Kissinger zmenil svoj názor a navrhol prijať Ukrajinu do NATO. Podľa neho je to v záujme bezpečnosti Európy. „Ukrajina v Severoatlantickej aliancii by bola pre svet ešte väčšia hrozba, ako konflikt medzi USA a Čínou,“ reagoval ruský exprezident Medvedev
Bývalý šéf americkej diplomacie Henry Kissinger sa domnieva, že je to aj v záujme Ruska, aby bol Kyjev pod formálnou kontrolou Severoatlantickej aliancie..
Bývalý minister zahraničných vecí USA a poradca pre národnú bezpečnosť Henry Kissinger, ktorý presadzoval neutrálny štatút Ukrajiny, sa teraz vyslovil za jej prijatie do NATO. 99-ročný politik načrtol svoj nový postoj k tejto otázke v rozhovore pre časopis „The Economist“.
In a conversation with The Economist, Henry Kissinger lauds Volodymyr Zelensky as an “extraordinary leader”, who is wise to welcome Chinese diplomatic efforts in Ukraine https://t.co/KnZqqjLYPz
— The Economist (@TheEconomist) May 18, 2023
Vstup Ukrajiny do aliancie je podľa neho nevyhnutný pre bezpečnosť Európy. Kissinger verí, že Kyjev ako člen NATO nebude môcť samostatne rozhodovať o územných nárokoch na národnej úrovni.
Situácia, kedy perspektíva členstva Ukrajiny v NATO zostáva neistá, je podľa bývalého štátneho tajomníka destabilizujúca.
Zdôraznil, že blok „máva“ prísľubom ochrany zo strany NATO, ale nič pre to neurobil, hoci pochopili, že to zaručene „nahnevá nielen Putina, ale aj mnohých jeho krajanov“.
Teraz je výzvou ukončiť konflikt bez toho, aby sme pripravili pôdu pre ďalšie kolo, povedal Kissinger. Realita je podľa neho taká, že nech sa stane čokoľvek, Rusko si Sevastopoľ pravdepodobne udrží.
Takéto urovnanie, v ktorom Moskva niektoré zisky stratí, ale iné si ponechá, by mohlo spôsobiť nespokojnosť Ruska aj Ukrajiny, povedal veterán americkej politiky.
Je presvedčený, že ak všetko zostane tak, ako je, Ukrajina by sa mohla stať najlepšie vyzbrojenou krajinou s najmenej strategicky skúseným vedením v Európe.
Kissinger sa domnieva, že členstvo v NATO by pripravilo Kyjev o prílišnú nezávislosť v zmysle rozpútania konfliktov.
Tento argument sa však javí ako veľmi pochybný. Veď samotné Spojené štáty sú členom NATO, no vôbec im to nebráni neustále iniciovať vojenské konflikty po celom svete.
Kissinger riznal, že v súčasnosti sa nachádza "v čudnej pozícii, keď ľudia môžu povedať: 'Pozrite sa na neho, zmenil názor. Teraz je za členstvo Ukrajiny v NATO".
Dôvodom takejto zmeny je, že "my [Západ] sme teraz vyzbrojili Ukrajinu do takej miery, že bude najlepšie vyzbrojenou krajinou a s najmenej strategicky skúseným vedením v Európe".
Dodal, že podľa neho je aj v záujme Ruska, aby bol Kyjev pod formálnou kontrolou bloku.
Kissinger vysvetlil, že "keby som sa rozprával s [ruským prezidentom Vladimírom] Putinom, povedal by som mu, že aj on je v bezpečí, ak je Ukrajina v NATO".
Medvedev: Hlavnou hrozbou pre svet nie je konflikt medzi USA a Čínou, ale prijatie Ukrajiny do NATO
Podpredseda ruskej bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev reagoval na rozhovor bývalého ministra zahraničných vecí USA Henryho Kissingera, ktorý vyjadril názor, že hlavnou hrozbou pre ľudstvo je konflikt medzi USA a Čínou.
Ako povedal Medvedev dnes, 18. mája, prípadné prijatie Ukrajiny do NATO nesie viac rizík.
Zdôraznil, že NATO už vedie hybridnú vojnu proti Rusku a "ukrajinský nacionalistický režim sa nevzdá svojich pokusov o znovuzískanie stratených území", čo znamená, že Rusko "na to bude musieť reagovať všetkými možnými prostriedkami".
„Kissinger vyzval na prijatie Ukrajiny do NATO. Samozrejme, o 10 dní bude mať 100 rokov a stretol sa aj s Brežnevom. Tu sa však úplne mýli. Za hlavnú hrozbu pre ľudstvo označil konflikt medzi USA a Čínou. Vždy som veril, že pre správne posúdenie situácie je dôležité brať do úvahy nie hypotetickú, ale priamu a zjavnú hrozbu,“ napísal vo svojom Telegram-kanáli.
Medvedev navrhol predstaviť si, že „Ukrajinu prijali do Severoatlantickej aliancie súčasní tupí vodcovia“. Upozornil na skutočnosť, že „NATO už vedie hybridnú vojnu“ s Ruskom, pričom „ukrajinský nacionalistický režim sa nevzdá snahy vrátiť stratené územia“.
„Budeme musieť na to tvrdo reagovať všetkými možnými prostriedkami a… tu je pre vás článok 5 Washingtonskej zmluvy (podľa článku sa útok na jeden z členských štátov bloku považuje za agresiu voči všetkým členským krajinám aliancie - pozn. red. IV),“ dodal podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie.
Zdôraznil, že „v priebehu krvavých konfliktov nefunguje jemné uvažovanie o predchádzaní existenčným hrozbám“.
„To by malo byť jasné aj tým, ktorí sa priblížili k storočnici,“ zhrnul Medvedev.
Zdroj: sk.news-front.info (1), (2) / rt.com / tass.com / InfoVojna