Hlavným veliteľom operácií na Ukrajine bude náčelník ruského generálneho štábu Gerasimov, ktorý nahradí generála Surovikina. Putin označil situáciu v anektovaných ukrajinských regiónoch za miestami komplikovanú. Zelenskyj odmieta priznať porážku ukronacistov na Donbase
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu informoval, že boje v meste Soledar na východe Ukrajiny pokračujú. Poprel tak tvrdenia ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny, ktorá v utorok aj v stredu opakovanie deklarovala, že toto strategicky významné mesto dobyla. .
Moskva vymenila hlavného veliteľa svojej "špeciálnej vojenskej operácie" na Ukrajine. Ruský minister obrany Sergej Šojgu v stredu touto funkciou poveril náčelníka ruského generálneho štábu Valerija Gerasimova. Nahradí tak Sergeja Surovikina, ktorý post zastával uplynulé tri mesiace a po novom bude Gerasimovovým zástupcom. Informuje agentúra AFP a denník The Guardian.
Zástupcami hlavného veliteľa vojsk na Ukrajine budú okrem Surovikina aj ďalší dvaja generáli, a to Oleg Saľukov a Alexej Kim.
Surovikin sa stal hlavným veliteľom vojsk na Ukrajine vlani v októbri, pričom mal za úlohu zvrátiť vývoj situácie na tamojších bojiskách, kde ruskí vojaci čelili sérii porážok, uvádza AFP. Do funkcie bol vymenovaný 8. októbra, v deň, keď Rusko utŕžilo ponižujúcu ranu – výbuchom bol vážne poškodený cestný a železničný Kerčský most, spájajúci Rusko s anektovaným Krymom.
Dva dni po Surovikinovom dosadení do tejto funkcie signalizovala ruská armáda zmenu bojovej stratégie – dronmi a raketami začala útočiť na ukrajinskú infraštruktúru, čím v mnohých tamojších mestách spôsobila výpadky prúdu a dodávok vody.
Len mesiac po Surovikinovom vymenovaní sa však Rusko stiahlo z juhoukrajinského Chersonu, ktorý bol prvým veľkým ukrajinským mestom a zároveň aj jedinou metropolou niektorej z ukrajinských oblastí, ktorú ovládali ruské okupačné sily.
Októbrový rozhovor s generálom Surovikinom si môžete pozrieť v článku TU.
Putin: Situácia v anektovaných ukrajinských regiónoch je miestami komplikovaná
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu povedal, že situácia v štyroch regiónoch na východe Ukrajiny, ktoré Rusko vlani anektovalo, je "miestami komplikovaná". Informuje o tom britská stanica Sky News.
Putin na stretnutí s predstaviteľmi ruskej vlády, ktoré bolo odvysielané v televízii, takisto povedal, že Kremeľ má všetky prostriedky potrebné na zlepšenie života v daných regiónoch. Zároveň sa ruskej vláde poďakoval za prácu odvedenú v roku 2022.
Moskva v septembri na základe referend - ktorých výsledky však neuznal Kyjev ani Západ - anektovala Doneckú a Luhanskú oblasť i časti Záporožskej a Chersonskej oblasti a považuje ich za súčasť ruského územia.
Tieto oblasti tvoria 15 percent ukrajinského územia a v Európe ide o najväčšie násilné zabratie pôdy cudzieho štátu od druhej svetovej vojny, napísal britský denník The Guardian.
Zelenskyj: V Soledare sa bojuje
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu informoval, že boje v meste Soledar na východe Ukrajiny pokračujú. Poprel tak tvrdenia ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny, ktorá v utorok aj v stredu opakovanie deklarovala, že toto strategicky významné mesto dobyla. informuje agentúra AFP a stanica Sky News.
Ukrajinský prezident vo svojom tradičnom večernom prejave povedal, že "teroristický štát a jeho propagandisti sa snažia predstierať" dosiahnutie určitých úspechov v Soledare, kde však podľa jeho slov stále prebiehajú boje. Zelenskyj dodal, že front sa "drží" a Kyjev robí všetko pre to, aby poslnil ukrajinskú obranu.
Prigožin deklaruje dobytie mesta Soledar: Okolo 500 ukrajinských vojakov bolo zlikvidovaných
Šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin bezprostredne po jeho prejave deklaroval presný opak, informuje Sky News. Vagnerovci podľa jeho slov Soledar už "úplne oslobodili" spod ukrajinskej kontroly, pričom údajne zabili približne 500 ukrajinských vojakov. "Celé mesto je posiate mŕtvolami ukrajinských vojakov," povedal Prigožin.
