Kovačič, Vincze, Ghanam, Kajtárová a ďalší redaktori spravodajstva zakladajú v Markíze odbory. Sú nespokojní, že propagandistické spravodajstvo chce nové vedenie spraviť viac objektívne
Redaktori Markízy minulý týždeň napísali protestný list, v ktorom opisujú 8 konkrétnych zásahov nového šéfa spravodajstva do ich práce v prospech Ficovej vlády. Skupina ľudí z mimovládok napojená na súčasnú progresívno-liberálnu opozíciu spoločne s ďalšími aktivistami taktiež napísala otvorený list vlastníkom skupiny PPF, ktorej patrí TV Markíza - rodine Kellnerovcov, aby nepodľahli údajným tlakom vlády.
To, čo sa momentálne deje v spravodajstve Markízy, ešte televízia nezažila. Moderátori a redaktori zakladajú odbory a reagujú na rastúce napätie, ktoré tam má panovať. Hlavným aktérom je Viktor Vincze!
Všetko sa to začalo po odchode šéfa spravodajstva Henricha Krejču. Na jeho miesto nastúpil Michal Kratochvíl, ktorý prišiel z českej Novy a veľká časť redakcie sa s novým šéfom dostala do veľkého konfliktu.
Viktor Vincze a spol. sa preto rozhodli napísať kolegom list. "Cieľom našich aktivít je zachovať úroveň spravodajstva v najvyššej možnej kvalite čo najdlhšie. Existencia odborov nebude slúžiť na interný boj ani proti záujmom televízie. Z našej strany je to snaha upokojiť situáciu a zabezpečiť pracovné prostredie, v ktorom budeme môcť všetci naďalej slobodne vykonávať našu profesiu," znie v liste s tým, že kolegov vyzýva, aby sa k odborom pripojili. Informoval o tom Denník N.
Štatutárny orgán odborov okrem Vinczeho tvoria Michal Kovačič, Adel Ghannam, Gabriela Kajtárová, Martina Töröková, Viktor Serebryakov, Lukáš Zuzelka a Juraj Pruša. Všetko sú to redaktori a moderátori, ktorí pracujú na politických témach. A prečo sa vlastne rozhodli založiť odbory? Už dlhšie sa hovorí o tom, že v zákulisí Markízy prebieha súboj o to, ako by malo vyzerať spravodajstvo.
Ako ďalej píše Denník N, redaktori tvrdia, že nový riaditeľ Kratochvíl sa snaží zasahovať do práce novinárov a robí to v prospech vládnej koalície. Médiá už informovali aj o tom, že redaktori spísali protestný list, poslali ho generálnemu riaditeľovi Markízy Petrovi Gažíkovi, v ktorom spomenuli konkrétne zásahy do správ, ako napr. keď mal Kratochvíl zahrnúť do reportáže pasáž o tom, že opozičné protesty nie sú občianske, ale politické alebo mal zastaviť reportáž o vyšetrovaní nehody Andreja Danka s argumentom, že tam nie je nič nové.
Redaktori Markízy protestujú aj proti tomu, že Peter Pellegrini má údajne dostávať vo vysielaní väčší priestor ako jeho protikandidát Ivan Korčok, pretože Pellegrini je zároveň predsedom Národnej rady. Problémom je podľa protestujúcich novinárov aj to, že vedenie malo vystrihnúť úsek s vyjadrením istého vládneho poslanca z jednej z reportáží Televíznych novín. Dôvodom na vystrihnutie malo byť, to, že poslanec sa odmietal vyjadriť.
Podpísala ho drvivá väčšina redaktorov a moderátorov vrátane ľudí z regionálnych štábov Markízy po celom Slovensku. Problémom však môže byť aj to, že politicky vyhranení redaktori Markízy si zrejme nezvykli na nový štýl práce a voči praktikám tímu Kratochvíla sa búria.
Ako reaguje vedenie TV Markíza na vznik Spravodajských odborov TV Markíza? - "Rešpektujeme zákonné právo zamestnancov združovať sa v odborovej organizácii. S odborovou organizáciou máme záujem viesť konštruktívny dialóg."
Skupina ľudí z mimovládok napojená na súčasnú progresívno-liberálnu opozíciu spoločne s ďalšími aktivistami napísala otvorený list vlastníkom skupiny PPF, ktorej patrí TV Markíza - rodine Kellnerovcov, aby nepodľahli údajným tlakom vlády.
Viac v článku TU.
Redaktori Markízy minulý týždeň napísali protestný list, v ktorom opisujú 8 konkrétnych zásahov nového šéfa spravodajstva do ich práce v prospech Ficovej vlády.
Viac v článku TU.
Členovia rady skupiny CME, novinári Hans Mahr z Rakúska a Roby Burke zo Spojených štátov, dospeli k záveru, že Markíza dodržiava všetky štandardy etickej a profesionálnej žurnalistiky a dbá na zásady objektivity, nestrannosti a vecnej správnosti.
Viac v článku TU.
Zdroj: pluska.sk / InfoVojna