Irán je pripravený poslať Sýrii svojich vojakov, aby odrazil útok islamistických extrémistov, ktorých na destabilizáciu Blízkeho východu vo svojej hybridnej vojne využívajú USA a Izrael. Putin v telefonickom rozhovore s Erdoganom zdôraznil potrebu ukončiť agresiu voči sýrskemu štátu a vyzval Turecko, aby na to využilo všetky svoje kapacity
Islamistická teroristická skupina Haját Tahrír aš-Šám napojená na al-Káidu zaútočila proti sýrskej armáde na severozápade krajiny v stredu 27. novembra 2024 - v deň, keď nadobudlo platnosť prímerie medzi proiránskym hnutím Hizballáh a Izraelom v konflikte odohrávajúcom sa v ich pohraničí.
Irán je pripravený zvážiť každú žiadosť svojho spojenca, Sýrie, o poskytnutie vojakov na odrazenie povstaleckej ofenzívy na severe krajiny, uviedol v utorok iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.
Irán a Sýria sú už niekoľko desiatok rokov blízkymi spojencami. Irán sýrskym ozbrojeným silám dlhodobo poskytuje vojenských poradcov.
Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí v pondelok uviedol, že iránski vojenskí poradcovia boli a sú prítomní v Sýrii a zostanú na mieste v súlade s prianím sýrskej vlády.
Iránska vláda podáva útok povstalcov ako pokus Spojených štátov a Izraela o destabilizáciu Blízkeho východu.
Náčelník generálneho štábu iránskych ozbrojených síl Mohammad Bágherí v utorok podľa iránskej štátnej televízie označil postup povstalcov za "nebezpečenstvo pre región".
Irán podporuje vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorej armáda v súčasnosti bojuje proti islamistickým povstalcom na severozápade krajiny. Povstalci pri rýchlej ofenzíve obsadili aj druhé najväčšie mesto v krajine Aleppo.
Počet obetí bojov stúpol na 602, z toho 104 civilistov, uviedlo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).
Putin kvôli situácii v Sýrii telefonoval s Erdoganom
Ruský prezident Vladimir Putin v utorok telefonicky hovoril s prezidentom Turecka Recepom Tayyipom Erdoganom. Diskutovali spolu najmä o "vyostrenej" situácii v Sýrii, kde povstalci minulý týždeň po prekvapivej ofenzíve dobyli druhé najväčšie mesto Aleppo.
Putin zdôraznil potrebu ukončiť agresiu voči sýrskemu štátu a vyzval Ankaru, aby na to využila svoje kapacity. Obaja lídri poukázali pri tejto otázke na dôležitosť ďalšej úzkej koordinácie medzi Ruskom, Tureckom a Iránom.
Erdogan Putinovi povedal, že Turecko podporuje územnú celistvosť Sýrie a usiluje sa o spravodlivé a trvalé riešenie situácie v krajine. Zároveň zdôraznil potrebu vytvorenia väčšieho priestoru pre diplomaciu v regióne a podotkol, že sýrsky režim by mal spolupracovať pri hľadaní politického východiska.
"Obaja prezidenti budú naďalej vo vzájomnom kontakte v súvislosti s hľadaním krokov na deeskaláciu tejto krízy," uvádza sa vo vyhlásení Kremľa.
Na severozápade Sýrie minulý týždeň po rokoch prímeria vypukli boje medzi džihádistickými povstalcami zo skupiny Hajat Tahrír aš-Šám (HTS - Organizácia pre oslobodenie Levanty) a sýrskou armádou, ktorú podporuje Rusko. HTS ofenzívu vedie spolu s militantnými skupinami, ktoré podporuje Turecko.
Vplyvná proiránska skupina z Iraku žiada Bagdad, aby podporil sýrsku armádu
Vplyvná iracká na Irán napojená ozbrojená skupina Brigády Hizballáhu (Katáib Hizballáh) vyzvala vládu v Bagdade, aby vyslala vojakov do Sýrie na podporu armády vernej prezidentovi Bašárovi Asadovi, ktorá čelí proti ofenzíve povstalcov.
Brigády Hizballáhu o svojej výzve irackej vláde informovali v statuse zverejnenom na proiránskych kanáloch platformy Telegram. Zverejnili ho aj na svojom webe.
Hovorca Brigád Hizballáhu, ktoré sú súčasťou Iránom podporovanej osi odporu, uviedol, že vo velení samotných brigád zatiaľ nebolo rozhodnuté o nasadení ich vlastných bojovníkov do bojov v Sýrii. Vyzval však Bagdad, aby konal.
"Sme presvedčení, že iracká vláda by mala prevziať iniciatívu a v koordinácii so sýrskou vládou poslať jednotky regulárnej armády, pretože tieto (islamistické povstalecké) skupiny (v Sýrii) predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť Iraku a regiónu," uviedol hovorca.
Brigády Hizballáhu v minulosti bojovali v Sýrii po boku jednotiek lojálnych prezidentovi Asadovi. V Iraku sú súčasťou koalície bývalých polovojenských šiitských formácií Ľudové mobilizačné sily (Hašd Šaabí), ktoré sú teraz integrované do regulárnych ozbrojených síl a podliehajú veleniu irackého premiéra. Spomínaná koalícia nateraz popiera, že by jej vojaci boli mimo hraníc Iraku.
Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), ktoré monitoruje situáciu v Sýrii prostredníctvom svojich informátorov, však má správy, že v sýrskej provincii Aleppo bolo na podporu vládnych síl nasadených približne 200 proiránskych irackých bojovníkov.
AFP doplnila, že Irak v pondelok oznámil i vyslanie obrnených vozidiel na posilnenie bezpečnosti pozdĺž svojej 600-kilometrovej hranice so Sýriou.
Irak v roku 2014 na svojom území zažil vzostup džihádistickej organizácie Islamský štát (IS), ktorého jednotky dobyli takmer tretinu krajiny. V roku 2017 bol však IS porazený.
Agentúra Reuters s odvolaním sa na sýrsku tlačovú agentúru SANA v utorok informovala, že sýrska armáda a spojenci čelia útoku povstalcov Sýrskych demokratických síl (SDF) aj vo vidieckych oblastiach provincie Dajr az-Zaur.
SDF je aliancia vedená kurdskými Oddielmi ľudovej sebaobrany (YPG), ktorá pôsobí v severnej a východnej Sýrii a ktorá spolupracovala s koalíciou vedenou USA v jej boji proti Islamskému štátu. SDF ovláda zhruba štvrtinu územia Sýrie, vrátane ropných polí a oblastí, kde je rozmiestnených približne 900 amerických vojakov.
Turecko, ktoré so Sýriou susedí, považuje YPG - a tým aj SDF - za teroristickú formáciu. Za teroristické považuje Ankara aj povstalecké džihádistické hnutie Hajat Tahrír aš-Šám (HTS - Organizácia pre oslobodenia Levanty), ktorého sily minulý týždeň dobyli druhé najväčšie sýrske mesto Aleppo a dosiahli najvýznamnejší postup za uplynulé roky.
Kým HTS je Tureckom považovaná za teroristickú organizáciu, Ankara podporuje inú povstaleckú skupinu - Sýrsku národnú armádu, ktorá pritom pri ofenzíve spolupracuje s HTS.
Zdroj: topky.sk / pluska.sk / sme.sk / InfoVojna