...

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil návštevu slovenského premiéra Fica a srbského prezidenta Vučiča v Moskve za „skutočné hrdinstvo“. Predseda vlády v Moskve okrem rokovania s Vladimirom Putinom, absolvoval stretnutie aj s čínskym a brazílskym prezidentom


Premiér Robert Fico sa v piatok 9. mája 2025 zúčastnil v Moskve na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny ako jediný líder z krajín Európskej únie. Pred vojenskou prehliadkou sa krátko stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a rozprával sa aj s bieloruským lídrom Alexandrom Lukašenkom. Pamiatku padlých v bojoch si uctil položením kvetov na Hrob neznámeho vojaka v Alexandrovskom sade pri hradbách Kremľa.


Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok vyhlásil, že návšteva slovenského premiéra Roberta Fica a srbského prezidenta Aleksandara Vučiča v Moskve pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe bola aktom hrdinstva. Peskov to uviedol v rozhovore pre Prvý kanál ruskej štátnej televízie. Upozornila na to agentúra TASS, informuje TASR.

„V dnešnej dobe – najmä keď hovoríme o Vučičovi a Ficovi – v skutočnosti ide o hrdinstvo. Skutočný akt hrdinstva, pretože tak rozhodne prejaviť suverénnu vôľu pri vzdávaní úcty pamiatke Dňa víťazstva napriek nehoráznemu a šialenému nátlaku je určite hodné najvyššieho uznania,“ povedal Peskov.

Premiér Robert Fico sa v piatok 9. mája 2025 zúčastnil v Moskve na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny ako jediný líder z krajín Európskej únie. Pred vojenskou prehliadkou sa krátko stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a rozprával sa aj s bieloruským lídrom Alexandrom Lukašenkom. Pamiatku padlých v bojoch si uctil položením kvetov na Hrob neznámeho vojaka v Alexandrovskom sade pri hradbách Kremľa. Predseda slovenskej vlády neskôr absolvoval aj bilaterálne stretnutia s prezidentmi Ruska, Brazílie a Číny.

Vojenskej prehliadky v Moskve pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny sa zúčastnilo celkovo 29 zahraničných lídrov. Medzi nimi aj čínsky prezident Si Ťin-pching či brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva.

Na moskovskom Červenom námestí pochodovali vojaci z 13 štátov vrátane Číny, Egypta, Vietnamu, Mjanmarska a viacerých bývalých sovietskych republík.

Deň víťazstva je oslavou triumfu ZSSR nad nacistickým Nemeckom v roku 1945, ako aj odhadovaných 26,6 milióna sovietskych životov, ktoré v tomto konflikte prišli o život.

Premiér rokoval v Moskve s čínskym prezidentom o vzájomnej spolupráci

Predseda vlády SR Robert Fico sa počas pracovnej návštevy v Moskve stretol s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom. Išlo už o druhé osobné stretnutie oboch predstaviteľov za uplynulých šesť mesiacov. TASR o tom v sobotu informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Stretnutie nadväzovalo na dohodu o strategickom partnerstve, ktorú SR a Čína podpísali koncom roka 2024. Fico zdôraznil význam ďalšej implementácie tejto dohody a identifikoval niekoľko kľúčových oblastí spolupráce vrátane kultúrnej výmeny, hospodárskych vzťahov a vízovej politiky.

Slovensko má záujem otvoriť kultúrny inštitút v Pekingu do konca roka 2025. Zároveň bola čínskej strane ponúknutá možnosť zriadiť Čínsky kultúrny inštitút v Bratislave. V oblasti vízovej politiky Slovenská republika pripravuje nové opatrenia, ktoré by mali zjednodušiť vydávanie pracovných víz pre čínskych podnikateľov v rámci schengenského priestoru. Premiér SR tiež požiadal čínsku stranu o predĺženie bezvízového vstupu pre občanov SR na obdobie do 30 dní aj po roku 2025.

