„Kyjev plánuje zaútočiť na Rusko raketami Storm Shadow a HIMARS dodaných štátmi NATO. Ak k tomu dôjde podnikneme okamžité údery na rozhodovacie centrá na území Ukrajiny,“ informoval Šojgu a varoval Západ pred eskaláciou konfliktu
Ukrajinská armáda začiatkom júna začala dlho očakávanú protiofenzívu. Podľa ruských správ a správ v západných médiách sa jej zatiaľ nepodarilo dosiahnuť výrazné úspechy v teréne..
Predstavitelia v Kyjeve chcú podľa neho použiť najmä viacnásobné raketomety HIMARS a zo vzduchu odpaľované riadené strely Storm Shadow. Tieto zbraňové systémy dodali Kyjevu Spojené štáty, respektíve Spojené kráľovstvo, a ak sa takéto útoky uskutočnia, podľa Šojgua by to viedlo k eskalácii zapojenia krajín NATO do konfliktu.
Takáto operácia "bude mať za následok okamžité údery na rozhodovacie centrá na území Ukrajiny", uviedol Šojgu po stretnutí s vysokopostavenými predstaviteľmi ruskej armády a rezortu obrany.
Minister obrany Ruskej federácie v stručnosti informoval o špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine, pričom uviedol, že od 4. júna kyjevské sily podnikli 263 útokov na ruské pozície. "Všetky boli odrazené, nepriateľovi sa nepodarilo dosiahnuť svoje ciele," dodal.
Ukrajinská armáda tento mesiac začala dlho očakávanú protiofenzívu. Podľa ruských správ a správ v západných médiách sa jej zatiaľ nepodarilo dosiahnuť výrazné úspechy v teréne.
Spojené štáty a ich spojenci dodali v rámci príprav na ukrajinskú operáciu vojenskú techniku západnej výroby v hodnote miliárd dolárov vrátane bojových tankov, ktoré predtým váhali poskytnúť.
Ruská armáda tvrdila, že za posledné dva týždne zničila značnú časť tohto arzenálu, keďže ukrajinské sily nedokázali prelomiť mínové polia ani sa vyrovnať s ruskou prevahou v delostreleckej palebnej sile a vzdušnej prevahe.
Májová dodávka rakiet Storm Shadow bola ďalším krokom, ktorý mal Ukrajine poskytnúť dodatočné vojenské kapacity pred protiofenzívou.
Riadená strela typu vzduch-zem Storm Shadow stojí približne 2,2 milióna libier (2,53 milióna eur) a môže zasiahnuť ciele až do vzdialenosti 560 kilometrov. Modifikované verzie určené na vývoz majú kratší dolet okolo 250 kilometrov. Obvykle sú odpaľované zo stíhačiek Typhoon a používali sa v Líbyi aj Sýrii.
Ministerstvo obrany v Moskve koncom mája vyhlásilo, že ruská protivzdušná obrana zachytila dve riadené strely Storm Shadow, ktoré ukrajinským silám dodala Británia.
Ruský rezort obrany tiež uviedol, že boli zachytené aj strely HIMARS americkej výroby s kratším doletom a protiradarové rakety HARM a zostrelených bolo 19 dronov.
Spojené kráľovstvo poskytlo Kyjevu strely Storm Shadow v máji po tom, čo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj apeloval na Západ, aby dodal rakety s dlhým doletom.
Zdroj: rt.com / InfoVojna