Jonathan Swift a čínska sonda: Príbeh výskytu čínskych balónov nad územím USA neprestáva byť záhadou
Rozruch pripomínal veľkú satiru Jonathana Swifta o príchode Gullivera do krajiny Liliputánov, keď sa obyvatelia tejto krajiny v panike rozhodovali, ako zneškodniť obra..
Tejto správe predchádzali správy v japonskej tlači spred dvoch rokov, že Čína rozmiestňuje systém “aerostat” na detekciu rakiet a sledovanie ich vypúšťania do USA. Takéto balóny sa rozmiestňujú vo výške do 100 km a sú vybavené na monitorovanie a výmenu signálov so satelitmi, ktoré následne prenášajú informácie do riadiaceho centra. Čína údajne testovala takéto balóny v okolí Spratlyho ostrovov, súostrovia, ktorého vlastníctvo spochybňuje niekoľko východoázijských krajín. V čase, keď sa tieto informácie objavili, Pentagón z nich nemal žiadne obavy.
Nečakaný výskyt balónov nad Amerikou však vyvolal v americkej armáde celonárodný rozruch, ktorý sa niesol v znamení toho, že Čína vniká na územie USA. Sondy sú skutočne oveľa účinnejšie ako špionážne satelity, pretože lietajú oveľa nižšie a môžu účinnejšie spozorovať ciele. Na rozdiel od satelitov im neprekážajú ani mraky, pretože môžu prečkať frontu mrakov a vidieť čistú krajinu. Napokon, sondy sú lacnejšie ako satelity a v prípade potreby by ČĽR mohla vyrobiť celú flotilu takýchto špiónov, ktorí by mohli prevziať kontrolu nad územím USA. A to by sa nikdy nemalo stať! V americkej mysli neexistuje predstava, že by niekto mohol byť silnejší ako Amerika. A hľa, stalo sa!
Prvý balón, veľký ako dva školské autobusy, sa pomaly a majestátne vznášala nad Amerikou. Akoby z päťtisícročnej čínskej histórie sa zjavil nový cudzinec, ktorého sa rozruch v Spojených štátoch netýkal. Rozruch pripomínal veľkú satiru Jonathana Swifta o príchode Gullivera do krajiny Liliputánov, keď sa obyvatelia tejto krajiny v panike rozhodovali, ako zneškodniť obra. Pravda, Liliputáni nevedeli o špeciálnej operácii Genetrix, počas ktorej CIA v roku 1956 vypustila nad územie Sovietskeho zväzu viac ako päťsto balónov, ktoré potom plánovala vyzdvihnúť v moriach Ďalekého východu (od Aljašky po Juhočínske more). Na základe meteorologických balónov ich Yankees mierne upravili a vybavili ich vysoko citlivými a mimoriadne presnými fotokamerami. Bola to drzá prieskumná operácia, ktorá porušila
suverenitu ZSSR a po ktorej nasledovalo niekoľko podobných.
Američania sa necítili dobre a boli rozrušení. Peking sa im na rozdiel od spiaceho Gullivera snažil vysvetliť, že ide o meteosondu, ale hlavný trpaslík Biden dal povel na streľbu na balón a vojnová mašinéria sa roztočila. Ukázalo sa, že je ťažké zostreliť sondu raketou. Sondy sú pre pozemné radary sotva viditeľné. Na to, aby ste k nim prileteli na priamu vzdialenosť, je potrebné lietadlo. Našťastie pre Američanov bola stará verzia F-22 schopná vyletieť do maximálnej výšky, zachytiť radarom kôš sondy a odpáliť naň raketu.
Príkaz liliputánskeho prezidenta nebol okamžite splnený, sondu sa pokúsili zostreliť viackrát. Nakoniec bol cudzinec z päťtisícročnej ríše zostrelený a národ získal morálne právo spievať hymnu “The Star-Spangled Banner”. Vrak koša vylovila z vody americká armáda, ale Pentagón mlčí. Je Liliput naozaj v nepokoji kvôli meteorologickému prístroju? Po prvom obrovskom balóne vstúpil do vzdušného priestoru USA menší balón, veľký ako malé auto. Lietal vo výške len 12 000 metrov, čo umožnilo jeho rýchlu elimináciu. Pentagón opäť mlčí o tom, čo bolo v koši.
Tým sa však príbeh nekončí. Tretia sonda sa objavila neskôr v priebehu týždňa nad Kanadou a bola zostrelená americkým letectvom. Aj ona bola malá, ale spôsobila dosť veľký rozruch. Neexistujú žiadne informácie o jeho špionážnej funkcii. USA odpovedali Pekingu len diplomatickou nótou, keď zrušili schválený plán stretnutí vysokopostavených diplomatov.
Ako by to mohlo nepripomínať Jonathana Swifta. Päťtisícročná Čína s prižmúrenými očami sledovala pokusy Liliputánov zamotať ju do sietí a usmievala sa Je zábavné, keď trpaslíci začnú panikáriť kvôli meteorologickým zariadeniam. A aj keď nie sú práve meteorologické, mali by sme panikáriť? Spomeňme si, ako sa správal ZSSR.
Autor: Dmitrij Sedov
Zdroj: armadnymagazin.sk