medzi rýchlo sa rozvíjajúcimi ekonomikami Brazílie, Ruska, Indie a Číny, sa v roku 2010 rozšírila o Južnú Afriku. Odvtedy sa čoraz viac stavia do pozície geopolitickej alternatívy k skupine G7, ktorej členmi sú Spojené štáty, Japonsko, Taliansko, Kanada, Nemecko, Francúzsko, Spojené kráľovstvo a Európska únia.
V roku 2014 napríklad BRICS použil 50 miliárd USD v počiatočných fondoch na vytvorenie Novej rozvojovej banky ako alternatívy k Svetovej banke a Medzinárodnému menovému fondu. Zároveň skupina vytvorila aj tzv. dohodu o podmienečných rezervách na podporu členov, ktorí majú problémy s plnením dlhových záväzkov.
V nedávnom rozhovore pre WION News juhoafrická ministerka zahraničných vecí Naledi Pandorová uviedla, že ona a lídri ostatných krajín BRICS vnímajú "obrovský záujem" zo strany iných krajín v súvislosti s týmito finančnými nástrojmi. Pandorová uviedla, že v súčasnosti má na stole "12 žiadostí“ z takýchto krajín, a vymenovala viac ako pol tucta z nich: "Saudská Arábia je jedným z nich... Spojené arabské emiráty, Egypt, Alžírsko a Argentína," a ďalej pridala Mexiko a Nigériu.
Saudská Arábia sa čoraz viac obzerá smerom na východ
Žiadna krajina neprejavila v posledných mesiacoch väčší záujem o obchodovanie so skupinou BRICS ako Saudská Arábia. V marci minulého roka denník Wall Street Journal informoval, že kráľovstvo viedlo rozhovory s Čínou o možnosti realizovať časť predaja ropy s použitím čínskeho jüanu. Takýto krok by narušil dlhoročný ropný poriadok, v ktorom sa od roku 1973 používa americký dolár alebo "petrodolár" ako mena pre medzinárodné obchody s ropou.
Russia announced Tuesday that it has been able to redirect all crude exports impacted by Western sanctions. There is no question that Russia's status as a member of the BRICS alliance played a major role in creating that outcome. https://t.co/HBbj6hpHzD
— Forbes (@Forbes) March 29, 2023
Nedávno na Svetovom ekonomickom fóre v Davose v januári saudskoarabský minister financií Mohammed Al-Jadaan novinárom povedal, že jeho krajina je otvorená obchodovaniu v iných menách ako v americkom dolári. "Neexistujú žiadne problémy s diskusiou o tom, ako budeme vyrovnávať naše obchodné dohody, či už v americkom dolári, eure alebo saudskom rijale," povedal Al-Jadaan, ako uviedol Yahoo News.
Vzťahy Saudskej Arábie s Čínou sa počas roka 2023 posilňovali aj v iných oblastiach. Jedným z hlavných signálov rastúcich vzťahov bola správa zo začiatku marca, že saudské kráľovstvo súhlasilo s obnovením diplomatických vzťahov s dlhoročným rivalom Iránom po rokovaniach, ktoré neorganizovali Spojené štáty, ale Čína.
Hoci sa zdalo, že tento krok signalizuje rastúci vplyv Číny v regióne Blízkeho východu, hovorca Bidenovej administratívy pre národnú bezpečnosť John Kirby dôrazne odmietol myšlienku, že by vplyv USA vo svete upadal. Denník New York Times NYT citoval Kirbyho, ktorý novinárom povedal: "Rázne odmietam túto myšlienku, že na Blízkom východe ustupujeme." Kirby dodal, že Saudská Arábia informovala predstaviteľov Bidenovej administratívy o vývoji rokovaní.
Rozvíjanie ekonomických vzťahov medzi Saudskou Arábiiou a Čínou pokračovalo aj tento týždeň, keď predstavitelia kráľovstva informovali o dvoch nových dohodách, na základe ktorých bude Číne dodávať až 690 000 barelov ropy denne. Denník Globe and Mail uviedol, že tieto dve dohody sú najväčšími dohodami oznámenými od štátnej návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Rijáde v decembri minulého roka, ktorej cieľom bolo formalizovať rozvoj vzťahov medzi Čínou a Saudskou Arábiou.
Poznámka pod čiarou: Jednou z ôsmich dôležitých predpovedí, ktoré som uviedol vo svojej výročnej energetickej prognóze uverejnenej 1. januára, bolo, že na výročnom zasadnutí aliancie BRICS, ktoré sa bude konať v septembri tohto roku, bude Saudská Arábia oficiálne prijatá za nového člena tejto aliancie.
Bez ohľadu na to, či sú tieto a ďalšie udalosti predbežnými signálmi, že k takejto prevratnej udalosti dôjde, niet pochýb o tom, že slúžia ako signály, že starý svetový poriadok v súvislosti s ropou už zanikol a rýchlo vzniká nový svetový poriadok v oblasti ropy. Dôsledky tohto vznikajúceho nového poriadku sa začínajú prejavovať až teraz, avšak v nasledujúcich mesiacoch budú čoraz zreteľnejšie.
Autor: David Blackmon - analytik/konzultant pre verejnú politiku v oblasti energetiky so sídlom v Mansfielde v Texase. David pôsobil 40 rokov v ropnom a plynárenskom priemysle, z toho posledných 23 rokov v oblasti verejnej politiky, kde pre rôzne spoločnosti riešil regulačné a legislatívne otázky. Počas tohto obdobia David viedol mnohé snahy v rámci celého odvetvia zamerané na riešenie rôznych problémov na miestnej, štátnej a federálnej úrovni a od apríla 2010 do júna 2012 pôsobil ako vedúci predstaviteľ štátu Texas v rámci Americkej aliancie pre zemný plyn. David sa venuje aj mediálnej komunikácii a je častým hosťom v televízii, rozhlase a podcastoch.
My new story at https://t.co/SjJ5BMi6Es details the emerging New World Order for Oil:
— David Blackmon's Energy Absurdity (@EnergyAbsurdity) March 28, 2023
The Old World Order For Crude Oil Is Disappearing via @forbes @energyabsurdity #oil #russia #china #BRICS #India #SaudiArabia https://t.co/tGmVMWoKRa
Zdroj: forbes.com
Preklad: InfoVojna