Šéf vagnerovcov pritom už v utorok večer oznámil, že jeho jednotky úplne ovládli Soledar. Kyjev v stredu ráno jeho tvrdenia poprel a samotná ruská armáda neskôr taktiež uviedla, že boje o mesto stále prebiehajú.
Soledar sa nachádza desať kilometrov severne od Bachmutu, ktorého dobytie je zrejme hlavnou operačnou úlohou ruskej armády. Útok ruských jednotiek na Soledar je pokusom obísť Bachmut zo severu a narušiť zásobovacie trasy slúžiace ukrajinskej armáde.
Ruská strana má zrejme záujem ovládnuť aj vstupy do 200 kilometrov dlhých opustených tunelov soľných baní, ktoré vedú pod touto oblasťou. Obe strany sa obávajú, že ich nepriateľ môže použiť na prienik do tyla.
Zelenskij: Podpora NATO je nedostatočná
Podpora zo strany bloku NATO Ukrajine nestačí, Kyjev sa teší na ďalšie „silné kroky“. Vyhlásil to ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij.
„Len podpora Ukrajine zo strany kolegov z NATO, podpora v podobe rétoriky ‚otvorených dverí‘ Ukrajine nestačí… Potrebujeme kroky vpred,“ povedal na tlačovej konferencii vo Ľvove.
Zelenskij pripomenul, že o Ukrajine sa rozhodne v lete na summite NATO vo Vilniuse.
„Tešíme sa na silné kroky, na niečo viac ako otvorené dvere,“ dodal.
Pripomeňme, že Zelenskij podpísal žiadosť o vstup do NATO zrýchleným spôsobom 30. septembra.
Upozornil, že krajina je už vlastne v aliancii, bojuje západnými zbraňami a údajne spĺňa štandardy aliancie.
Podľa komentátorov „The New York Times“ Andrewa Kramera a Dana Bilefského NATO nedovolí Ukrajine vstúpiť do aliancie až do konca ruskej špeciálnej operácie. Urýchlený vstup Ukrajiny do NATO sa podľa odborníkov javí ako nedosiahnuteľný. Predpovedajú, že tento proces môže trvať roky.
Vojenský expert: Zelenskij vojakov z Arťomovska nestiahne, pretože USA to nedovolia
Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij nestiahne vojakov z Arťomovska. Tvrdí to vojenský expert Viktor Litovkin.
Zelenskij podľa neho plní vôľu Washingtonu a bojuje do posledného Ukrajinca.
„Zelenskij potrebuje ukázať, že Ukrajinci bojujú odvážne a vytrvalo, aby dostali zbrane a peniaze. Pretože ak sa vzdajú jedného mesta za druhým, potom by nemalo zmysel, aby Američania a NATO dodávali zbrane,“ povedal Litovkin vo vysielaní televízie „Piatyj kanal“.
Podľa viacerých publikácií vrchný veliteľ Ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj žiadal Zelenského, aby stiahol jednotky z Arťomovska, avšak on s tým nesúhlasil. Dôvodom podľa odborníka nie sú vojenské, ale politické dôvody.
„Každý z nich hrá svoju vlastnú hru. Zalužnyj potrebuje zachrániť armádu a ľudí, lebo inak nebude mať kto riešiť úlohy. A prezident Ukrajiny musí ukázať nezlomnosť národa v boji proti „agresorovi“,“ vysvetlil Litovkin.
V súvislosti so stretnutím Zelenského s partnermi na leteckej základni Ramstein Litovkin zdôraznil, že otázky dodávok zbraní na Ukrajinu už boli vyriešené, zúčastnia sa na nich najmä USA a Nemecko.
„Toto je len formalita, oni to len potvrdia – a hotovo, pretože všetky dokumenty sú už podpísané. Ramstein skončí, ale Zelenskij rozhodne potrebuje pomoc, pretože inak ho zmietnu jeho vlastní ľudia,“ povedal Litovkin.
Dospel k záveru, že medzi Zelenským a Zalužným nedôjde k veľkému konfliktu, pretože obaja sú pod kontrolou USA a pre nich to nie je rentabilné.
„Kým bude pre štáty nerentabilné vyhodiť Zelenského, všetko to bude pokračovať,“ dodal odborník.
Viac k téme v nasledujúcich článkoch:
• Západné zbrane len predĺžia utrpenie Ukrajincov, upozornil hovorca Kremľa
• Ukronacisti robia svojim americkým kurátorom starosti
• USA eskaluje konflikt na Ukrajině
• Ukrajinský „mlynček na mäso“ a arťomovský mäsiar
• Proč Putinova zimní ofenziva přiměje USA ke vstupu do války
Zdroj: plus7dni.pluska.sk / ta3.com / tvnoviny.sk / sk.news-front.info (1), (2) / InfoVojna