...

Juhoamerickí lídri zablokovali Zelenského účasť na júlovom summite EÚ a Spoločenstva latinskoamerických a karibských štátov. Odmietli tiež zaradiť do spoločného vyhlásenia deklarácie podporujúce Ukrajinu


Summit EÚ a Spoločenstva latinskoamerických a karibských štátov (CELAC) sa bude 17. a 18. júla konať v Bruseli. Väčšina latinskoamerických krajín opakovane uviedla, že si neželá byť zatiahnutá do konfliktu, ktorý považujú predovšetkým za európsky problém. .


Spoločenstvo latinskoamerických a karibských štátov (CELAC) vymazalo zo spoločného vyhlásenia, ktoré navrhla EÚ, všetky odkazy na Ukrajinu, informoval vo štvrtok portál Euractiv. Námietky CELAC tiež prinútili EÚ nepozvať ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na nadchádzajúci spoločný summit.

Spoločný summit 33-členného juhoamerického bloku s EÚ sa má konať v Bruseli od 17. júla. Španielsko pôvodne pozvalo Zelenského, ale po "nátlaku" zo strany lídrov CELAC-u pozvanie "zrušilo", uviedol Euractiv.

Pred stretnutím EÚ zaslala návrh spoločného vyhlásenia, ktorý obsahoval podporu Ukrajiny, záväzky v oblasti zmeny klímy a zelenej energie, boj proti korupcii a ďalšie hlavné politické ciele EÚ. V utorok CELAC poslal späť 21-stranový protinávrh, z ktorého "bolo vypustené všetko, čo sa týkalo Ukrajiny", uviedol pre Euractiv jeden z diplomatov EÚ.

V protinávrhu sa uvádza, že EÚ a CELAC by sa "zasadzovali za seriózne a konštruktívne diplomatické riešenie súčasného konfliktu v Európe mierovými prostriedkami, ktoré zaručia suverenitu a bezpečnosť nás všetkých, ako aj regionálny a medzinárodný mier, stabilitu a bezpečnosť", uvádza Euractiv.

EÚ považuje za "kľúčové", aby sa vo vyhlásení odsúdila "ruská agresívna vojna proti Ukrajine" a aby obsahovalo konkrétne formulácie o Charte OSN, zvrchovanosti a územnej celistvosti, uviedol jeden nemenovaný diplomat. Brusel chcel aj výslovný záväzok k Zelenského "mierovej platforme", ktorú CELAC odmietol.

Väčšina latinskoamerických krajín opakovane uviedla, že si neželá byť zatiahnutá do konfliktu, ktorý považujú predovšetkým za európsky problém. Jeden z diplomatov CELAC-u pre Euractiv uviedol, že samit sa musí zaoberať niečím viac než len konfliktom na Ukrajine a riešiť otázky, ktoré sú pre región dôležité, vrátane zablokovaného obchodného paktu medzi EÚ a členmi Mercosuru Argentínou, Brazíliou, Paraguajom a Uruguajom. CELAC tiež požiadal Európanov, aby zaplatili odškodné za škody spôsobené otroctvom.

Jeden z diplomatov EÚ pre Euractiv povedal, že protinávrh ukazuje, že "nie sme na rovnakej vlnovej dĺžke" a že "to vyzerá, že chcú byť vnímaní ako rovnocenní partneri".

Ministri EÚ majú o protinávrhu rokovať na piatkovom zasadnutí a budú sa musieť rozhodnúť, do akej miery sú ochotní pristúpiť na kompromis, alebo či budú pokračovať v samite bez spoločného komuniké.


Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.