Jednou z hlavných tém rokovania boli aj čínske investície na Slovensku. Diskutovalo sa o dvoch významných projektoch – investícii automobilky Volvo v lokalite Valaliky pri Košiciach a výstavbe továrne na batérie pri Šuranoch spoločnosti Gotion.

Rokovanie sa dotklo aj širších geopolitických tém vrátane obchodných sporov medzi Čínou, Spojenými štátmi a Európskou úniou. Predseda vlády SR ocenil otvorenosť čínskeho prezidenta pri výmene názorov a potvrdil záujem Slovenskej republiky o vyvážené a predvídateľné vzťahy s Čínou.

Na záver premiér pozval čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky.

Fico rokoval s brazílskym prezidentom, jednou z tém bola energetika

Predseda vlády SR Robert Fico sa v Moskve stretol s prezidentom Brazílie Luizom Ináciom Lulom da Silvom, pričom jednou z hlavných tém rokovania bola energetická spolupráca. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Prezident Lula prejavil záujem o slovenské skúsenosti v oblasti jadrovej energetiky, keďže Brazília väčšinu svojej elektriny získava z vodných zdrojov, no hľadá stabilnejšie alternatívy. Slovenská republika ponúkla expertízu v oblasti malých jadrových reaktorov, ako aj možnosť technologickej spolupráce.

Ďalšou oblasťou rokovaní bola spolupráca v obrannom priemysle. SR má záujem o rokovania s Brazíliou týkajúce sa možného nákupu veľkokapacitných vojenských transportných lietadiel. Zároveň predstavila ponuku domácich produktov zbrojárskeho priemyslu.

Fico a Lula sa zhodli na spoločnom postoji k vojne na Ukrajine, podľa ktorého preferujú mierové a diplomatické riešenia konfliktu.

Brazílsky prezident zároveň ocenil účasť Slovenska v dôležitých medzinárodných iniciatívach v oblasti boja proti chudobe. Fico s Lulom rokovali aj o spoločnom postoji voči extrémnej pravici.

Premiér SR pozval brazílskeho prezidenta na Slovensko s cieľom navštíviť jadrové elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach a predstaviť mu pripravovaný projekt novej elektrárne.

Predseda slovenskej vlády rokoval s generálnym tajomníkom Komunistickej strany Vietnamu

Predseda vlády SR Robert Fico sa v piatok počas návštevy Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s generálnym tajomníkom Komunistickej strany Vietnamu To Lamom. Rokovali spolu o bilaterálnej spolupráci vo viacerých oblastiach. Premiér tiež potvrdil, že v druhej polovicu tohto roka vycestuje na oficiálnu návštevu Vietnamu. Fico o tom informoval vo videu na sociálnej sieti Facebook, píše TASR.

Fico pripomenul, že SR nedávno uznala vietnamskú národnostnú menšinu a vo Vietname si tento krok podľa neho vysoko cenia. Partnerov z ázijskej krajiny tiež požiadal o zrušenie vízovej povinnosti pre slovenských občanov. Tento krok podľa Fica môže otvoriť dvere pre turistov, podnikateľov, študentov a predstaviteľov kultúry.

Fico vyzdvihol, že spoluprácu s Vietnamom chce SR prehlbovať v oblasti zbrojárskeho priemyslu a v jadrovej energetike. Premiér pripomenul, že vláda v Hanoji nedávno rozhodla o výstavbe novej jadrovej elektrárne a vietnamskej strane ponúkol slovenskú expertízu v tejto oblasti.

„Sme krajiny, ktoré sú odsúdené na spoluprácu. Nemáme otvorené žiadne otázky, ktoré by nás vyrušovali. Prosím uvedomme si, že v minulosti študovalo na Slovensku 10.000 študentov z Vietnamu. Mnohí z nich sú na vysokých pozíciách v tejto krajine,“ pripomenul Fico. Zdôraznil tiež, že SR potrebuje kvalifikovanú pracovnú silu najmä v priemysle. Podľa premiéra je možné spolupracovať s Vietnamom aj v tejto oblasti.

 

Zdroj: bleskovky.sk (1), (2) / topky.sk / InfoVojna

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.