...

Internetová stránka Severoatlantickej aliancie vyzýva pripraviť sa na jadrovú vojnu. Militantní vojnoví štváči v NATO si nerobia starosti s katastrofálnymi následkami nukleárneho konfliktu pre Európu a celý svet, a naďalej sú odhodlaní vyeskalovať vojenskú konfrontáciu do ničivých rozmerov s fatálnymi dôsledkami pre celú planétu


Západný blok musí byť pripravený na použitie taktických jadrových zbraní v Európe, vyhlásil bývalý vysoký predstaviteľ Pentagónu Gregory Weaver.


NATO zverejnilo článok niekdajšieho predstaviteľa amrického ministerstva obrany, ktorý vyzýva blok na boj a víťazstvo v obmedzenej jadrovej vojne proti Rusku. Ak by sa USA a Čína dostali do konfliktu kvôli Taiwanu, autor tvrdí, že by pravdepodobne nasledovala plnohodnotná vojna v Európe.

Článok napísal Gregory Weaver, ktorý pôsobil ako hlavný poradca pre jadrovú a protiraketovú obranu v Zbore náčelníkov štábov.

Weaver v ňom tvrdil, že v rozpore s dlhodobou jadrovou doktrínou Moskvy môže Rusko použiť taktické jadrové zbrane buď na odvrátenie porážky na bojisku, alebo na dosiahnutie rýchleho víťazstva v konvenčnom konflikte, napríklad na Ukrajine.

V takomto prípade by ruské vojenské vedenie predpokladalo, že Západ neodpovie rovnakou silou, pretože by sa obávalo, že situácia "nekontrolovateľne vyeskaluje do rozsiahleho konfliktu medzi USA a Ruskom".

Weaver tvrdí, že namiesto strachu z jadrovej vojny by Západ mal byť prichystaný na takúto možnosť. NATO by malo vybaviť svoje stíhačky a ponorky taktickými jadrovými zbraňami na odstrašenie taktického ruského úderu a "presvedčiť ruské vedenie, že NATO je plne pripravené čeliť obmedzenému prvému použitiu jadrových zbraní našou vlastnou vojensky účinnou jadrovou odpoveďou".

Ruská jadrová doktrína umožňuje použitie atómových zbraní v prípade prvého jadrového úderu na svoje územie alebo infraštruktúru, alebo ak je existencia ruského štátu ohrozená jadrovými alebo konvenčnými zbraňami. Tento postoj sa od roku 2010 nezmenil a neuvádza žiadnu výnimku pre použitie taktických jadrových zbraní (ktoré sú oveľa menej výkonné ako strategické jadrové zbrane, ktoré by NATO a Rusko na seba vypálili v prípade totálnej výmeny).

Napriek týmto jasným usmerneniam o použití jadrových zbraní Weaver tvrdil, že Rusko by mohlo zaútočiť na štáty NATO v Európe, ak by sa USA dostali do vojenského konfliktu s Čínou o Taiwan, pričom tento scenár považuje bez ďalšieho vysvetlenia za možný.

Ako protiváhu tomu odporúča, aby NATO presunulo do Európy "viac kapacít pre hĺbkové presné údery", vytvorilo "niekoľko moderných obrnených divízií" v pobaltských štátoch a vo východnej Európe a naliehalo na európskych členov, aby "poskytli viac konvenčných kapacít", zatiaľ čo USA im pošlú taktické jadrové zbrane.

Weaver sa nezmienil o dôsledkoch, ktoré by jadrová vojna mala na európske krajiny, v ktorých by sa takýto konflikt odohral.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov minulý mesiac v prejave na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku varoval, že západní lídri sú takí posadnutí spôsobením "strategickej porážky" Rusku, že stratili "pud sebazáchovy“.

 

Zdroj: rt.com
Prklad: InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.