...

Generálny tajomník OSN Guterres odsúdil porušenie medzinárodného práva v Gaze a pripomenul, že Palestínčania boli 56 rokov vystavení dusivej okupácii zo strany Izraela. Dodal, že útoky Hamasu sa nestali vo vzduchoprázdne. Šéf diplomacie sionistického režimu v Izraeli Kohen ho za jeho slová ostro skritizoval


Šéf OSN zároveň zopakoval výzvu na okamžité humanitárne prímerie, ktorého cieľom je zmierniť utrpenie, uľahčiť a zabezpečiť poskytovanie pomoci a umožniť prepustenie rukojemníkov.


Generálny tajomník OSN António Guterres v utorok vyjadril znepokojenie nad "zjavným porušovaním medzinárodného humanitárneho práva" v pásme Gazy a vyzval na okamžité humanitárne prímerie. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

"Som hlboko znepokojený jasným porušovaním medzinárodného humanitárneho práva, ktorého sme svedkami v Gaze. Rád by som jasne povedal: Žiadna strana ozbrojeného konfliktu nestojí nad medzinárodným humanitárnym právom," povedal Guterres na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN, ale Izrael výslovne nemenoval.

Guterres v úvode zasadnutia povedal, že neexistuje žiadne ospravedlnenie pre strašné násilie palestínskych militantov hnutia Hamas, ale zároveň varoval pred kolektívnym trestaním Palestínčanov.

Zároveň uviedol, že Palestínčania boli "56 rokov vystavení dusivej okupácii" zo strany Izraela. "Je tiež dôležité priznať, že útoky Hamasu sa nestali vo vzduchoprázdne," dodal.

Guterres, ktorý osobne navštívil hraničný priechod Rafah medzi Egyptom a pásmom Gazy, tiež privítal, že cez víkend začala cez Rafah prúdiť do Gazy humanitárna pomoc. "Je to však kvapka pomoci v oceáne potrebnej humanitárnej pomoci. Navyše, naše zásoby pohonných hmôt v Gaze vydržia už len niekoľko dní. To by bola ďalšia katastrofa," podotkol.

Šéf OSN zároveň zopakoval výzvu na okamžité humanitárne prímerie, ktorého cieľom je zmierniť utrpenie, uľahčiť a zabezpečiť poskytovanie pomoci a umožniť prepustenie rukojemníkov.

Na zasadnutí BR OSN v New Yorku sa zišli mnohí najvyšší diplomati vrátane amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena, ktorý predtým odmietol výzvy na prímerie s tým, že by to umožnilo Hamasu preskupiť sily.

Podľa Izraela uniesli palestínski militanti hnutia Hamas počas útoku na jeho územie 7. októbra najmenej 222 rukojemníkov do pásma Gazy. Útočníci tiež usmrtili 1400 ľudí.

Izrael na koordinované útoky Hamasu reaguje odvetnými vzdušnými útokmi na pásmo Gazy, ktoré si podľa tamojších úradov vyžiadali životy vyše 5700 ľudí. Izraelská armáda v tejto súvislosti zdôrazňuje, že Hamas zámerne ukrýva svoju vojenskú infraštruktúru do civilných objektov.

Izraelský minister zahraničných vecí Eli Kohen v utorok kritizoval vyjadrenia generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, ktorý vystúpil na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN o situácii na Blízkom východe.

"Pán generálny tajomník, v akom svete to žijete?" opýtal sa Guterresa Kohen s tým, že išlo o najhorší útok v 75-ročnej histórii židovského štátu.

Poukazujúc na to, že sa Izrael stiahol z pásma Gazy v roku 2005, povedal: "Dali sme Palestínčanom Gazu do posledného milimetra. Pokiaľ ide o územie Gazy, neexistuje žiadny spor."

Izraelský veľvyslanec pri OSN Gilad Erdan vyzval Guterresa, aby odstúpil. Na sociálnej sieti X napísal, že šéf OSN ospravedlňuje "terorizmus a vraždy".

Minister zahraničných vecí palestínskej samosprávy Rijád Malkí kritizoval nečinnosť BR OSN a vyzval radu, aby zastavila "masaker" v Gaze zo strany Izraela, ktorý je odvetou za masívny útok Hamasu.

Agentúra DPA následne informovala, že Kohen zrušil plánované stretnutie v New Yorku s generálnym tajomníkom OSN.

 

Zdroj: cas.sk (1), (2)

 

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.