...

Jemenskí povstalci húsíovia zadržali členov americko-izraelskej špionážnej siete napojenej na CIA, ktorá pôsobila pod krytím humanitárnych organizácií


Izraelskí vládni predstavitelia a rovnako ani OSN sa k udalosti bezprostredne nevyjadrili. Ministerstvo zahraničných vecí USA na žiadosť o komentár bezprostredne nereagovalo.


Jemenskí povstalci húsíovia v pondelok uviedli, že zadržali členov "špionážnej siete", ktorá pôsobila pod pod krytím humanitárnych organizácií po tom, ako minulý týždeň došlo k únosu humanitárnych pracovníkov vrátane 11 zamestnancov Organizácie Spojených národov (OSN). TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

Iránom podporovaní povstalci v Jemene tvrdia, že sieť bola napojená na americkú Ústrednú spravodajskú službu (CIA) a roky vykonávala v Jemene špionážnu činnosť, pričom spočiatku to robila prostredníctvom veľvyslanectva Spojených štátov.

"Bola zatknutá americko-izraelská špionážna sieť," oznámili podľa portálu Times of Israel.

Povstalci vo vyhlásení dodali, že zadržané osoby pracovali pod "krytím medzinárodných organizácií a agentúr OSN". Počet zadržaných neuviedli.

Izraelskí vládni predstavitelia a rovnako ani OSN sa k udalosti bezprostredne nevyjadrili. Ministerstvo zahraničných vecí USA na žiadosť o komentár bezprostredne nereagovalo.

OSN v piatok informovala, že medzi humanitárnymi pracovníkmi, ktorých uniesli húsíovia, bolo 11 jej zamestnancov vrátane šiestich členov Úradu vysokého komisára pre ľudské práva (OHCHR). OSN požiadala o prepustenie týchto pracovníkov. Na ich prepustenie vyzvali v otvorenom liste aj aktivisti aj právnici.

Jemenská vláda uviedla, že v rámci "masívnej únosovej kampane" boli zadržané desiatky zamestnancov OSN a iných medzinárodných organizácií.

Ľudskoprávna organizácia Majjún vo svojom vyhlásení menovala aj ďalšie humanitárne iniciatívy, ktorých pracovníkov zadržali húsíovia v štyroch provinciách – Amrán, Hudajdá, Sáda a Saná.

Majjún kroky húsíov ostro odsúdil ako "nebezpečnú eskaláciu". Podľa organizácie ide o porušenie imunity zamestnancov OSN na základe medzinárodného práva.

Podľa ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch (HRW) húsíovia od začiatku jemenského konfliktu v roku 2014 zadržiavali a mučili stovky civilistov vrátane pracovníkov OSN a mimovládnych organizácií.


Zdroj: pravda.sk / timesofisrael.com / InfoVojna

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.